Jak si otestovat vlasce

Zveřejněno: 22.10.2017 v 15:06 , Autor: Ivo Novák

Jak si otestovat vlasce

Pokud si chce člověk vytvořit obrázek o tom, jaké vlastnosti má vlasec, který používá, může si doma udělat své vlastní testy a jednotlivé vlasce mezi sebou porovnat.

Kapitoly článku

Pokud si chce člověk vytvořit obrázek o tom, jaké vlastnosti má vlasec, který používá, může si doma udělat své vlastní testy a jednotlivé vlasce mezi sebou porovnat.  Nebudu hovořit o testech, které probíhají v laboratořích a na specielních strojích za miliony. Ke svým vlastním poznatkům se můžeme dostat mnohem jednodušší cestou a s pomůckami, které buď už doma máme, nebo si je můžeme půjčit, případně zakoupit za rozumný peníz.  Začal bych tím, jak si otestovat vlasce na pevnost.

Pevnost

To je asi jedna z nejdůležitějších vlastností, podle které se rozhodujeme při výběru vlasců. Napovědět by nám měly hodnoty udané na cívce, bohužel ty se mnohdy liší od reality. Největším nešvarem je, že se na cívky točí vlasce o nějakou tu setinu milimetru silnější a tak když si vyberete vlasec s udanou hodnotou 0,12mm může se stát, že na cívce budete mít v lepším případě vlasec o průměru 0,14mm. I když je vlasec silnější, nemá rybář jistotu, že bude odpovídat udávaná pevnost. Asi nejrychlejší a nejjednodušší způsob jak si tyto hodnoty prověřit je použít závěsnou váhu. Ideální je digitální, která vám ukáže hodnoty na dvě a více desetinných míst. Na dvě je dostačující. Stačí si k desce stolu upevnit třeba truhlářskou svorkou, jakýkoli úchyt, na který půjde navléci smyčka vlasce. K vytvoření jednoduchého držáku stačí i kus silnějšího drátu.  Na vlasci si vytvoříme očko, jako když se dělá návazec. V metrové vzdálenosti uděláme druhé očko. Zbývající vlasec odstřihneme. Jedno očko navlečeme do držáku a do druhého očka háček váhy. Ta musí být vynulovaná. Plynule vyvineme tah na vlasec a na displeji pozorujeme narůstající hodnotu do chvíle, kdy vlasec  povolí.  Je lepší udělat u každého druhu několik měření a vypočítat si průměrnou hodnotu. Tu si zapsat pro případné srovnávání. Jednoduché, rychlé a poměrně přesné řešení. Při napínání je dobré si všímat, jak se vlasec chová a jaká je jeho průtažnost. Při tomto testu vám to hodně napoví. Stačí si všímat, o kolik centimetrů vlasec natáhnete, než praskne. I když budete pracovat s metrovým kouskem vlasce, zjistíte, že některé vlasce se chovají jako guma. Když vlasec praskne, je dobré se podívat, kde povolil a i to si zapsat k porovnání.  Digitální váha se sama po určité době vypíná a tak pokud nemáte připraveno několik vlasců s očky, je třeba vždy váhu znovu zapnout a počkat až se vynuluje. S podivem je, že vlasec většinou nepraská v uzlu, ale zhruba 10cm od místa uchycení. Obdobným způsobem si můžeme vyzkoušet i pevnost různých uzlů. Jsou to rozdíly a takovýto test vám může hodně napovědět.

Průměr

Přesvědčit se o hodnotách průměru je už obtížnější. Jedná se o setiny milimetru a ty se dají přesně změřit pouze mikrometrem. Ten doma v zásuvce běžně nebývá.  Je to vcelku nákladná věcička. Mikrometry používají obráběči kovů, soustružníci, frézaři, kontroloři. Pokud někoho takového znáte, máte vyhráno. Stačí mu kousek vlasce dát do obálky a on vám během chvilky v práci změří, jak silný vlasec používáte. Měřte jen vlasec, který je nový nepoužitý. Ideální je také provést několik měření po rozvinutí cívky a spočítat průměrnou hodnotu. Nestává se to často, ale některé vlasce můžou být v určitých místech částečně zploštělé, nebo zeslabené.  Při víc měřeních získáte přesnější hodnotu. Práce s mikrometrem není složitá. Základem je rovná měřící plocha. Většinou používám sklo, nebo zrcadlo. Plochu je třeba zbavit nečistot a pěkně přeleštit. Je dobré si vyznačit fixem místo v kterém si vynulujete ručičky mikrometru na nulu a s mikrometr používat pořád na stejném místě.  Osobně si po měření kontroluji, jestli se ručička vrací zpátky na nulu. Dobré oko rybáře rozpozná, když si vezme do ruky vlasec  0,10mm a druhý 0,14mm. Pokud se liší, ale jen o dvě setiny těžko se to dá rozpoznat. Na pevnost to má ale vliv.

Odolnost proti oděru:

Tato hodnota asi nebude zajímat všechny rybáře, ale ty co aktivně rybaří a rádi chodí k vodě s vláčecím prutem, bude zajímat i tato vlastnost. Při přívlači vlasce trpí mnohem víc než při ostatních způsobech lovu. Jsou námaze vystavovány mnohem víc a tak odolnost proti oděru je také dobré znát.  K testování je třeba si připravit válcovitý předmět a ten polepit jemným smirkovým plátnem.  Já jsem si pro tyto účely vytvořil jednoduchou pomůcku a jako válcovitý předmět mi slouží prázdná plechovka od barvy. Celý strojek se skládá z jednoduchého dřevěného rámu, který jsem sešrouboval vruty. Na čelní desku jsem připevnil malou převodovku z průmyslové tiskárny s motůrkem na 220V. Převodovka by šla jednoduše nahradit ruční vrtačkou s možností regulace otáček.  Připevnit válec do vrtačky je jednoduché. Stačí ve středu dna vyvrtat otvor. Jím protáhnout šroub, ten dotáhnout a šroub upevnit do sklíčidla. U převodovky je třeba vytvořit unášeč. V mém případě jsem jen použil vteřinové lepidlo a plechovku nalepil na osu převodovky, na které bylo plastové kolečko.  V zadní části jsem do čelního rámu vyvrtal otvor o průměru 10mm a do něj vsadil ocelovou tyčku. Ta slouží k uchycení testovaného vzorku.  Na plechovku je třeba připevnit smirkové plátno, nebo papír. Já používám hrubost 175. Podélně rozstřižený archA4 vystačí na dvě plechovky. Není třeba nalepovat celou plochou. Smirkové plátno je třeba měnit a tak k přidělání stačí široká lepicí páska.  Plátno se obalí okolo plechovky a páskou přelepí. Mezi konci je třeba, aby zbyl volný pruh. V něm se páska přilepí na plechovku a zabrání protáčení plátna po obvodě.  Pak už jen stačí zapojit elektriku a můžeme začít měřit.  Jako vzorek stačí vzít kus vlasce, vytvořit jednu smyčku a ve vzdálenosti 30cm druhou.  Jednu navlečeme na ocelovou tyčku a do druhé připevníme závaží. Já používám šroub se závitem M8, na který podle potřeby navlékám jako závaží matice.  Na šroub navleču druhé očko, zajistím maticí, aby nevypadnul, uvedu testovací přístroj do chodu a ve chvíli kdy přiložím vlasec přes buben, zmáčknu stopky.  Ve chvíli kdy smirkové plátno přebrousí vlasec, zastavím stopky a naměřenou hodnotu zapíšu.  Provádím nejméně tři měření. Pokud se hodnoty liší o víc, jak dvě sekundy provádím ještě další doplňkové měření.  Spočítám si průměrnou hodnotu a tu si poznamenám k testovanému vzorku.  Rozdíly jsou poměrně značné a tak tento test nepovažuji za ztrátu času. Může vám pomoci vybrat ten správný vlasec a ten se vám pak odvděčí svými vlastnostmi.

Závěr

Některé testy vlasců a různé duely výrobků můžete najít na internetu. Tím si ušetříte případně práci, nebo aspoň vytvoříte představu, po kterém vlasci se porozhlédnout, když budete mít potřebu, změnit značku. Pokud jste ale se svým vlascem spokojeni, a jste přesvědčeni o jeho vlastnostech, tak není třeba se nějakými testy zaobírat.  Vlasec je podstatnou součástí rybářovo vybavení a na jeho vlastnostech závisí, jestli budete úspěšní. Není na škodu vlascům věnovat trochu té pozornosti a vědět co vydrží a co dokážou.  Několik druhů vlasců mi prošlo rukama, a jak dopadly v testech, si můžete podívat v těchto článcích:

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Komentáře k článku

Jak si otestovat vlasce 31.8.2021 v 19:11 #7
Lada Beroun-Město, 3/1430
online
Sbirulino> Ale zase kdyby to dělali ve 100 příchutích, tak by to nemušelo být špatný. Na vepřový - vepřovej talíř, na kuře - kuřecí, ........🤔🤔🤔🤭🤭🤭😉😉😉
Jak si otestovat vlasce 31.8.2021 v 19:01 #6
Lada Beroun-Město, 3/1430
online
Chřenovák1> Asi fejkovej profil. Kraj Karlovarsky ale město Beroun. 🤦🤦🤦😡😡😡
Jestli to nedělá nějaký robot. 🤔🤔🤔
Jak si otestovat vlasce 31.8.2021 v 18:46 #5
Chřenovák1 Chřenovice, 5/10540
offline
Lada>A to je kolegyně z Berouna
Jak si otestovat vlasce 31.8.2021 v 18:36 #4
Sbirulino Brno-Brno Město, 2/2104
online
Lada> ..kam ten svět spěje 😂 pochopím lžičky pro děcka na zmrzlinu,ale tohle🤔.. už se vidím,jak žeru talíř s příchutí jahody po dobře grilované krkovici..no nevím..reklama pro zdravý životní styl😁👍
Jak si otestovat vlasce 31.8.2021 v 18:17 #3
Lada Beroun-Město, 3/1430
online
Sbirulino> Vypadá to, že se tu začíná množit přitroublá skrytá reklama
Jak si otestovat vlasce 31.8.2021 v 17:59 #2
Sbirulino Brno-Brno Město, 2/2104
online
.. zkušenost nemám, ale vím jistě, že než za sadu tohohle eko nádobí vylisknout 4000,-?!?!to raděj pořídím půl vepře a sním ho s přehledem z hliníkového kastrolu 🤔😂p.s.proč to je v tématu VLASCE.. špatnej pokus o reklamu?😨
Jak si otestovat vlasce 31.8.2021 v 17:35 #1
brona56 Beroun, 0/3
offline
reklama :(
Reklama