Lampion

Zveřejněno: 19.3.2017 v 05:00 , Autor: Ivo Novák

Lampion

Použití fosforové nitě při vázání pakomára

Na první pohled muška obyčejného černého pakomára. Proč tedy „Lampion“ ?

Při vytváření letošního  seznamu  věcí potřebných na vázání mušek  jsem objevil v nabídce  fosforové nitě. Hned mi bylo jasné k čemu by se dali použít. Světélkující prvky na těle mušky by mohly být  možná tím pravým spouštěcím bodem. Kdyby se povedlo vytvořit mušku na pozdní večerní chytání bylo by to super. Jak se začne šeřit a ubývat světla ubývá zákonitě i záběrů. Ryby prostě naše mušky  přestávají vidět  a je pak spíš dílem náhody že některé rybě se otře muška přes nos a ta po ní  chňapne. To samé platí v silně zakalených vodách a ve větších  hloubkách u dna  kde muška na sebe poutá pozornost  pouze pohybem.

Původně jsem chtěl vytvořit z těchto nití celé tělíčko. Vložil jsem špulku s nití do bobiny a začal omotávat háček. Nit je ale plochá a zkrucováním se špatně překládá ovin vedle ovinu. Po několika otáčkách mi nit i když jsem si dával pozor praskla a vše se rozmotalo. S nití se nepracuje zrovna dobře. Pokud je potřeba kroužkovat, tak jedině odstřiženou nití kterou si budeme po každém ovinu rovnat. Efektivní by mohlo být vytvoření kroužkování na mušce, nebo zvýraznění některé části. Napadlo mě zvýraznit siluetu mušky a tak jsem si nastřihal nit na kousky a z fosforové nitě vytvořil  hřbítek pakomára  a hlavohruď.. Po nasvícení je silueta světélkující části menší a útlejší  než celá muška. Jako spouštěcí bod by to však mělo stačit.

Mušku ničím nezatěžuji. Vážu jí na silnější  blešivcový háček který sám o sobě je dost těžký a tak muška se bez problémů ke dnu dostane. Aby světélkovala je nutné fosforové nitě nasvítit.. Za slunného dne to není problém. V přímém slunci mušce stačí doba než znovu nahodíme. V podvečer a šeru  je třeba  mušku nasvěcovat. K tomu účelu jsem si koupil miniaturní  baterku made in China . Celá baterka je snad jen pět centimetrů dlouhá  a dá se připnout na vestu. Stačí na pět sekund přiložit mušku přímo k žárovičce  a můžeme nahodit. Před každým dalším nahozením je třeba  znovu hřbítek nasvítit.

Pro zpevnění a fixaci jsem celou mušku zalakoval  několika nátěry  laku  a hřbítek zpevnil kroužkováním stříbrným drátkem.  Muška by tak měla mít delší životnost.

A jak si takového „Lampiona „ navážeme ?

Háček na pakomáry, či na blešivce upneme do svěráčku . Přichytíme si černou vázací nit, (vážu elastikem). U ohybu háčku přichytíme stříbrný drátek, nastřiháme si fosforovou nit  na kousky , zhruba třikrát tak delší než je tělíčko mušky. Stačí šest kousků.. Ty si přichytíme také na konci mušky jako drátek. U očka připevníme z chemlonu či kousků tělískové nitě dýchací orgány. Dotvarujeme tělíčko . Po obou stranách  z červené holografické lametky připevníme líčka . Srovnáme si fosforové nitě na hřbítku pakomára a stříbrným drátkem postupně ovinujeme a přitahujeme. Tím fixujeme nitě na hřbítku. Drátek ukončíme. S nití přejedeme k očku háčku. Jak hřbítek, tak i líčka z lametky přetáhneme k očku  a vše řádně přitáhneme. Několika oviny přichytíme a ztraceným uzlem ukončíme nit.  Následuje lakování. Lakuji lakem na nehty. Po několika  opakovaných nátěrech se vytvoří lesklé tělíčko. Je třeba vždy počkat až vrstva laku zaschne. Lak schne rychle a do pěti  minut můžeme nanášet další vrstvu. Lampiona si můžeme navázat v různých barevných variantách a velikostech. I když ve dne nebude svítit  larvy pakomárů jsou pro ryby vyhledávanou pochoutkou a mít jich několik v krabičce rozhodně neuškodí.

Do jaké míry a na jaké ryby bude muška účinná ještě nemohu zcela tvrdit. Zatím jsem použil Lampiona jen několikrát. Ulovil  jsem na něj  dva kapry, sivena, cejny a okouna. Zda přímo pomohly fosforové prvky  či se ryba nechala zmást siluetou pakomára nedovedu posoudit. Na to je zatím moc brzy. Chtěl jsem zde  toto téma jen přiblížit jako možný způsob experimentování. Nechají se sehnat i různé fosforové korálky, trubičky či barvy.

Fantazie je prostor bez hranic a  právě zde má vázání mušek své místo.   vždy bude co zkoušet.  Přeji hodně úspěchů.

 

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama