Fotografování ryb

Zveřejněno: 4.11.2017 v 07:28 , Autor: Ivo Novák

Fotografování ryb

Úvodní díl seriálu o fotografování ryb, úlovků, výběru fotoaparátu a představení základních pojmů, které jsou při fotografování zásadní.

Čas kinofilmových fotoaparátu je dávno pryč. Zůstalo jen několik nadšenců, které učarovala vůně vývojky a ustalovače, temná komora, a nedokážou si představit, že by fotografovali jinak, než jsou zvyklí. Fotografie na papíře je jedinečnou záležitostí.  Na monitoru vypadá ta v digitální podobě také pěkně, ale nejde si na ní sáhnout, nebo jí pověsit na zeď jako trofej či vzpomínku. Ještě před pár lety byla pěkná a důstojná fotografie ryby poměrně vzácností v porovnání s dnešní dobou. Neznal jsem ve svém okolí nikoho, kdo by se trmácel se zrcadlovkou a foto výbavou kolem vody. Je to zátěž na víc. Dnes někteří kamarádi mají přístroje a objektivy lepší jak já. Vývoj jde ale mílovými kroky kupředu. S digitálním fotoaparátem je to všechno jiné. Není potřeba film a vše se zaznamenává na paměťovou kartu a na tu se vejde spousta materiálu. Co se nepovede se jednoduše vymaže a vybere jen to co lahodí oku.  Každou chvíli se na trhu objevuje nový model fotoaparátu, který je zase o kousek výkonnější a dokáže víc než předešlý a tak je pořád z čeho vybírat. V dnešní době si fotoaparát může dovolit skoro každý. Fotoaparáty s několika megovými snímači jsou i v mobilních telefonech, kvalitní kompaktní fotoaparát se vejde do kapsy u vesty a tak fotografování ryb se stalo běžnou záležitostí velké skupiny rybářů.  Napomohl tomu i rozvoj internetu a diskusních fór. Kdo nemá fotku, jako by na rybách ani nebyl a tak se fotografuje úplně všechno.  Hlavně že nějaká ta šupina na fotce je. Některé vystavené snímky ale vypadají žalostně a nebudí dojem, který by měl oko rybáře potěšit. Když už pořizovat snímek ryby, tak by měl být trochu důstojný i když nebude splňovat základy kompozice.  Sešlo se mi několik žádostí, ve kterých chtěli rybáři poradit jaký fotoaparát si koupit a jak fotit třeba ryby ve výskoku. To je téma, na které se nedá odpovědět jednou větou a tak jsem se rozhodl takové ty základní rady z mého pohledu sepsat a nabídnout i ostatním. Nejsem profesionální fotograf, nemám školy, které by byly na tvorbu fotografie zaměřené. Jsem amatér. Z toho pohledu je třeba moje rady chápat. Věřím, že při prvních krocích by mohly moje postřehy pomoci a mnohým ukázat lepší směr a vyhnout se zbytečným omylům.

Co je třeba

Výběr toho správného fotoaparátu je jedním z důležitých faktorů. V tom se často chybuje.  Předem je nutné si rozmyslet, co vlastně od fotoaparátu chceme, co by měl umět, co budeme chtít fotografovat, v jakých podmínkách, jaké jsou naše nároky na kvalitu a kolik peněz můžeme do svého koníčku investovat. Pokaždé když mě chytí nákupní horečka a chci si koupit nový fotoaparát, pročítám na internetu desítky recenzí, hledám fotografie pořízené fotoaparátem, který jsem si vybral, pouštím videa abych se předem seznámil s tím, jak se ovládá a co od něj můžu čekat.  Je to dlouhá řada probdělých nocí, kdy tápu a vybírám. Je ale dobré mít přehled o tom co je na trhu a jaká je nabídka.  Trhu s fotoaparáty kraluje několik značek. Nerad bych se dotknul majitelů fotoaparátů. Berte vše, že jde o názory z mého pohledu.  O prvenství na trhu se přetahují značky Canon a Nikon.  Tyto dvě firmy udávají směr ve vývoji a v závěsu za nimi jsou ostatní, jako třeba Olympus, Pentax, Fuji, Sony, Leica, Panasonic, Samsung a další. Nikde není dáno, že právě fotoaparát od Canonu je tím ideálním pro vás.  Přijít do prodejny a koupit první krabičku, kterou vám prodavač podstrčí a vychválí do nebes je nesmysl. Neporadí vám. Bude se snažit prodat to co má a samozřejmě to nejdražší. Dost často to tak chodí. Netvrdím, že úplně všude. Fotoaparát by si měl člověk před koupí vyzkoušet a osahat. Problém je v tom, že stejně během chvíle v prodejně nepronikne do tajů.  Padnout do ruky by ale měl. S cenou je to také všelijaké. Když se člověk porozhlédne, někdy se ceny liší i v řádech tisícikorun a je dobré vědět, za co se dá pořídit i u konkurence. Dá se pak s cenou smlouvat. Někdo to ale třeba neřeší. Nejnovější modely umí sice něco navíc, ale cena u nich bývá nadhodnocena. Jde o novinky a taháky. Starší modely umí taky hodně a cena je u nich mnohem příznivější. Tam vybírám já. Při koupi na internetu je výhoda, že můžete fotoaparát, pokud vám nevyhovuje do určité doby vrátit bez udání důvodu a případně vybrat jiný. Je dobré si ale vybrat obchod, kde tyto garance nabízí a aby šlo o seriozního obchodníka. Na škodu není ani porozhlédnout se po starších použitých přístrojích na bazarech.  Tam se dnes prodávají fotoaparáty, dá se říci za hubičku. Bohužel záruky vám jen málo kdo poskytne, tak je dobré kupovat způsobem z ruky do ruky a funkčnost přístroje si prověřit. Začátečníkům bych to moc nedoporučoval. Neznají ovládání, neví jak přístroj vyzkoušet a na co se zaměřit. Ale řešení to také je. Pokusil bych se shrnout výhody a zápory fotoaparátů.  Rozdělil bych je do tří skupin.

