Multiplikátor a lov na dírkách

Zveřejněno: 29.7.2017 v 05:00 , Autor: Ivo Novák

Multiplikátor a lov na dírkách

Aby byl rybář připraven na různé druhy rybolovu měl by být vybaven několika pruty. To samé platí i při rybolovu na dirkách.

Kapitoly článku

Aby byl rybář připraven na různé druhy rybolovu měl by být vybaven několika pruty.
To samé platí i při rybolovu na dirkách. V mrazu se pak těžko předělává sestava a navazují háčky. Jednoduší je mít jeden prut připravený k lovu třeba se splávkem a druhý  na lov se signalizátorem, nebo s marmiškou. Podle situace si pak rybář vybere kterou rybolovnou techniku  zvolí v daný okamžik.
Proutky je nutné vybavit navijáky, ale jaké koupit.  Na pultech rybářských prodejen se  to navijáčky jen hemží. Výběr je vcelku pestrý.  Názor že se dá použít jakýkoli naviják  není zas tak  přesný. Mnozí rybáři to tak řeší, Nějaký ten starý plavačkový naviják se doma vždycky sežene, tak proč kupovat speciál přímo na dirky.
To je sice pravda, svojí funkci také splní i když  se speciálem si člověk víc vyhoví.
 Rozhodně má několik  předností.  Tou asi nejpodstatnější je to že je lehoučký, vyrobený  z materiálu který v mraze nestudí do ruky  a  nezamrzá. Brzda funguje i v zimě.  V letošním roce se na pultech objevili ne jenom smekací navijáky, ale i multiplikátory  k lovu na dirkách.  Byly k vidění už i dříve, ale letos s nimi vyrukovalo hned několik firem najednou  Jaxon,Okuma Ron Thompson, možná i jiné firmy., s těmi jsem ale do stiku nepřišel.
Moje volba padla na multiplikátor Ron Thompson. Jeho provedení bylo hned na první pohled  nejlepší z těch které jsem shlédl.

Nejprve multiplikátor podrobněji popíšu i s jeho ovládacími prvky..
Dvojitá klička  s hvězdicovou brzdou  na pravé straně. Brzda se dá vcelku dobře a rychle naštelovat  a pokud ryba udělá nečekaný rychlí výpad  rozhodně jí stačíte povolit dříve než  u navijáku s přední brzdou, stačí k tomu palec. Tím se dá i přibrzďovat a regulovat  rychlost odvíjení vlasce.
Na krytu vedle kličky je přepínací páčka která má funkci volnoběžky, což je také velice dobrá  funkce pro nepozorné rybáře. Překlopením odblokujete brzdný systém a cívka jde volně otáčet, takže ryba si sama může odvíjet  aniž by vám strhnula prut do vody.  Otočením kličkou se páčka překlopí zpět a normálně se zdolává.  Pro delší životnost bych doporučoval cívku nejprve přibrzdit rukou a pak překlopit páčku ručně. Na druhé straně jsou dva ovládací prvky a to středové kolečko, které slouží jednak jako vymezení vůle a jednak jako jemná brzda. Má spojitost z hvězdicí na druhé straně Otáčením se dá jemně doladit brzdná síla. Lépe se však reguluje hvězdicí. Na objímce středového kolečka je přepínač kterým se vyřazuje z provozu tzv. cvrček. Pootočením vpřed se cívka volně odvíjí bez zvukového efektu.
Při chytání se signalizátorem ve vodním sloupci  se dá zapnout volnoběžka a cvrček  a  jeho zvuk nás upozorní na  případný záběr. Něco jako chytání s elektronickým signalizátorem.
Převodový poměr je  3,1 : 1. Smekací naviják má sice převodový poměr větší, ale při lovu na dirkách  není potřeba. Rybu zdoláváme na krátko  a  tak tento převodový poměr stačí.

Brzda  je odolná i proti silným mrazům. Tam kde obyčejné navijáky  přestávají fungovat, multiplikátor  funguje dál.
Kapacita cívky je udávaná 100m  0,20  vlasce.
Co hodnotím jako velký klad je to že oproti smekacímu navijáku se na cívce netvoří žádné smyčky a když chceme popustit nástrahu třeba jenom o kousek níže nemusíme povolovat brzdu navijáku a pak znovu pracně štelovat, nebo překlápět a popouštět vlasec, čímž zase nevíme v jaké hloubce se nástraha nachází.  Volnoběžka je veliký přínos.

Při samotném zdolávání jsem na žádný rozdíl nepřišel. Smekací naviják se hodí k chytání  se splávkem, kde hloubku nastavujeme pomocí plovátka, multiplikátor je vhodnější k marmiškování, nebo k chytání nade dnem se signalizátorem, kdy potřebujeme přesně  dopravit nástrahu do patřičné hloubky.
Leváci jsou na tom co se týče ovládání podstatně lépe. Multiplikátor  rybář musí držet v levé ruce a pak navíjí jak je zvyklí.
Pravák má na výběr dvě možnosti. Jednak stejné držení jako levák, nebo si multiplikátor otočí, pak může prut držet v pravé ruce, ale kličkou navijáku musí točit opačně. Zvyknout se na to jistě dá poměrně rychle. Škoda jen že se multiplikátory na dirky nedělají i  s kličkou na opačné straně. Možná se dělají, ale já se s nimi nesetkal.Ještě jsem zapomněl na další tip navijáku a tím je muškařské kolečko.Stačí nejobyčejnější provedení  třeba i s plastu. Svojí funkci také splní. Záleží jen na samotném rybáři pro jaký naviják se rozhodne.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama