Feedercross - o feederu trochu jinak

Zveřejněno: 12.3.2017 v 05:00 , Autor: Ivo Novák

Feedercross - o feederu trochu jinak

Je možné být v pohybu a současně lovit na feeder? Odpověď je jednoduchá - ano.

Kapitoly článku

O lovu ryb na feeder bylo již napsáno už asi vše a každý kdo se o tento způsob rybolovné techniky alespoň trochu zajímá dobře ví  co je prioritou  a hlavní rolí tohoto způsobu lovu. Taktika je jednoduchá. Vytipovat vhodné místo,,zakrmit co možná nejkvalitnější směsí, sestavit feederovou sestavu, nahodit na prokrmené místo, prut položit do vidličky, vyšponovat správně vlasec usadit se na židličku  a čekat na záběr. Tím že si můžeme dovolit slabší vlasce a  menší háčky  stává se tato metoda velice účinnou a proto si našla během krátké chvíle mnoho fandů a nadšenců  kteří propadli kouzlu chvějivé špičky.

Tím fandou jsem se stal i já i když feeder není mojí nejoblíbenější metodou..
Raději mám  muškařinu, přívlač, nebo i šoulačku se splávkem. Kolem vody raději chodím a snažím se ryby hledat.
A v tom je hlavní podstata feedercrossu. Rybu hledat a snažit se  pohybem nástrahy upoutat její pozornost, vzbudit její zvědavost a přimět jí tak k záběru. Vydat se jen tak na lehko na kolem vody s feederovou udicí. Tento způsob považuji jako universální hybridní metodu v které se prolínají všechny způsoby.rybolovných technik. Záleží jen na samotném rybáři pro jakou nástrahu se momentálně rozhodne a jak jí dokáže rybě nabídnout. Ať už jsou to umělé mušky, živočišná nebo rostlinná  nástraha, nástražní rybky, strýmry nebo umělé napodobeniny čehokoli.
Feederová, nebo pickerová udice   se na tento způsob rybařiny  hodí podle mě nejvíce  i když by se dali  použít třeba i pruty pro ultralehkou přívlač, nebo upravené muškařské.

Jelikož při šoulačce kolem vody se nevyhneme  občasným prodíráním křovin, nebo vysokým porostem trávy, nahazovat i na méně přístupných místech pod větvemi stromů je vhodnější kratší pickerová udice. Pokud ale půjdeme po břehu přehradní nádrže  kde je místa na nahazování dost  klidně si můžete vzít svůj oblíbený feeder  3,60m dlouhý.
  Další odlišností je to, že  udice se neodkládá do vidliček, ale při rybolovu je stále v rukou. S nástrahou jemně pohybujeme. jindy ji necháme delší dobu bez pohybu, pak zase potáhneme  Rychlost a technika záleží na tom jakou rybu chceme lovit,na tom jak jsou ryby aktivní, na ročním období, co používáme za nástrahu.  Pozorujeme špičku a čekáme na záběr  který je mnohdy cítit v celém prutu. Důležité je mít stálou kontrolu nad nástrahou a to znamená že vlasec musí být dostatečně napnutý. Špička prutu nesmí být ale přetížená, jinak by se nám jemný záběr od ryby špatně rozpoznával.
Sestavy jsou jednoduché. Můžeme jen navázat háček a před něj nacvaknout větší brok na háček nandat hnojáčka, červíka, nebo kousek houstičky, nebo uvázat na konec vlasce jigovou mušku a na přívěs  třeba  blešivce, či malého strýmra, nebo použít tyrolské dřívko, menší podvodní splávek, v sezoně lovu dravců klidně nastražit menší rybku,navázat jezerní bobiny, nebo bloby, nastražit rousnici a nechávat jí splavávat proudem, ať už se zátěží či nikoli, na přívěs přivázat olověnou kapku a na  koncový návazec strýmra, nahodit  a nechat ho vlát v proudu.
Feedercross – jak jsem tento způsob aktivního rybolovu s feederovou udicí nazval, není žádnou novou rybářskou metodou. Chtěl jsem jenom poukázat na jiné možnosti a způsoby  využití feederové udice..Ještě upozornění : přečtěte si pozorně v příloze rybářského řádu  definice rybolovných způsobů.

Feedercross je aktivní lov na položenou i když má v mnohém hodně společného s přívlačí  a lovem na umělou mušku. Používejte proto montáže a nástrahy jen ty co jsou v daném období povolené rybářským řádem.
Přeji mnoho pěkných zážitků při toulání po březích našich řek,potoků, rybníků a přehradních nádrží.

 

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 2x:

Reklama