Zimní lov na dírkách

Zveřejněno: 17.12.2017 v 08:29 , Autor: Ivo Novák

Zimní lov na dírkách

Sluníčko svítí a tak díra v ledu funguje jako reflektor. Krásná rybačka. Berou sice jenom plotičky a perlínci , ale to mi vůbec nevadí.

Kapitoly článku

Máte vrták na led? Nemáme. To bývala dlouhá léta slova prodavače v našem krámku s rybářskými potřebami. Až do letošního roku. Vrtáky najednou byly. Pořizovací cena pro normálního smrtelníka ukrutná. Skoro tři tisíce za takový kus železa. Za ty peníze by člověk pořídil krásný prut  na který by mohl chytat celý rok. Vrták bych využil tak jeden měsíc v roce. A to ještě ne každý rok,jelikož některé roky pamatuji že se na led ani vlézti nedalo kvůli slabému ledu. Nedá se nic jiného dělat,než si prostě vrták vyrobit. Už jsem se o to pokoušel několikrát a výsledky byly žalostné. Několik vrtáků vůbec nevrtalo a s některými vyvrtat díru byla  zase hrozná fuška. Tentokrát jsem ale originál vrták měl před sebou,okoukl ho,zalezl do dílničky a začal tvořit.Zabralo to dopoledne. Když jsem šel na oběd byl už další prototyp hotový a já se už nemohl dočkat toho až ho odpoledne vyrazím vyzkoušet. Ještě nemám lopatičku na vybírání ledové tříště. Tu jsem měl hotovou během chvíle. Jen jsem zkrátil lyžařskou hůlku a přišrouboval k ní dětskou lopatičku, kterou jsem navrtal vrtačkou,aby mohla odtékati voda. Do torny jsem si nandal všechny možné nástrahy které jsem hodlal vyzkoušet. Červíky, žížalky, marmišky, mikrotvistry, krabičku s muškami, gumové mrchy zn.Berkley (patentky a červené červíky). Nástrah až dost, jen je mít čas vyzkoušet. Moje první výprava  vedla na zapomenutý rybníček.Místo jsem měl už předem vybrané. Padlí strom do vody bude jistě dobrým místem. Místo velice dobře znám,několikrát jsem už tady chytal a vždycky jsem byl úspěšný, tak proč ne i v zimě. Vrták zajel do ledu jako do másla a jel. Snad co otáčka tak skoro centimetr. Panečku to je paráda. Vyvrtal jsem asi deset centimetrů, lopatkou vybral tříšť a dirku dovrtal. Bylo to hned a bez dřiny. Led možná silný až patnáct centimetrů. Měl jsem ohromnou radost.Takový pocit může mít jen kutil když se mu práce podaří. Zvládl jsem to a můžu teď vyrážet na ryby kdy se mi bude chtít.Rychle jsem rozbalil proutek na dírky. Ten jsem si chtěl nejprve také sám vyrábět,ale když jsem viděl cenu v obchodě ( proutek Mikado se signalizátorem v základní výbavě) za 175 kč nebylo co řešit.Navijáček kupovat nebudu, to je zbytečný, dám tam nějaký plavačkový a bude. To byla moje první úvaha.Poprvé jsem vzal naviják s krytou cívkou a nebylo to ono,podruhé klasiku,ale mrzli od toho prsty u rukou.Pak jsem přeci jen obětoval 275 kč za navijáček Robinson Cool. Malinké nic  a najednou je to ono,to pravé jak má být.Sestava perfektně sedí v ruce,nic to neváží a nestudí. Nevím z čeho je udělaný ale je to tak.

Navázal jsem červenou marmišku, tu nejmenší co jsem našel v krabičce a začal škádlit ryby.Spouštěl na dno, po chvíli začal zvedat a potřásat s ní ve vodním sloupci.Na začátek jsem na marmišku navěsil půlku hnojáčka  a přidal dvě patentky. Myslel jsem si že vrtáním díry do ledu ryby vyplaším na dlouhou dobu, ale nebylo tomu tak. V proutku jsem sice skoro nic necítil,ale pohled na signalizátor hovořil jasně. Je tu záběr. Ve špičce to cukalo a já celý udivený jen koukal. Funguje to.Vytáhl jsem marmišku ven. Žížalka fuč. To se dalo čekat. Nandal jsem novou a sotva jsem začal s oživováním nástrahy přišel další záběr, tentokrát jsem cuknutí cítil i v prutu. Proutek je velice citlivý a tak i při zdolávání  plotičky se prohne.

Záběry přicházejí většinou při velice pomalém vedení nástrahy a tak rychle převazuji na  plavanou. Jak se zdá je to velice účinná metoda i při lovu na dirkách.Nastavil jsem hloubku, návazec udělal z 0,08 vlasce asi půl metru dlouhý,navázal nejmenší čudlový háček co jsem měl, nastražil jednoho červíka,spláveček 0,4 gramu a spustil sestavu do dirky. Jen co se červík snesl ke dnu přišel velice jemný záběr.Spláveček se jenom chvěl a jen co se malinko ponořil sekám. Je to paráda.Ani jsem nečekal že ryby by mohli takhle brát. Sluníčko svítí  a tak díra v ledu funguje jako reflektor. Krásná rybačka. Berou sice jenom plotičky a perlínci, ale to mi vůbec nevadí. Hlavní je že se něco děje. Čekal jsem spíše záběry od okounů, kterých tu také není zrovna málo, ale ani jednoho proužkatého rytíře jsem neulovil. Možná někdy příště.Kolem poledního jsou záběry velice časté a jak čas postupuje pomalu se ochlazuje a záběrů ubývá. Každou  čtvrthodinku musím čistit dirku od ledu aby bylo možné spouštět nástrahu a aby spláveček neuvízl v ledovém zajetí.

Ryby berou jen těsně nade dnem, jak zmenším hloubku je po záběrech. S pevným splávkem se dá chytat jen na dirce kde není větší hloubka než je výška rybáře.Spláveček by vám zabránil ve vytažení ryby na led.

Tam kde je hloubka větší musíte použít průběžný splávek. Ten se ale velice často při větším mrazu během chvíle mění na neprůběžný, jelikož voda u splávku na vlasci velice rychle namrzá.Dá se tomu částečně zabránit natřením vlasce mastnotou. Já používám tuk na maštění křidélek suchých mušek. Ten funguje bezvadně.Jeho pořizovací cena je ale větší. Trošičku kachního sádla vám však splní účel stejně. Jenom není vždycky po ruce a pokud si ho nezchováte v lednici, ale zapomenete skleničku se sádlem v kapse kabátu máte po týdnu ze sádla biologickou bombu.

Nedoporučuji otevírat v bytě. Při větší hloubce je možné vyzkoušet chytání s pérovým signalizátorem.Špička proutku je udělána tak, že přes koncové očko přečnívá ještě  kousek špičky na který se signalizátor navléká. Na konci signalizátoru je očko které je zajištěno bužírkou. Ta se dá stáhnout a do očka se může kdykoli vložit saturna a bužírkou znovu zajistit.Signalizátor můžete kdykoli nandat i sundat.Je to velice účelné. Citlivost je ohromující. Řekl bych že v klidu nahradí feederovou špičku s označením 0,5 OZ. Každé potažení nástrahy i třeba deseticentimetrovou plotičkou je na špičce poznat. Všechny proutky na led tuto úpravu nemají. Já vlasně objevil jen jediný od Mikada.Sestava na chytání  na dně je velice jednoduchá.Na vlasec kmenový 0,10 navlečete miniobratlík s karabinkou,gumový korálek,přivážete obratlíček a na něj připevníte návazec z 0,08 s háčkem č.12-16. S délkou návazce se vyplatí experimentovat. Do karabinky připnete 2g olůvko a je sestava hotová.Dá se ještě navázat i jednodušeji a to tak, že navlečete průběžnou olivku 2g, dáte gumovou zarážku a přivážete háček. Já raději používám obratlík s karabinkou jelikož tak můžu rychle měnit zátěže a když chci rychle změnit styl chytání na plavanou,přicvaknu do karabinky malý průběžák s koncovým očkem, navážu ze zubní nitě zarážkový uzel  a během chvíle můžu chytat na plavanou.

Vnadit při lovu na dirkách nedoporučuji. Když si připravíte vnadění během chvíle vám provlhčená směs zmrzne a tak stačí si připravit dva rozmočené krajíce chleba které vyždímáte přes plátýnko a směs projedete přes jemné síto,přesypete do krabičky a tu uložíte v kapse kabátu kde je přeci jenom tepleji.Čas od času krabičku vyndáte,naberete krmení mezi prsty a vhodíte do dirky.To pro udržení aktivity ryb stačí. Červíky je také dobré udržovat v teple aby byli svěží a na háčku se hýbali.

   Klasickou dobrou nástrahou při lovu na dirkách je vždy osvědčená střídka z čerstvého rohlíku. Na bílou rybu funguje stejně jako v létě.Nejlepší nástrahou je ale jednoznačně červík,ten ryby jen tak z háčku neztrhnou a je pro ně lákavou pochoutkou.Zkoušel jsem i gumové nástrahy od firmy Berkey. Jsou to velice zdařilé napodobeniny s aromatem který asi něco rybám říká. Ryby se ulovit na ně dají i když kombinace alespoň s červíkem nebo hnojáčkem je účinější. Pokud ale živé nástrahy po ruce nemáme jsou dobrou náhražkou, rozhodně nejlepší která se dá sehnat.

Rybaření na dirkách stojí za to vyzkoušet. Někdy si připadám jako nějaký exot. Pro lidi je to nezvyklé a tak kolemjdoucí se zastavují a koukají, jen málo rybářů zatím tento druh rybolovu provozuje.Jen ti skalní blázni co nevydrží sedět v zimě doma. Rybolovu na dirkách náš rybářský řád zatím nepřeje. Zřejmě ti co ho sestavují nikdy tento způsob nevyzkoušeli. Jinak si to nedovedu vysvětlit.Míst kam si člověk může dirkaření  jít vyzkoušet moc není.jen několik soukromých revírů kde ale musí člověk šáhnou do kapsy a nějakou tu kačku zaplatit.

Za peníze si ale většinou dobře zarybaří. Tam kde mají vysazené duháky je o zábavu postaráno.Duhák i pod ledem bere nástrahu razantně a i zdolávání  pěkného kousku nad třicet centimetrů je už solidním zážitkem. Jediným revírem kam si můžete zajed zachytat na dírky je rybník Jordán v Táboře. Ocenění by zasloužil ten člověk který tuto vyjímku  z rybářského řádu prosadil.

   Na dirky by jste neměli chodit když není ještě dostatečně silný led. Jak to začne praskat po pár krocích nechte si na rybolov zajít chuť a rychle z ledu pryč.Neměli by jste ani chodit sami,vždy je lepší jít s kamarádem, to pro případ aby vás měl kdo zachránit kdyby jste se propadli.Když má led alespoň deset centimetrů je dostatečně silný aby unesl i stokylového chlapa.

 

Lov ryb na dirkách

 • Nechce se mi sedět doma a tak pojedu,
 • Vyvrtat si na rybníce díru do ledu.
 • Z laminátu špičku zkrátím na polovičku,
 • Očka přivážu nití, snad se něco chytí.
 •  
 • Naleju si teplý čajík do dvou termosek,
 • U rybníka těžko najdeš nějaký kiosek.
 • Pot se ze mě leje,člověk se zahřeje,
 • Chce to pevnou víru,než vyvrtáš díru.
 •  
 • Navážu si marmišku,jemně s ní pocukávám,
 • Seřídím si naviják a velký pozor dávám.
 • Něco se tam děje,špička už se chvěje,
 • Seknu,držím kličku,vytahuji štičku.
 •  
 • Štičku pustím,nahodím,už omrzaj mi palce,
 • V prutu cukne a už táhnu proužkatého dravce,
 • I když to šlo z tuha,pak pěkného pstruha.
 • Dost už bylo slov,končím pěkný lov

 

Pokud půjdete na ryby s úmyslem strávit na ledě delší dobu  vyplatí se sebou vzít i skládací židličku. Nemusí  to být zrovna kapřařské lehátko. Čím lehčí a mobilnější, tím lépe. Aby jste se cítili dobře a neklepali se zimou,dobře zvažte co si obléci. Základ všeho je aby vám bylo teplo od nohou. Boty by měly být nepromokavé  a zateplené. Teplé filcové vložky  a dvoje slabší froté ponožky  je dobrý základ. Vemte si sebou i tepelnou podložku pod nohy. Stačí polistyrénová deska dva cm silná o rozměrech 50 x 50 cm. Ta izoluje boty od chladu perfektně., nebo třeba i karimatka vám dobře poslouží, ta se ale časem sešlape. Tomu komu se potí hodně nohy a je mu zima v každých botách ať jsou jak chtějí zateplené, tomu poradím jednu fintu.

Kupte si v lékárně bylinný gel  HerbActive  proti pocení nohou. Je to výtažek z šalvěje,ořešáku a dubové kůry. Velice rychle se střebává do kůže  a opravdu pocení nohou zabraňuje.Stačí si pár minut předem než se začnete navlékat do zimního oblečení nohy natřít a po zaschnutí natáhnout ponožky, obléci se, šupnout do bot a rychle ven na mráz.

Další dobrou pomůckou při rybaření na dirkách je klasická trojnožka. Nepoužívám ty které prodávají  na feederové chytání. Ty  mi připadají trochu jako hračky s kterýma praštíte a je po nich. Dávám přednost větší stabilitě, pevnosti a  užitkovosti. Trojnožka se skládá ze třech klasických rybářských vidliček  a kvalitního pevného kloubu  na který se vidličky šroubují. Vidličky většinou všichni rybáři doma mají  a tak si stačí koupit jen kloub. Zatím jsem ho v žádné jiné nabídce než od firmy Sema neviděl.

Do kloubu z hozní strany stačí našroubovat zadní koncovou vidličku co se používá na kaprových stojanech a máte perfektní tripod na lov na dirkách.

Ještě jsem se nezmínil  o velice účinných nástrahách  jak na okouny, tak na duháky a i jiné dravce. Jigi  vázané s marabu ocáskem fungují při vertikální přívlači na dirkách skvěle. Dráždivý pohyb provokuje ryby k útokům. Jen to někdy chce chvíli experimentovat s barvami než se člověk trefí rybám do nálady.Červený ocásek se jeví jako nejjúčinější. Tam kde se trefíte nad hejno okounů máte u zábavu postaráno.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Reklama