Čeburaška

Zveřejněno: 9.9.2017 v 06:56 , Autor: Ivo Novák

Čeburaška

Čeburašku v Rusku všichni znají. Jedná se o animovanou postavičku s velkýma ušima a vykulenýma černýma očima. Stejný název dostal i letoun české výroby LET-410. K mé osobě se tento název dostal až ve spojení s rybářským vybavením a tak do podvědomí rybářů se čeburaška dostává jako vyměnitelná jigová zátěž, kterou rybáři používají při přívlači.

Kapitoly článku

Čeburašku v Rusku všichni znají. Jedná se o animovanou postavičku s velkýma ušima a vykulenýma černýma očima. Stejný název dostal i letoun české výroby LET-410. K mé osobě se tento název dostal až ve spojení s rybářským vybavením a tak do podvědomí rybářů se čeburaška dostává jako vyměnitelná jigová zátěž, kterou rybáři používají při přívlači. 

Od klasické jigové hlavičky se odlišuje tím, že zátěž je umístěna samostatně a háček s nástrahou je se zátěží spojen pomyslným kloubem, takže nástraha na háčku má mnohem více volnosti k pohybu. Zátěžová část je kulatého tvaru z boků mírně zploštělá. Středem vede otvor, do kterého se zasouvá z drátku vytvarovaná spona, na kterou se dá navléci háček s očkem. Celý vtip je v tom, že si může rybář kombinovat velikost zátěže volbou různé gramáže kuličky a samostatně si vybrat správnou velikost háčku pro zvolenou nástrahu. To je velice praktické. Výměna je velice rychlá. Stačí stáhnout zátěž směrem k návazci. Zátěž nikam neupadne, zůstane na vlasci. Háček s nástrahou se vymění a zátěž znovu nasadí na sponu. Během chvíle je na návazci jiná nástraha a chytá se dál. Výrobce doporučuje do sestavy přidat i obratlík s karabinkou. Pomocí karabinky se dají rychle měnit celé sestavy.

To ale i při použití klasické jigovky. Karabinka už ale vadí při výměně háčků s nástrahou a pak  je třeba zátěž před výměnou sundat, čímž se efekt pohodlného vyměňování vytrácí. Možnost výměny háčku s nástrahou je praktické. Není třeba přepichovat nástrahy a tím se šetří jejich celistvost. Musí být ale po ruce různé háčky a mít jich dostatečnou zásobu. Na čeburašku se hodí ty s velkým očkem a ty zrovna k dostání běžně nejsou. Při použití háčku s malým očkem je omezena volnost pohybu nástrahy a to co čeburašku dělá zajímavou, se vytrácí. Když se ale použije správný háček a nástraha pracuje jak má, tak nástraha na klasické jigové hlavičce nemá v porovnání pohybu nástrahy šanci se čeburašce vyrovnat. Pohyb je úplně někde jinde.  Otázkou je, co ale ryby v danou chvíli preferují a tak někdy může být použití čeburašky výhodou, jindy může být situace opačná. Při vertikální přívlači při lovu na dírkách, bych čeburašku jako výhodu neviděl i když jsem jí ještě při lovu na dírkách nezkoušel. Jen jsem porovnával chod nástrahy. Při klasické přívlači se mi u čeburašky líbí, jak se chová nástraha při dopadu na dno. Nástraha neleží na dně jako při použití jigové hlavičky, ale staví se do vertikální polohy a ryba má lepší šanci na nástrahu zaútočit. Hlavně při použití smáčků nástraha vypadá jako by se krmila něčím ze dna. Při vedení stačí mírné chvění špičky prutu a nástraha krásně pracuje. Mnohem lépe než na jinovce. Trochu nevýhodou je přetáčení nástrahy při nahazování.

Dost často se mi stávalo, že se hrot háčku zachytával za návazec. Nepomáhalo ani přibrzďovaní nástrahy při nahazování.  Zamotaná nástraha je při použití jemného prutu cítit a dá se rozpoznat, že vše není v pořádku. Někdy stačilo několik rychlejších škubnutí a návazec se uvolnil. Jindy prostě šlo o planý hod.  Zamotaná nástraha prostě nefunguje. Trochu mi vadilo i to, že čeburaška se při nahazování ve vzduchu víc roztáčí a zkrucuje vlasec. Musí se čas od času nechat roztočit. Jigové hlavičky tyto nešvary nedělají. Vzhledem k ceně čeburašky, kdy samotná zátěž se sponou stojí skoro stejně jako jigová hlavička už s háčkem a cena speciálního háčku alespoň mě vyšla skoro na stejnou cenu budou čeburašky spíš doménou fajnšmekrů a hlavně rybářů, kteří jezdí porovnávat svůj um na rybářské závody. Čeburaška není složitá a samovýroba v zimních měsících může být zajímavým využitím volného času. U vody se dá různě experimentovat s chodem nástrahy a pokud je třeba nástraze dodat trochu volnosti, stačí  nástrahu napíchnout na háček, ten navázat na návazec a těsně před nástrahu přicvaknout olověný brok. Kdo si dá trochu práce a správně ho připevní mimo osu s těžištěm na správném místě zajistí si i to, že mu bude nástraha ve vodě chodit tak jak měl v úmyslu. Pomyslná náhrada za čeburašku je v mžiku vytvořená po česku :) .

Dá se i experimentovat se vzdáleností broku od háčku a při použití nástrah co se ve vodě vznášejí, to může být zajímavý způsob lovu. Pokud se ale brok posune po návazci dál od nástrahy, její chod se změní. S tím je třeba počítat.  Čeburaška je zajímavá. Určitě stojí za to si jí vyzkoušet a vytvořit si o ní svůj vlastní názor. Ten svůj jsem vám popsal. Názory se jistě budou lišit. Ke mně se čeburašky dostaly až během měsíce prosince a na nějaké delší testování už nebylo tolik času. Myslím, že i barva zátěže bude hrát velikou roli v úspěšnosti. Přeji hodně úspěchů a pěkných úlovků na čeburašku. Třeba právě u vás se čeburaška stane top věcičkou na cestě k úspěchu.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama