Na ryby s popíky

Zveřejněno: 8.1.2017 v 06:00 , Autor: Ivo Novák Ryba: Štika obecná

Na ryby s popíky

Štika ráda vyhledává místa, kde se daří příbřežní vegetaci, miluje prostředí se zelenou, proto i její kabátec je brčálové barvy. Skýtá jí perfektní maskování,když číhá na svojí kořist. Mělké zátoky zarostlé travou, rákosím či stulíky jsou místy, kde paní zubatou hledat.

Kapitoly článku

Rybolov v těchto místech je však s použitím vláčecího prutu poměrně náročný. Nástrahy váznou mezi stonky, zachytávají se trojháčky za lodyhy a brodit pro každou zamotanou nástrahu by znamenalo si na dlouhou dobu rozplašit slibná místa. Dá se skoro říci, že použití pletené šňůry místo vlasce je na těchto místech nutností.
Ideální nástrahou do těchto míst je „pop“
Hladinový wobbler, který místo nořící lopatky má speciálně vytvarovanou misku, která se při rychlejší potažení naklopí směrem k vodní hladině a vzduchovou bublinu stlačí pod vodní hladinu a ta při průniku zpět vydá typický zvuk „pop“ pro tuto nástrahu.
Wobbler imituje poraněnou, či zmatenou rybičku a tak se jeví pro dravce jako lehce polapitelná kořist. Jemnými tahy se dá při troše představivosti imitovat plovoucího hlodavce, či trhavým kratším pohybem žábu. Všechny tyto laskominy štiky s oblibou konzumují a tak pokud jsou při chuti reagují na tuto nástrahu velice dobře.
Lov na popa považuji za stejně okouzlující jako lov se suchou muškou.
Pozorovat rychlý výpad predátora na kořist a následné uchvácení považuji za jednu z nejvíce adrenalinových záležitostí, která se dá při rybolovu zažít.
Štika hned v zápětí poznává jakého velkého omylu se dopustila a snaží se popa co nejrychleji zbavit prudkým a razantním škubáním hlavy a výskoky nad hladinu. Je až obdivuhodné co energie je schopna během chvíle vydat. Klidně si metá salta a přemety jak potočák.
Není na snadě pustit jí na volno mezi rákosiny a stulíky. Nutností je stále držet rybu na napnuté šňůře. Čím méně volnosti dostane, tím méně stačí obmotat rákosin. Štika dokáže v prvních chvílích vyvinout extrémní tah, ten ale hrozně rychle začne slábnout.
Navést větší rybu do podběráku, pokud jeden z trojháčků je volný je holý nesmysl. V podběráku se dozajista ryba několikrát přetočí a vytvoří ze síťoviny nepotřebnou věc, navíc vyndat nástrahu zapletenou v podběráku je práce na dlouhé minuty, někdy i hodiny.
Mnohem lepší je vyzvednout rybu z vody pevným hmatem za žábrami.
Dobrá rukavice často zachrání kůži na ruce před poraněním.

Nejlépe se mi osvědčily neoplenové rybářské rukavice se zdrsněným povrchem na dlaních.
Ryba v nich neklouže. Po vysvobození putuje zpět do vody.
Rukavice stačí opláchnout ve vodě a jsou připraveny na další použití. Nezbytným vybavením pro vyprošťování háčků jsou pevné kvalitní protáhlé kleště. Bez nich to prostě nejde. Rozvírač čelistí je sice pomůckou určenou k bezpečnému vyproštění trojháčků. Mám za to, že rybu spíše poškodí, než aby pomohl. Menším rybám může poškodit čelist vyvrácením a poškodit zuby.
Kdo nechce o svého drahocenného miláčka přijít určitě použije lanko, nebo speciálně vyráběné splétané šňůry z nerez drátků a textilie.
Konečně jsem měl také možnost důkladně prověřit kvality čirého návazce na štiky Hard mono. Původně jsem si ho koupil na muškaření se strýmry. V travinách se požít nedaly, na popy však ano. Jeden jediný návazec se mnou odchytal několik desítek štik a nejevil známky poškození. Spoustu zubatých přivedl bezpečně ke břehu. Žádné z krasavic se nepovedlo uniknout s popíkem.
Mám za to, že ten kdo popa vyzkouší na správném místě ve správný čas si tuto nástrahu zamiluje a vyčlení jí speciální místo ve své krabičce, kterou bude nosit vždy sebou.

Pop je nástraha nejen vhodná k lovu štik, ale i třeba okounů, bolenů i ostatních dravců pokud loví rybky u hladiny.
Chce to jen hledat vhodná místa a zkoušet, kdo objeví účinný grif jak popovat a pozná, kdy je ten správný čas sáhnout do krabičky pro tohoto krasavce bude u vody nejspokojenějším člověkem. Své kouzlo má i lov na živou či mrtvou rybičku. Tomu co rybář prožije s popem na hladině se to ale zdaleka nemůže vyrovnat. Pokud se zdržuji malé rybky u travin v mělčinách je jasné, že se tu budou zdržovat i dravci. Proto, dokud to ještě jde a sluníčko má sílu hurá na dravce s popy. Až se ochladí a rybky se stáhnou do větších hloubek pak přijdou na řadu jiné nástrahy. Pop má své kouzlo a stojí za to se tomuto druhu nástrahy podívat pod kůži. Myslím, že kdo vyzkouší litovat nebude.
Hodně pohody u vody přeje autor Ivo Novák

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama