Na rybách se ukáže, jestli jsou dobré montáže

Zveřejněno: 11.12.2016 v 19:00 , Autor: Ivo Novák

Na rybách se ukáže, jestli jsou dobré montáže

Několik základních montáží na položenou a feeder

Kapitoly článku

Sestava na položenou pro daleké hody s kaprovými děličkami

Sestava zvaná: „Helikoptéra
Je vhodnou montáží pro daleké hody. Háček s návazcem je upevněn k obratlíku, který může rotovat kolem osy a nemá tendenci se zamotávat kolem kmenového vlasce.

Ten je ukrytý v gumové hadičce. Podle toho v jaké vzdálenosti hodláme lovit, volíme gramáž koncové zátěže. Jedinou šancí jak dostat na lovné místo i krmení, je použít PVA pytlík, či punčošku. Pomocí PVA šňůrky připevníme uzlem k obratlíku a můžeme nahazovat. Další variantou je dostřelovat krmení prakem či kobrou.

Jelikož tato sestava není průběžná, nedává rybě moc šancí. Ryba, která nasaje naší nástrahu, brzo pozná, že udělala chybu a při pokusu o únik se prakticky sama zasekne o váhu zátěže.
Záběry se pak jeví jako velice razantní. Většinou sekáme už při výpadu ryby, proto není třeba žádné razance při záseku. Na bahnitém dně není tato sestava příliš vhodná. Hodí se spíše pro lov na pískovnách, či místa s pevným dnem.

Sestava se spirálovým krmítkem – srkačka

Srkačku stále s oblibou používá velké množství rybářů, kteří preferují lov ryb na položenou. Zde na obrázku je průběžná sestava se spirálovým krmítkem se středovou plastovou tyčkou. Stačí připevnit olověný broček přímo za krmítko a rázem máme sestavu pevnou.
Jaké jsou přednosti této sestavy? Nástrahy umístěné na háčcích navázaných na krátkých návazcích z pletenky se umisťují přímo do namačkaného krmení v krmítku. Rybu přiláká krmení, začne ho nasávat přímo z krmítka a nasaje i naší ukrytou nástrahu. Stačí malý pohyb a rybář na břehu signalizuje záběr. Na jeden z háčků lze nastražit plovoucí nástrahu, která se po uvolnění pohybuje těsně nad krmítkem a stává se prvním soustem ryby.
Klasické srkačky nejsou průběžné. Ty se připevňují přímo na kmenový vlasec. Zde jsem chtěl uvést příklad jedné z možností jak využít spirálové krmítko.

Další varianta s průběžným bočním návazcem

Další možností je tato průběžná sestava, kde druhý návazec je řešen také jako průběžný a může se pohybovat po kmenovém vlasci. Ovšem jen v rozmezí od krmítka k zarážce.
Návazec pohybující se po kmenovém vlasci se do krmítka nezamačkává. Při nahazování sklouzne k zarážce a leží ve větší vzdálenosti od krmítka. Dost často se právě na tento návazec chytí větší opatrnější ryby, které nedůvěřivě krouží okolo naší nástrahy a ochutnává krmení z větší vzdálenosti. Záleží jen na samotném rybáři, jak daleko umístí zarážku od krmítka. Právě s touto vzdáleností se někdy vyplatí experimentovat. Je to něco podobného jako když rybáři lovící na feeder experimentují s délkou návazce.
Spousta rybářů má zažité, že na lov s feederovými pruty se musí používat feederová krmítka. Tyto sestavy ale lze také velice dobře použít právě na těchto prutech.
Celé sestavy je možné si doma v pohodlí připravit, umístit do boxů aby se nesmotaly a u vody jen podle potřeby vyměňovat. Stačí, když na konec kmenového vlasce umístíte malou karabinku a na montážích si uvážete očko jako při výrobě návazců.

Zde ještě přikládám obdobnou průběžnou montáž kde je použito tyčkové olověné krmítko.

Má podobné rysy jako první sestava. Liší se pouze v tom, že zde se nástrahy nezamačkávají do krmení, ale nabízí se rybě těsně vedle krmítka. Aby se návazce nemotaly při nahazování, je zde použita gumová hadička, která udržuje rozteč mezi oběma háčky. K výrobě této sestavy je zapotřebí použít provlékací jehly, aby bylo možné provléci pletenku tenkou gumovou hadičkou. Ta je ve středu nastřižená a právě v tomto místě je třeba vytáhnout pletenku a připevnit jí k obratlíku . Na této sestavě je vhodné používat plovoucí nástrahy, nebo alespoň kombinovat s plovoucí nástrahou. Sestava je vhodnější na pruty s větší gramáží.
Ideální nástrahou je lisovaný rohlík, nebo rohlíkové boilies.

Sestava k lovu kaprů

Osvědčenou, léty prověřenou sestavou k lovu kaprů je tato průběžná sestava.
Na speciálním úchytu lze libovolně měnit zátěže podle potřeby. Místo hruškovitého olova lze připevnit i olověné koncové krmítko s obratlíkem.
Gumová hadička navlečená na kmenovém vlasci zamezuje motání návazce a tak lze s touto sestavou chytat i ve velkých vzdálenostech.

 

Sestava na feeder

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 2x:

Komentáře k článku

Na rybách se ukáže, jestli jsou dobré montáže 11.5.2018 v 06:03 #1
Amorroso Ústí nad Labem-centrum, 3/16
offline
Pěkný , pro mě začátečníka dobré
Reklama