Červík, úspěšná muška

Zveřejněno: 21.5.2017 v 05:00 , Autor: Ivo Novák

Červík, úspěšná muška

Experimentování s muškou v podobě červíka.

Kapitoly článku

Při feederovém chytání, nebo při lovu na plavanou je červík nepostradatelnou nástrahou. Dokáže se svůdně vrtět na háčku a  pro ryby je magickou pochutinou. Má spoustu neocenitelných vlastností. Vydrží dlouho nastražen, ryba ho jen stěží strhne  a tak úspěšnost  této nástrahy je poměrně veliká. Za dvacku si člověk koupí kelímek, vyrazí k vodě a parádně si zachytá.  Problém nastává až když kelímek zapomenete v autě . Buď se červíci udusí, nebo upečou za živa  a je po svůdné nástraze. Kdo si červíky neschová do lednice, nebo alespoň nějakého chladného místa má po pár dnech červené kukly a kdo nechodí často na ryby může se těšit že po otevření krabičky  místo aby chytal ryby bude chytat po bytě  masařky.  Ty naštěstí ještě neumí moc létat , tak to není zas tak  tragické.

Mít pár červíků v muškařské krabičce vůbec není na škodu.  Nemyslím těch kroutících se mršek, ale  navázaných na muškařských háčcích.  Samotný červík dobře živený a vypasený klidně centimetr má, někdy i víc. Na  blešivcovém háčku číslo 14  je tak akorát. Já si červíky ale  vážu i na háčcích číslo12. Záleží jen na kterou cílenou rybu ho chci použít.  Jak červíka navázat ? Rozhodl jsem se pro co nejjednodušší a nejlehčí variantu. Žádné dabované tělíčko. Obyčejná tělísková niť . S tou to frčí. Kroužkuji skoro všechny mušky stříbrným drátem a tak i červíka jsem obtočil. Kroužkování pěkně vynikne. Kdo by si chtěl dát tu práci a vytvarovat jednotlivé články těla může, mě se to zdá zbytečné  a několikrát jsem i zkoušel jestli to hraje nějakou roli a můj úsudek byl takový že nikoli. Aby červík na sebe upoutal  pozornost zvolil jsem  dráždivý střapeček na konci tělíčka. Vážu v několika variantách. Buď  jasně červené vlákna  jako střapeček, nebo jen nití vyvázaný atraktor  růžové, oranžové , nebo zelené barvy. Klidně se můžou navázat i štěty , jak je komu libo.
Kdy a jakého červíka použít se snad ani napsat nedá. Někdy lipani nic jiného nechtěli než červíka s červeným střapečkem, jinde zase třeba tloušti preferovali se zeleným konečkem vyvázaným nití. Stalo se mi že jsem narazil na siveny a ti na jinou mušku  než  na červíka  s oranžovým  atraktorem a na háčku č.14 nereagovali. Nevím proč. Bez této mušky bych ani nevěděl že  jsou všude kolem mě.  Jestli stříbrná hlavička nebo zlatá také nedokážu určit. Na stříbrné jsem několik let nechytal, až letos jsem zase nějaké nakoupil a ono to funguje i na ně.

Co je spíš rozhodující je váha hlavičky. Na červíky pro lipany raději wolframové, na přívěsnou mušku  je to vcelku jedno a  já si na horní přívěs a na pomalé vody v nadjezí či stojáky vážu červíka s plastovou zlacenou kuličkou. Pak se  propadává velice pomalinku a tak se dá vést vodou opravdu  šnečím tempem.

Tvůrčí činnosti se meze nekladou. Kdo si jakého červíka uváže takového  bude mít.

Ono stejně jde o to mít v mušku důvěru. Jak červík několik vycházek nezachytá zůstane stranou v krabičce  a nestane se top muškou.  Mojí důvěru si získali i čestné místo v krabičce  poměrně rychle. a když si někdy náhodou nevím rady jak na ryby  spoléhám právě na červíky že probudí ryby v tůni k aktivitě. Na tělíčko se mi osvědčil i materiál Angelina dubbing  pearl blue , kdysi dávno koupený u Šimana , nevím jestli je něco takového v nabídce. Je to světlý dubbing s lesklými vlákny, po namočení chytne fialový nádech. Stačí vytáhnout několik vláken z pytlíku, přichytit vázací nití stočit knůtek a vytvarovat tělíčko stejně jako s tělískovou nití. Muška která imituje červíka nemusí být cosi co napodobuje larvu masařky. Podobných  živočichů se ve vodě vyskytuje několik a pro ryby je to lákavé sousto.

Zkoušel jsem červíky i na bílou rybu  na stojácích. Kdo by si chtěl zadovádět s perlíny a ploticemi  mám za to že si užije muškařiny dosyta. Tam kde rostou na hrázi statné duby, tak v době dozrávání žaludů padají do vody ne jen žaludy, ale i červi kteří v žaludech vegetují. Samo sebou že tady číhají i ryby a mají o chuťovky postaráno. Taková místa pokud se tu dá slušně nahodit  jsou velmi příhodná na vyzkoušení této mušky. V nabídkách internetových shopů, ani na pultech rybářských  prodejen jsem zatím červíky nikde neviděl a tak kdo bude chtít vyzkoušet tuto mušku bude muset na nějakou tu chvilku sednout  ke svěráčku nebo má prostě smůlu. Když se pak povede nějaká ta moucha která se rybám zamlouvá a je úspěšná  o to víc to tvůrce  dílka potěší. Zvládnout červíka by myslím mohl každý začínající  vazač.

Stačí mu k tomu: blešivcový háček č.14 nebo 12, tělísková nit TLN 1515, stříbrný drátek,, trochu tmavšího dubbingu ( já používám rád tuleně, nebo blend dubbing 2822 ),  na vázání používám elastickou nit, na  dráždivé části nitě z galantérky, kuličky  podle toho kdo jak bude chtít vodit mušky hluboko a na jaké vodě. Když už se do vázání červíků pustíte  doporučuji navázat nejprve jen několik kousků,  vyzkoušet , poexperimentovat a jakmile červík vzbudí důvěru rybáře pak teprve navázat větší sérii. Nemá cenu vázat mušky které by jen zabíraly místo v krabičce.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama