Maličkosti co zpříjemní rybaření

Zveřejněno: 4.3.2018 v 06:44 , Autor: Ivo Novák , 10 Kč od 2 čtenářů

Maličkosti co zpříjemní rybaření

Už jste to viděli? Přijede rybář k vodě, otevře kufr, chvilku něco ladí a najednou se nad hladinou objeví dálkově řízené vznášedlo, které létá nad hladinou sem a tam. Rybář pozoruje monitor a vyhodnocuje situaci.

Kapitoly článku

Dron má na sobě umístěný systém, který vyhledává ryby a rybář tak během chvíle má jasnou představu, jaké ryby ve vodě jsou, kde se zdržují a v jaké hloubce. Dron  přistane, přezbrojí na jiný systém a už létá s krmením na vytypované místo.  Během chvíle je navnazeno. Přesně tam kde jsou ryby. Rybář rozbalí pruty, stojan, zapne hlásiče, nastraží nástrahy a ty mu dron  dopraví na navnazené místo.  Nad nástrahy dron dopraví i sondu která na monitoru ukazuje, jak se ryby chovají a rybář přesně vidí, jestli ryby mají zájem o jeho nástrahu.  Teď kapr spolkl nástrahu. Vše v přímém přenosu. No dále se o tomto způsobu rybaření rozepisovat nebudu. Myslím si, že takto rybařit je už extrém, který s rybařením nemá mnoho společného. Viděl jsem používat drony i při přívlači. Dron nástrahu dopravoval do vzdálených míst, kam by jinak rybář ze břehu nedokázal nahodit. Zatím se tyto vychytávky objevují spíše v zahraničí, ale jak znám naše obchodníky, nebude to zas tak dlouho a tyto vznášedla budou létat nad vodní hladinou. Někde je zavážení nástrahy zakázané, ale o létání nikde přeci není ani zmínka. Jako by jste  neznali naše chytré hlavičky, co dokážou obejít vše, co není psáno tučným písmem.

Já jsem ale nechtěl psát o těchto vymoženostech, co budou v rukou několika jedinců, ale o obyčejné tvořivosti našich rybářů. Dnes se už skoro všechno dá koupit. Přesto rád obdivuji ty, co si najdou čas a pomůcky k rybaření si vyrobí doma. Dá se říci na koleně, nebo za pomoci kamarádů co s některou činností pomohou. Každý nemá doma třeba svářečku, nebo autogen.

Začal bych s vidličkami

Při lovu na položenou jsou potřeba. Bez nich se rybář zbytečně trápí. Tam kde je měkká půda a vidličky jdou bez problémů zapíchnout, není co řešit. Ale copak víte, jak to bude vypadat u rybníka, kde jste ještě nikdy nechytali? Na takovou výpravu do neznáma je lepší vzít skládací stojan. Zabere víc místa, je těžší, ale jistota je jistota. Dá se postavit kdekoli. Pořizovací cena je různá. Může to být až několik tisíc. Ale stojan se dá udělat, dá se říci i za pár kaček a není k tomu potřeba žádné speciální nářadí.  Model, který jsem viděl u rybáře ve Volduchách, se mi velice líbil.  Jednoduchá konstrukce. Náklady minimální, žádné zbytečnosti. Skladný. V batohu nezabere skoro žádné místo a běžné rybářské vidličky, které doma každý rybář má, jsou jeho součástí. Stačí dva stejně dlouhé jeklíky. Délku si každý zvolí podle toho, jak dlouhé pruty používá. Ve středu délky provrtané. Otvorem provlečený šroub. V tomto případě s plastovou hlavicí a ze spodní strany křídlová matka, nebo by to šlo vyřešit přivařením matičky ze spodní strany. Ještě je třeba vyvrtat otvory pro vidličky a zajišťovací šroub a je hotovo. Jediný problém bude sehnat někoho, kdo by přivařil matky pro zajišťovací šrouby. Daly by se i přilepit dobrým lepidlem, ale svár je svár.

Odkládací držák

  Když je třeba namačkat krmení do krmítka, nebo umístit na háček novou nástrahu, je třeba někam prut odložit, aby měl rybář volné ruce. Prut se dá odložit do stojanu, opřít o vidličku, nebo přímo o kbelík s krmením, ale kdo vyzkoušel odkládací držák, zná jeho přednosti. Vlasec se na špičce nemotá, není se třeba u nastražování nástrahy hrbit, prut nikam nepadá, nikdo na něj nemůže šlápnout, nikde nepřekáží a je přímo tam, kde ho rybář chce mít. Odkládací držák je kus trubky s bodcem. Nic jiného.  Jednoduchá pomůcka, která se u vody ale hodí.  Některé modely mají naklápěcí bodec, ale rovný bohatě stačí. Když chcete prut trochu naklopený, tak si tak bodec zapíchnete. Průměr trubky by měl být dostatečně velký, aby prut šel do něj zvolna zasadit. Hrana trubky by neměla být ostrá, aby neničila držadlo prutu. 

Kleště na nástrahy:

Každý kdo chodí k vodě chytat na položenou a má za oblíbenou nástrahu rohlík určitě bude mít ve výbavě i kleště na vyštipování kuliček. Originál sada má i výměnné díly různých průměrů, které se na kleštích mohou vyšroubovat a vyměnit za jiný průměr. Sám jsem jich měl několik, ale stejně jsem si vybral velikost, která odpovídala velikosti oblíbených háčků, které jsem používal a ve finále jsem nic neměnil. Nebudu popisovat jak co naohýbat a jak přivařit. Z přiložené fotografie si šikovný kutil postup jistě vytvoří sám. Spíš jsem chtěl kutilům dát podmět, jak by se takové kleště na nástrahy daly vyrobit. Někomu se třeba dlouhé ploché kleště doma válí a nepoužívá je. Hodně pohody u vody přeje

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 2x:

Komentáře k článku

Maličkosti co zpříjemní rybaření 11.6.2018 v 19:32 #8
Licejka Nové Město na Moravě, 0/3
offline
Držák na prut.
Verze 2.1😀
Bodec je šroubovací.
Po skončení lovu bodec odšroubovat a zašroubovat dovnitř trubky. Lepší přeprava.
( Je lepší mít zevnitř uděláno větší zahloubení pro snadnější zašroubování.)
Maličkosti co zpříjemní rybaření 17.4.2018 v 16:23 #7
MIra Holasice, 19/1351
offline
Homer> nebo policajt z pingpong micku
Maličkosti co zpříjemní rybaření 19.3.2018 v 12:49 #4
HOMER Praha, 0/33
offline
Pěkná myšlenka s trubkou nedávno jsem si vyrobil policajty z vnitřku kinder vajíčka přestříknul bílou základovkou a pak už jen použil modelářské barvy a kousek papírové lepenky na předěl barev
Maličkosti co zpříjemní rybaření 18.3.2018 v 09:18 #3
MIra Holasice, 19/1351
offline
Šefo>tu mám taky a funguje velmi dobře
Maličkosti co zpříjemní rybaření 18.3.2018 v 08:47 #2
Šefo Dolní Lutyně, 1/4
offline
Levné Home made přepravní pouzdro na prut☺(Odpadova trubka)
Maličkosti co zpříjemní rybaření 7.3.2018 v 17:09 #1
mitchico Písek, 0/4
offline
Zdar, rybaříci.
Nápady to jsou výborný. Ten kus trubky k odložení prutu jsem vyráběl na podzim a je to pomocník k nezaplacenį. Zaujal mě ale ten stojan, tak už vím co budu dělat o víkendu. Tak ať berou, M.
Reklama