Feeder a blešivec

Zveřejněno: 9.4.2017 v 05:00 , Autor: Ivo Novák

Feeder a blešivec

Kombinace feederového chytání s netradiční nástrahou

Kapitoly článku

Asi si o mě budete myslet že jsem se zbláznil. Proč motám muškařinu s feederovým chytáním. V loňském roce jsem se náhodou potloukal v jednom z rybářských krámků  a pozoroval dva chlapi  nad platem s muškami jak se dohadují které z nich koupit. Zajímalo mě co  vyberou a tak jsem se  také začal jakoby štrachat v muškách. Přebírali blešivce.

Aby jste byli v obraze ještě stručně popíšu co to blešivec je. Blešivec je vodní korýš zhruba s délkou těla   do dvou centimetrů, je zploštělí ze stran a nožičky má po celé délce tělíčka.

Vyskytuje se jak v tekoucích, tak stojatých vodách. Většinou se zdržuje v blízkosti vodních rostlin, tam kde je dostatečně okysličená voda, má rád prohřátou vodu.  Dokáže se pohybovat i proti proudu. Pro ryby je to vyhledávaná pochoutka.

Když jsem vyzvídal kam vyráží, odpověděli že si jedou zachytat na feeder cejny a plotice na zatopený důl do Ejpovic.

Na blešivce?  Hlava mi to nebrala. Prý to na to jde tam skvěle. Myslel jsem si že si ze mě dělají srandu. Možná že i dělali. Když mi při jednom z podzimních chytání došli červy  už jsem chtěl začít balit, když jsem si vzpomněl že mám v krabičce s háčky pohozeno několik blešivců. Za zkoušku nic nedám a tak jsem odstřihl háček a navázal blešivce. Krmítko naplnil šrotem a šup se sestavou do vody. Do dvou minut byla ryba. Do večera jsem vytáhnul  spoustu cejnů a plotic. Dokonce se mi povedli i dva kapříci a jeden okoun.

Bílého červíka ale v žádném případě blešivec jako nástraha nepředčí. Do silně zakalené vody se také nehodí. Zkoušel jsem blešivce ještě několikrát  na bočním přívěsu a na koncovém červíky a ty vždy v počtu nachytaných ryb zvítězili, ale občas se nějaká ta ryba chytla i na blešivce. Když nejsou červy tak se na blešivce chytat dá. Tomu kdo by si chtěl nějakého uvázat do krabičky  nabízím návod :

 

  K výrobě budeme potřebovat muškařský svěráček, dvě bobiny,jednu se zlatým drátkem a druhou s elastickou nití(není podmínkou)může být i obyčejná tělísková nit,nůžky,různé druhy dabingu(zajíc,králík,tuleň,vačice)kdo co sežene,pro zvýraznění tělíčka se dá použít i holografická lametka,blešivcovou folii na zhotovení hřbítku, suchý zip na vyčesání nožiček a sestřihaný zubní kartáček na konečné doupravení,jehlu a trochu laku na zakápnutí hlavičky.

 

 

Do svěráčku upneme blešivcový háček  ,můžeme použít velikost 8 -12, dobré jsou háčky Hayabusa typ 387 hends products bezprotihrotové. Jsou pevné i když ze slabého drátu. Potřebujem aby muška byla co nejméně zatížená  a rybě při nasátí sama vlítla do pusy. Na potoce je to naopak, tam musíme blešivce zatěžovat olovem v tělíčku aby klesl rychle ke dnu.

 

 

Ramínko háčku omotáme nití a v ohybu připevníme nejprve drátek,pak holografickou lametku,na nit natočíme dabing a vytvoříme tělíčko. S barvami a použitým materiálem se dá experimentovat. Na obrázku jsem použil na zadní část hare dubbing code 01, střední část musk-rat ondatra mr-27, pro zvýraznění spectradubbing oranžový code 94,na nožičky u hlavy seal-tuleň t-10 hnědé barvy.

Tělíčko přetočíme několika oviny lametkou, zajistíme nití

 

U očka připevníme hřbítkovou fólii a přetáhnem k ohybu háčku. připevníme zlatým drátkem a tělíčko od zadu omotáme až zpět k očku.Zajistíme drátek nití, odstřihneme a zbylou nití vytvarujeme hlavičku.Tělíčko ze spodní části vyčešeme suchým zipem a sestříhaným kartáčkem upravíme nožičky.uděláme několik zakončovacích uzlíků a odstřihneme nit.Hlavičku ještě zakápneme lakem a máme hotovo

Můžeme si vytvořit různé barevné kombinace a velikosti

 

  Několik ukázek blešivců 

 

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama