S patentkou při ultra lehké přívlači

Zveřejněno: 26.2.2017 v 06:00 , Autor: Ivo Novák

S patentkou při ultra lehké přívlači

Umělé patentky od firmy Berley zná asi každý milovník ultra lehké přívlače. Je to velice dobrá umělá nástraha jak na marmyšku, tak i na malé jigové háčky s wolframovou hlavičkou. S trochou fantazie i trochu připomíná hnojní žížalu.

Kapitoly článku

Vyrábí se ve dvou velikostech. Malé jsou velmi realisticky provedené a ve vodě pěkně na nástraze pracují. Větší je lepší netrhat po jedné, ale nastražit na háček dvě spojené. Tím je jejich pohyb při vedení pro ryby zajímavější a lákavější. Nástraha je sice delší, ale i menší okoun ji dokáže zhltnout během chvilky. Patentky jsou pro ryby přirozenou potravou a tam, kde si je ryby oblíbily, velice dobře fungují. V mírně tekoucích a stojatých vodách kde se larvy pakomárů vyskytují, je patentka na háčku dobrou volbou. Divím se, že jsem ještě u vody rybáře lovícího přívlačí s patentkou na háčku nepotkal. Bude to ale tím, že se většinou toulám s prutem v ruce sám a společné výpravy moc nevyhledávám.

Muškaři patentky dobře znají a samotné larvy pakomárů vážou jako umělé mušky a v době, když se líhnou, je používají. Při ultra lehké přívlači má patentka také své využití. Problém je ale jak jí k rybě dostat. Při lovu na umělou mušku je to snadné. Tam svojí funkci hraje muškařská šňůra, která slouží k tomu, aby mušku dopravila do patřičné vzdálenosti. Patentka nic neváží a nelze jí nastražit třeba na 2g jigovou hlavičku. Nevím, jestli by taková kombinace fungovala. Byla by to neúměrně veliká hlavička k velikosti nástrahy. Rozhodně by nevypadala přirozeně a ve vodě by se pohybovala příliš rychle a podezřele.

Patentku je třeba nastražit na malý háček. K lovu používám jigové háčky Knápek č. 12, nebo 14 s navlečenou wolframovou kuličkou o průměru 2,5-3mm. Kuličku je třeba na háčku zajistit nití, aby se po raménku nepohybovala. Tím že omotáme nití i raménko háčku zajistíme, že patentka bude na háčku dobře držet a nebude sjíždět. S barvou kuličky by bylo možné taky experimentovat, ale mám velkou zásobu zlacených wolframových kuliček s drážkou, tak používám ty. Dobře funguje červená, oranžová a jasně zelená. Už je ale nemám a tak musí sloužit i zlacené. Fungují dobře. Takto připravenou nástrahu je rybář schopný odhodit jen několik málo metrů od břehu, a pokud fouká vítr je s chytáním v koncích. Proti větru nástrahu nenahodí. Při bočním větru nezíská ani kontakt s nástrahou a vítr nástrahu nenechá ani propadnout vodním sloupcem.

Přesto možnost použití patentky na UL proutku i za silného větru je. Pro tyto případy nosím sebou k vodě v krabičce několik 5g kapkovitých koncových olov se zalitým obratlíkem. Při použití vlasce o síle 0,10, nebo 0,12mm dokáže 5g kapka nástrahu stáhnout ke dnu a zajistit kontakt s nástrahou na napnutém vlasci. S 5g olověnou zátěží na konci vlasce žádný vítr nevadí. Lze pak nahazovat na slušnou vzdálenost i proti větru a vést nástrahu i při bočním větru. A kam že s patentkou? Stačí zhruba 1metr nad koncovou zátěží vytvořit boční přívěs 10cm dlouhý a na něj háček s patentkou přivázat. Vznikne vlastně sestava, které se říká Drop Shot. Tyto cizí názvy mi k srdci moc nepřirostly. Já říkám tomuto způsobu „přívlač s bočním přívěsem.“ To je ale jen moje vlastní označení, které určitě není správné. Někteří rybáři při Drop Shotu přivazují háček přímo na kmenový vlasec bez vytvoření bočního návazce. V některých článcích se to přímo doporučuje. Prý nástraha lépe pracuje. Nechci nějak vybočovat z řady, ale moje zkušenost je právě opačná. Více mi funguje, pokud mám nástrahu na bočním přívěsu a dokonce bych si dovolil tvrdit, že by délka neměla klesnout pod 10cm. Tento rozdíl v názorech je ale dán použitím nástrahy. Něco jiného je, pokud je na háčku smáček, něco jiného zase když je tam miniaturní patentka. Každou nástrahu je třeba vést trochu rozdílným způsobem. Smáčka ale můžeme nastražit stejným způsobem. Při lovu s patentkou je to obzvláště pomalé vedení, ale právě způsob vedení je při tomto způsobu lovu klíčovým prvkem. Nahodit do 30m vzdálenosti a být s nástrahou na břehu do minuty je nesmysl.

Patentku lze nastražit i na samotný háček bez kuličky, ale samotná nástraha ve vodě nepropadá ke dnu, nebo jen velice pomalu, a pokud chceme rybu zaujmout pohybem, má wolframová kulička na háčku své opodstatnění. Nástrahu je třeba přizvedávat ode dna a zase jí nechávat propadávat. O vše se postará špička prutu, která při vedení směřuje vzhůru. Záleží ale na lokalitě a hloubce vody. V mělčích partiích by se nástraha pohybovala při zvednuté špičce spíš u hladiny. Někdy to může být ku prospěchu věci, ale lépe je zkoušet vést nástrahu u dna. Nejde tedy jednoznačně napsat, že při vedení se zvednutou špičkou prutu docílíme víc záběrů. To je třeba zkoušet a podle situace u vody se zaměřit na takový způsob vedení, který nám přináší úspěchy. Drobnější pohyby a někdy i ponechání patentky v klidu přináší lepší výsledky. Lov v kalné vodě s patentkou nebývá příliš efektivní. Ani chytání při rozednění, nebo při setmění. To je lepší vláčet s větší nástrahou, která rybu lépe zaujme. Na revírech s čistou vodou je ale patentka velice dobrou volbou. Obzvláště na okouny. Větší patentka jim zřejmě připomíná žížalu. Ve větru lze záběry i pozorovat na prověšeném vlasci. Je třeba být stále ve střehu a i na nepatrné záběry reagovat mírným přiseknutím. Občas se stává, že okouni nástrahu nedoberou a odtrhnou jednu patentku. Pak je třeba zbylou sundat z háčku a nahradit jí znovu dvěma. Zkoušel jsem tímto způsobem stražit i umělé vosí larvy, ale bez nějakého většího úspěchu. Ani umělé bílé červy moc nefungují. Zato několik živých červů, nebo hnojáček zvýší úspěšnost hned minimálně o pěknou řádku procent. Pohyb živé nástrahy a samozřejmě i pachová stopa dělají své. Pak už ale nejde o přívlač s umělou nástrahou, kterou preferují třeba ti, co jezdí na závody. Při srovnávání umělé a živé nástrahy jednoznačně vyhrála živá. Na tom nikdo z nás těžko něco změní. Dobrou alternativou za umělou patentku jsou i mikro nymfy. Dokážou odvést stejnou práci. Záleží ale na barvě. Na okouny platí jasně oranžová, nebo zelená barva. Doufám, že se mi aspoň částečně podařilo nastínit způsob lovu s patentkou při ultra lehké přívlači.

Přispěl k tomu den u vody, kdy žádné jiné způsoby lovu nefungovaly, a použití této sestavy bylo jediné východisko, jak vůbec nahodit v silném větru. Na revíru kde přeci jen se dá při běžné přívlači občas zavadit o nějakého okouna, se mi podařilo jich chytit během dvou hodin přes třicet kusů a mezi nimi bylo i několik pěkných jedinců. Mít skleničku patentek ve vestě se prostě může vyplatit a ze všedního dne se stát rázem výjimečný. Nastínil jsem jednu z možností, která nemusí být na všech revírech východiskem, když ryby neberou, ale mně patentky už několikrát u vody pomohly k tomu, že jsem odjížděl z ryb spokojený. Když se to povede i vám, bude to fajn.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Komentáře k článku

S patentkou při ultra lehké přívlači 26.2.2017 v 12:07 #1
Ako Rajhrad, 0/6
offline
Super rady
Reklama