Bobina, jezerní muškaření

Zveřejněno: 23.7.2017 v 19:38 , Autor: Ivo Novák

Bobina, jezerní muškaření

Když se mi poprvé dostala do rukou kniha od Karla Křivance Základy jezerního muškaření probudila se ve mně touha vyzkoušet něco nového.

Kapitoly článku

Když se mi poprvé dostala do rukou kniha od Karla Křivance Základy jezerního muškaření  probudila se ve mně touha vyzkoušet něco nového. Během dvou dní jsem celou knihu  přečetl poprvé a pak ještě několikrát abych získal nové poznatky o muškaření na stojatých vodách. Rybolovná technika pro mě úplně neznámá. Všechno bylo pro mě úplně nové, tajuplné.

Nejvíc ze všeho mě upoutala však nástraha která se vznáší nade dnem a rybu provokuje k záběru tím že po zatažení klesne ke dnu a pak pomalu stoupá vzhůru.Dá se ve vodě vodit velmi pomalu, nezachytává za dno ,zkrátka ideální nástraha. Poprvé jsem jí zkoušel na přívlačovém prutu pro ultra lehkou přívlač. Navázal bobinu a před ní 15 cm přicvakl  0,6g broček. Nahodil. S 0,12mm vlascem odlétla do 10 m vzdálenosti. Počkal jsem až brok stáhne bobinu ke dnu a pomalinku začal přitahovat. Po potažení nechal pět vteřin v klidu a zase kousek popotáhl. Některé záběry byli jen jemné , málo znatelné, ale většinou po sérii krátkých škubanců přišel velice razantní záběr. Když na nic jiného ryby nereagovali tak na bobinu snad vždy. Na duháky se stala mojí nástrahou číslo jedna jak na vláčáku, tak i později na mušáku.
Začal jsem zkoušet různé velikosti a barevné kombinace. zkoušel za různého počasí , ráno v poledne i večer.

Někdy to chtělo  upravit vzdálenost bročku. Když ryby  začali sbírat z hladiny a pohybovali se ve vodním sloupci tak  prodloužit vzdálenost, když se na hladině nic nedělo tak zase naopak se mohla vzdálenost zkrátit třeba na 10 cm. Jako nejuniverzálnější se mi jevila minibobi na háčku č. 10, nebo 12.(ze slabého drátu) hnědé, nebo černé barvy. Na obrázku  prvních pět z leva a čtyři  zprava.  Byly však i dni kdy jasně zelená bobina měla navrch před přírodními barvami.
Navázat si bobinu je velice jednoduché, Jistě si s tím poradí i začátečníci. Stačí upnout háček do svěráčku, ovinout nití, přivázat ocásek z marabu peří, délka zhruba stejná jako délka háčku, pak  navázat policetonový váleček jako nadnášecí prvek, nití se vrátit zpět k ocasu, připevnit holografickou lametku (není nutná, ale někdy je účinnější), od zadu nadabovat tělíčko ( králík, zajíc vačice, syntetický tuleň …, co máte v šuplíku), pak přetočit tělíčko lametkou, u očí přidat trochu tuleně přírodního  a je hotovo. Do těla žádné drátky ani jiné zátěže, čím je muška lehčí, tím je účinnější. Tělíčko navázané jako palmerová muška je také dobrá kombinace. Váleček na oči si vyrábím z pěny která se dá koupit v různých barvách jako pěna na nadnášení nástrah, Kaprařijí jistě znají. Běžně se dá koupit v rybářských potřebách. Dobře se dá použít i pěna na odhlučnění automobilů, nebo z pěnové karimatky.

Průbojníkem si na dřevěné podložce vysekám  4mm válečky  a ty pak bez úprav navazuji, maximálně jen upravím velikost očí.Tělo bobiny se dá natočit i z různých barevných šenilek
Na muškařské udici se s bobinou chytá za použití potáplivé šňůry, nebo alespoň intermediální. Tam kde je to povolené použijeme jako zátěž k bobině brok.. Kde povolený není navážeme před bobinu na přívěs těžkou nymfu jako zátěž.Kdo ještě bobinu nevyzkoušel tak vřele doporučuji, možná vás mile překvapí co dokáže nachytat ryb.Mojí tajnou zbraní je že používám lososový olej kterým pokapu tělíčko bobiny aby byla pro ryby více atraktivní.Funguje to. Smíchaná esence ryba a losos funguje skvěle. Poměr 50/50. je ideální.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama