Když mrzne, skočím z pohovky, jdu fotit krásy pstruhovky

Zveřejněno: 1.1.2017 v 01:00 , Autor: Ivo Novák , 0 Kč od 0 čtenářů

Když mrzne, skočím z pohovky, jdu fotit krásy pstruhovky

Stačí, aby se několik dní udržela rtuť teploměru pod bodem mrazu, a už jsem jak na trní. Když pak přijde jasná mrazivá noc a ráno se vyhoupne slunce na jasnou oblohu je ten pravý čas vyrazit s fotoaparátem na toulky kolem pstruhových potoků.

Kapitoly článku

Mráz mění vodu z kapalného skupenství na tuhé a vytváří překrásné scenérie. Člověku nezbývá než žasnout nad výtvory, které tuhnoucí voda dokáže. Někdy je to hodně náročné se brodit po kolena sněhem po zavátých cestičkách, které vyšlapaly nohy rybářů před koncem pstruhové sezony. Stojí to ale za to se vydat na lov zimních snímků „ledopádů“. Tak říkám všemu, co mráz z vody vytvořil. Když je tuhá zima můžete na ně narazit všude. Jak v proudných úsecích, tak i v tišinách kolem břehů. Ideálním lovištěm jsou jezy a kaskádovité úseky kde proudící voda stříká na všechny strany. Můžete si být jistí, že když přijdete na stejné místo druhý den, najdete zcela nové útvary a znovu budete nevěřícně zírat, co mráz během jedné noci vytvořil. Nejlepší jsou holomrazy. To je led pak jak křišťál a když na něj zasvítí slunce, bílá barva se promění ve zlatavě medovou. Málo kdy se mi ale daří, abych našel místo kde je pěkný ledopád, který by mi nasvítilo samo slunce a tak nezbývá, než sáhnout po blesku a místo si přisvítit pomocí techniky. Není to úplně to pravé, ale pomáhá to. Samozřejmě že jde fotit i bez blesku, ale ve stínu a v šeru lesa, když slunce už se ztrácí za horizontem, je to možné řešení jak obelstít zákony optiky. Stačí několik dní oblevy a máte po radosti. I když se vrátí znovu mráz do kraje, zvýšený průtok zakalené vody všechnu krásu zničí. Ledopády z kalné vody nemají v sobě žádné kouzlo, i kdyby byly jak chtěly velké a zvláštně tvarované. Chybí jim jiskra a lesk. Může se zdát, že nafotit pěkný ledopád je jednoduché, ale ono to není zas tak pravda. Těch pěkných dnů, kdy člověku vše nahrává do karet je za zimu jen několik. Kdo nemá možnost vyrazit na toulky kolem vody v pracovním týdnu a může jen o víkendu, spočítá takové dni na prstech. Pro někoho může být focení ledopádů mrháním času. Pro mne je to sváteční den, na který se těším.

Mám místa, která navštěvuji každý rok. Pokaždé hořím nedočkavostí, co pro mne matka příroda přichystala. Jsou roky, kdy se večer vracím domů vyčerpaný s několika snímky. Jindy ujdu sotva několik kilometrů a mám plné paměťové karty, nebo se vracím domů dřív, protože mám prázdné akumulátory do fotoaparátu. Fotoaparátu ani bateriím mráz zrovna nesvědčí. Je dobré mít dobré pouzdro, do kterého budete schopni rychle ukrýt fotoaparát i s promrzlými prsty. Nosit fotoaparát na krku celý den není dobré. Nejprve si musíte najít objekt, který chcete vyfotografovat. Promyslet si z jakého místa pořídíte snímek a teprve pak rychle vyndat fotoaparát, nastavit hodnoty, zmáčknout spoušť, prohlédnout si zda se dílo zdařilo a zase fotoaparát ukrýt do brašny. Náhradní akumulátory patří do tepla. Já je balím ještě do teplé ponožky, než je uložím v kapse zimní bundy. Kdo hledá klid a pohodu je na správném místě.

Je to náhoda když se potkáte u vody s lidskou duší. Maximálně najdete stopy ve sněhu po pytlákovi, který vzal včas do zaječích. Jen několik rozsypaných kukel ve sněhu a prázdný kelímek od červíků vám napoví, kdo tu před několika minutami stál. Stačí se chovat tiše a můžete se potkat se srncem, nebo srnou, nebo stádem divokých prasat. Většinou však natrefíte na divoké kačeny, nebo v horším případě na kormorány a norky. Před dvěma roky jsem se plížil sněhem k ledňáčkovi, který seděl na kraji ledu. Fotografii ledňáčka jsem pořídil, ale neměl jsem z ní dobrý pocit. Vypadal, jako že čeká na rybu. Byl ale zmrzlí na kost. Nechal jsem ho tam. Až za dva dny mi došlo, že jsem si ho mohl nechat vypreparovat. Na místě jsem našel jen několik pírek a stopy od kočky. Ta věděla hned co s ledňáčkem. S ledňáčky se na potoce potkávám poměrně často. Nafotit ho při lovu se mi však nedaří. Vyfotit si pěkný ledopád je mnohem snadnější záležitostí. Z každého pěkného snímku mám radost a o to mi právě jde. Zajděte si k vodě a najděte si svůj kousek pohody. Jen si dávejte pozor, kam šlapete a važte každý krok po zamrzlých kamenech. I v zimě najde brodící hůl své uplatnění a to nemusíte brodit vodou, ale sněhem. S holí v ruce budete mít jistější krok.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Komentáře k článku

Když mrzne, skočím z pohovky, jdu fotit krásy pstruhovky 19.2.2017 v 16:38 #1
Ako Rajhrad, 0/6
offline
Super! Moc se mi to líbilo!😎😎
Reklama