Místo nitě drát

Zveřejněno: 26.3.2017 v 05:00 , Autor: Ivo Novák

Místo nitě drát

Další způsob jak vázat tělíčka zlatohlavých nymf

Kapitoly článku

Velice účinnou muškou  na pstruha i lipana je na začátku pstruhové sezóny  zlatohlavá nymfa. Je to poměrně jednoduchá muška a i začínající vazači si jí dokážou uvázat.
Stačí pro inspiraci nahlédnout třeba do Lexikonu mušek  českých vazačů, nebo do knihy Jaromíra Karafiáta a Miroslava Macháčka :  Muškaření a vázání mušek, kde je i podrobný popis jak mušku uvázat.  Jednotlivé postupy se dají najít i  na internetových stránkách. Vzorů je spousta, stačí si jen vybrat a pustit se do díla. Pro začátek jedna rada : Nemá cenu vázat od jednoho vzoru velkou sérii, ale navázat si několik mušek a až podle toho jestli bude muška ve vodě účinná a pro rybáře se stane favoritkou  navázat si dostatečnou zásobu.  Mušky které nefungují na jednom revíru, můžou sice být účinné někde jinde, ale ze zkušenosti vím, že jak muška nevzbudí u muškaře důvěru, přestane ji používat a nakonec buď zůstane někde v rohu krabičky, nebo odložená  do té doby, než bude nedostatek háčků na vázání těch které fungují a skončí pod ostřím žiletky, nebo skalpelu.

Nymfu je třeba rybě nabídnout u dna, kde také žijí  a kde je ryby vyhledávají.  Pohyb nade dnem je pro nymfu nejpřirozenější a pro rybu nejméně nápadný.
Aby se mušky dostaly co nejrychleji ke dnu je třeba je patřičně zatěžkat. Jako zátěž se používá mosazná kulička. Ta se prodává v různých velikostech a není na škodu velikost háčku  sladit s velikostí kuličky. Na háčky o velikosti 10-14, použít kuličky o průměru 2,3 / 2,8 / 3,3, na menší 16-18 třeba 1,5 /2,0/2,3mm. není to ale podmínka.
Je možné si i vybrat v několika barvách. Kuličky se prodávají zlacené,mosazné, stříbrně, nebo černě niklované.
Dají se pořídit i z různých materiálů, jako je ocel, olovo, mosaz, nebo wolfram. Wolframová kulička je dvakrát těžší než mosazná  a o 70% těžší než olověná. Proto je nejvhodnější
Pro názornost  několik srovnání

mosaz                  olovo                    wolfram

4,6…………………….4,0……………………3,3
3,8…………………….3,5……………………2,8
3,3…………………….3,0……………………2,2
2,8…………………….2,3……………………2,0

Údaje v tabulce jsou v mm, jsou upraveny na prodávané velikosti.  Úplně přesné váhové údaje to nejsou, jen orientačně srovnávací.

Muška s wolframovou hlavičkou bude zaručeně u dna jako první. Její pořizovací cena je však několikanásobně větší, mušky poměrně často váznou  a utrhnutí takové mušky zamrzí.
Jako další zátěž  se používá olověný drátek, nebo pásek, který se omotává kolem ramínka háčku. Většinou se dělá několik ovinů přímo za kuličkou.

Proč jsem se rozhodl napsat tento článek o zátěžích nymf je ale ten, že jsem chtěl poukázat na způsob vázání tělíčka nymfy.

Tělíčka se většinou vyvazují kónického tvaru  a to buď přímo  tělískovou, nebo vázací nití, nebo se tvoří nadabovanou srstí na vázací niť, popřípadě se vytvářejí z různých knotů, šenilek,paprsků per různých druhů ptáků.  Aby byla nymfa těžší, dá se tělíčko vytvarovat vázacím  kroužkovacím drátkem a samotné tělíčko pak vytvořit oviny silnějším mosazným drátkem. Celé tělíčko se pak několikrát přetře rychleschnoucím lakem. Přelakovaný mosazný drátek pak získá starorůžovou barvu která je pro ryby velice lákavá.

Nymfa takto uvázaná je těžší a rychleji se propadne vodním sloupcem ke dnu.
(fotky v příloze  108/109/113/114 )

Na velkých hloubkách s rychlím proudem se někdy vyplatí místo zlatohlavé nymfy použít jigovou mušku s olověnou hlavou  navázanou buď jako koncovou mušku , nebo na prostředním přívěsu. Jigová muška méně vázne a přívěsné mušky rychle dostane ke dnu.

Někdy nezáleží na tom,  jak  a z čeho je muška uvázaná, ale na tom jak je rybě nabídnutá.
Experimentovat s druhem a velikosti zátěže se rozhodně vyplatí. Nejde přijít k vodě, vybrat jednu mušku, navázat a odchytat s ní celý  den. Na mělčích řekách a potocích to možné je, ale pokud chce být rybář úspěšný a profil dna se mění, vyplatí se převázat a na hlubších úsecích sáhnout do krabičky třeba pro mosaznou nymfu.
Na některých vodách  se třeba stane vaší oblíbenou.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Komentáře k článku

Místo nitě drát 30.3.2017 v 20:10 #2
Ako Rajhrad, 0/6
offline
dalo by se tam dát chlupaté olovo 🐟🐬🐋🐙🐳🐡🎣😀
Reklama