Kompaktní fotoaparát

Fotoaparát malých rozměrů pro běžné uživatele, kterým jde o to pořídit si snímky z rybářské dovolené, dění kolem vody, nějakého toho úlovku a přitom se nestarat o nějaké nastavování. Tyto fotoaparáty disponují poměrně vyspělou automatikou a mají jednoduché ovládání a spousty scénických režimů. S takovým fotoaparátem není třeba pronikat do tajů správné expozice. Většině stačí fotoaparát zapnout a mačkat spoušť. To co fotografují, si prohlédnou na digitálním displeji. Všechno automatika nestíhá a některé snímky nejsou to pravé ořechové, ale kdo nechce nic řešit, tak kompaktní fotoaparát je pro něj dobrou volbou. Jsou ale i kompakty které mají ovládání shodné se zrcadlovkami a pokročilý fotograf si může s fotoaparátem doslova hrát a kouzlit a dosahovat velice dobrých výsledků. Nevýhodou těchto přístrojů je, že nelze vyměňovat objektivy a tak je člověk odkázán na jeden jediný, který je součástí přístroje. Tím že jde o malé přístroje, mohou být i objektivy menší a některé mají i velice dobré parametry. U objektivů je třeba se zaměřit na jejich světelnost.  Objevíte jí z přední části. Příklad 1:2,8-5,6 . Ideální by byla světelnost 2,8 po celé délce ohniskové vzdálenosti. Takový objektiv by ale na zrcadlovce stál desítky tisíc. Čím menší hodnoty, tím lepší světelnost, tím lépe při fotografování v horších světelných podmínkách.  Při výběru kompaktu je třeba se zaměřit, i jaké přiblížení nám daný kompakt nabízí. Ultrazoomy i více jak 30x. Rázem máte v ruce i dalekohled. Takové objektivy mají i stabilizaci, dokážou fotit makro od 1cm a tak v jednom fotoaparátu máte vše.  Je to pohodlné. Pokud má kompakt možnost volby kontinuálního ostření, kdy ostří na daný pohybující se objekt sám během namáčklé spouště a slušné sériové snímání, dá se s ním vyfotit i ryba v pohybu. Kompaktní fotoaparáty jsou ale pomalejší a je u nich částečná prodleva. Chce to trochu cviku. Začátečník se zaměří na automatiku, ale časem třeba bude chtít víc a pak je dobré otevřít návod k obsluze a seznámit se s tím co všechno nám fotoaparát nabízí. Kompakty mají malý čip. Tím je ovlivněna hloubka ostrosti. Čím menší čip, tím větší hloubka ostrosti. Pro mnohé to bude výhoda. Pokud dobře vyberete, můžete mít slušný universální foťák za velice rozumné peníze, který vám pokryje většinu vašich požadavků. Osobně jsem si pořídil kompakt Fuji HS30 . Ovládání jako zrcadlovka, 30x přiblížení, velice pěkné makro od 1cm, universální fotoaparát co zvládá pořizovat slušné snímky pro moji potřebu. Set s brašnou, 16G kartou a UV filtrem do deseti tisíc. Není co řešit. Za ty peníze by člověk nepořídil ani makro objektiv. Má dokonce program EXR který sám rozpozná fotografovanou scénu a nastaví fotoaparát jak je třeba. Když není čas nad něčím přemýšlet, je to velice praktické.  Někomu ale bude určitě stačit i kompakt s objektivem s menším přiblížením a co se vejde do kapsy.

Kompakt s výměnnými objektivy

Ještě před pár lety tyto kompakty na trhu nebyly, ale dnes tyto fotoaparáty kupují ti, co chtějí fotoaparát co nejmenších rozměrů, ale chtějí mít možnost vyměňovat si objektivy podle potřeby a tím dosáhnout lepších výsledků. U některých modelů dosahují už podobných výsledků jako u zrcadlovek. Rozepisovat se o nich nebudu. Je to takový přechodový článek mezi kompaktem a zrcadlovkou K těmto fotoaparátům už je třeba zakoupit objektivy a ty se cenově neliší od objektivů používaných na zrcadlovkách.

Digitální zrcadlovky

Jejich obrovskou výhodou je že prostřednictvím zrcadla fotografovaná scéna zobrazuje v optickém hledáčku a fotograf vidí to, co fotografuje bez nějakého zkreslení, nebo zpoždění. Prostřednictvím bajonetu si můžete zvolit ten nejvýhodnější objektiv pro danou scénu a tím dosáhnout nejlepších výsledků. K dispozici je i spousta příslušenství. Nabídka objektivů je veliká ať už značkových, tak i od jiných firem. Digitální zrcadlovky jsou vhodné pro pokročilé amatéry a jejich výhod využívají především profesionálové, kteří dokážou využít jejich předností.  Za kvalitu je třeba si připlatit a tak pořízení kvalitní zrcadlovky a hlavně kvalitní optiky není zrovna lacinou záležitostí. Základní řady se setovým objektivem se ale cenově od vyspělých kompaktů neliší a tak je možné vybírat ten správný fotoaparát pro focení ryb v této skupině. Pro běžné focení není třeba vybírat fotoaparáty utěsněné proti vlhkosti a prachu s tělem z magneziové slitiny. Nižší řady za podstatně méně peněz se dokážou v obrazové kvalitě vyrovnat dražším modelům.  To co dělá kvalitní fotku je ale objektiv a tam už není co kde ošidit. Světelné objektivy s rychlým ultrasonickým ostřením a stabilizací se za pár korun nekoupí a tak v této skupině fotoaparátu brouzdá jen nadšený amatér, nebo profesionál.  

Závěr

Pro začínajícího rybáře fotografa, který nechce zrovna fotit pstruhy ve výskoku, bude nejlepší volbou všestranný vyspělejší digitální kompakt, který mu poskytne možnost vypořádat se s většinou možných situací u vody.  V případě focení ryb v pohybu je lepší volbou digitální zrcadlovka a začít se základním setovým objektivem.  Až pronikne do tajů fotografie, sám zjistí, že je třeba nakoupit další objektivy a jakých parametrů. Koupením těla fotoaparátu nákup nekončí.  Je třeba dokoupit příslušenství. Hlavně UV filtr, který chrání optiku před poškozením, kvalitní brašnu která ochrání před povětrnostními vlivy, náhradní zdroje, dostatečně rychlou kartu která zvládne ukládat snímky pořízené při sériovém snímání a při vyšším rozlišení.  Ve formátu RAW se dá dosáhnout nejlepších výsledků. Je dobré si tedy před koupí ověřit zda fotoaparát tento formát podporuje. U zrcadlovek je to běžné. Dobrou výhodou je i výklopný displej, který se hodí. Živý náhled také může pomoci, ale osobně ho skoro nevyužívám. Při focení ryb ve výskoku stabilizace nepomůže, tak také není nutná a lze se bez ní obejít. Ideální fotoaparát se vybírá velice těžko. Většinou jde o to sladit určitý kompromis. Nemáte li přehled o fotoaparátech, nešetřete časem a věnujte ho tomu, abyste načerpali co možná nejvíc informací a získali alespoň částečný přehled. Pokud se vám stane fotografování koníčkem, budete stále častěji hledat a vybírat a určitě neskončí u jednoho přístroje.  Mám tři zrcadlovky, jeden kompakt a stejně šilhám po dalších fotoaparátech a objektivech.  Je to zkrátka nekonečný příběh. I vás to určitě pohltí.

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama