Na ryby s kolečkem

Zveřejněno: 17.4.2021 v 06:00 , Autor: Tomáš Vlček Ryba: Cejn velký, Kapr obecný, Štika obecná, Tolstolobik bílý Země: Česko Revír: VLTAVA 10 - 14, ÚDOLNÍ NÁDRŽ SLAPY , 595 Kč od 22 čtenářů

Na ryby s kolečkem

Velké ryby ulovené blízko břehu … Kapr chycený pod skálou a štika na kukuřičku …Sice měl Milan štěstí, ale rybu zdolal …Když táta přinesl od vody obludu …Známý nepoznal rybu a jen kroutil hlavou.

Kapitoly článku

Vždy v zimě,  když se člověk zastaví po všech těch hektických vánočních a novoročních dnech, si dělám plány na tu další sezónu. Zhodnotím tu starou, a to vždycky tak, že letos, letos se musím na ryby dostat daleko víc :-) . Plány od stolu a u kafíčka se dělají snadno - to bude letos výprav. 2 víkendy na Nežárce, aspoň jeden Lužnice,  dva víkendy Labíčko (na to jsem se loni nedostal vůbec), alespoň 1x v týdnu po práci Vltava, nebo Berounka (loni mnou opomíjená) a samozřejmě každý víkend na chatě Slapy. To bude letos chytačka, dám tomu vše. A když se začnu přehrabovat v rybařině, kontrolovat pruty, navíjet vlasce, dělat celkově pořádek a navazovat návazce, to se už vidím u vody. Samí velcí kapři, dokonce i amur se povede a třeba i nějakej sumík. A úhořů letos nachytám nespočet, a když se budu chtít pobavit, tak na plavačku, jako Maťák,  budu tahat rybu za rybou ;-)

O to víc vzpomínám na ty staré zážitky od vody, tentokrát to budou super úlovky mého táty. Nejzajímavější na velkých úlovcích je to, že většinou je člověk chytí, když je u vody sám, a tak mu nemá kdo pomoct. U nás na Mastníku je to docela logické, protože je to malá voda a většinu krásných ryb jsme nachytali buď úplně u břehu, nebo do patnácti metrů od břehu. A když chytáš sám, tak neděláš tolik hluku a ruzruchu jako ve více lidech.

Na brčko na houpačku

 To si takhle jednou Milan (táta) přivstal a v šest už měl ráno nahozeno. Byl začátek května a od Velikonoc už kapři začali pěkně brát, a tak se bylo na co těšit. Po ránu mlha a pěkná zima, i voda po zimě nebyla ještě moc prohřátá, tipuji 11 až 12 stupňů. Nástraha byla jasná, totiž lisovaný pařený rohlík. Jeden prut Milan odhodil 15 m a druhý si rozbalil teleskop 3,6 m a s brčkem nahodil na houpačku pod skálu, na které seděl. Prokrmeno houskou. Za první půlhodinu stačil jednou přehodit a na těžko měl pár drbů.

 V tom se brko na houpačku trochu pohnulo. A když se pohnulo znovu, jen lehce, tak se mu zdálo, že to ryba snad ještě drží, a tak zkusil přiseknout. Okamžitě přišla jízda, ryba si brala desítky metrů vlasce z cívky. Daleko horší ale bylo, že jela stále podle břehu. A pořád doleva za zatáčku. Vlasec měl naštěstí silný, pořádnou 0,35 mm. Pomalu začínal rybu brzdit, ta se v podstatě 60 metrů od něj zastavila, a tak začal navíjet k sobě. Prvních pár metrů to šlo, ale pak poznal, že je něco špatně. Bylo jasné, že je vlasec přetažený přes nějaký kořen ve vodě u břehu. Tak se Milan jednou rukou celý svlékl do trenýrek a šel vodou směrem k rybě. Po deseti metrech musel celý do vody a osvobodit přehozený vlasec přes kořen stromu. Šlo to docela lehce, a tak bylo dalších deset metrů vlasce natočených na cívce navijáku. Vázka tam však byla ještě minimálně jedna. Ryba se naštěstí zastavila. Vázka to nebyla taková ta na tvrdo, ale stále se mohl vlasec odvíjet, i když hrozilo předření. Těsně podél břehu tedy popošel dalších pár metrů a musel znovu do vody. V tuto chvíli již souboj trval 40 minut. I druhý kořen se mu podařilo vymotat a ryba tak mohla zamířit od břehu, což bylo poloviční vítězství. Ještě se však musel táta vrátit podél břehu na své místo, kde měl podběrák. Ano, byl to kapr a po necelé hodině obrovského boje se ocitl i na břehu. Krásný šupináč 90 cm a váhu můžeme jen tipovat, protože šel okamžitě zpět do vody. Milanův odhad byl 16 kg. Ten den to byla jeho první a poslední ryba, protože šel celý promrzlý, ale šťastný do chaty na panáka ;-)

Štěstí přeje připraveným

Určitě to bylo obrovské štěstí a souhra náhod, že kapra dokázal vytáhnout, ale o to ještě zajímavější je další příhoda. Opět se jednalo o chytání 3 metry u břehu, tentokrát jen na lehko položený kaprový prut. Malé průběžné olůvko, gumička a pěkný háček „kaprák“.  Tenkrát šly jen menší ryby, a tak je táta selektoval tím, že do obloučku háčku nastražil zrnko kukuřice. Po vytažení jednoho karáska se dlouhou dobu nedělo nic, jen pár ťukanců.  Až přišel záběr, takový běžný záběr. Po záseku pěkný tah, pár metrů vymotaného vlasce, podle tahu byla poznat velká ryba. Až když ryba vyskočila pár metrů od břehu z vody, bylo jasno. Je to štika, a to kapitální. Každému rybáři v tuto chvíli zatrne, protože má návazec na kapry a štika může kdykoliv vlasec přetrhnout. Ta ovšem ještě jednou vyskočila z vody a vlastně celkem snadno, po pár minutách boje skončila v podběráku šťastného lovce. Štika měla 110 cm a myslím, že to byla jeho největší za celý život. Paradoxně vytažená na zrnko kuku. Naštěstí při nějakém přetočení nepřekousla vlasec. Háček měla zaseknutý úplně na špičce huby do tvrdého. Co si budeme povídat, měl štěstí jako blázen.

Cejn VELKÝ

 Škoda, že se tenkrát tolik nefotilo, protože bych měl důkaz. Táta totiž jednou na jaře chytil obrovského cejna. Je to čtyřicet let zpět a tenkrát na Slapech ti velcí cejni opravdu byli hodně (viz můj článek 40 kg cejnů za dopoledne ;-)). Běžně jsme jich za sezónu chytili několik přes sedmdesát cm, moje máma jednou 78 cm! Ale ten tátův byl tenkrát ještě o dost větší. Chatová osada se modernizovala a zaváděli jsme do ní elektřinu. A jeden šikovný pán elektrikář (prý také rybář) zrovna připojoval naší chatu k síti, když táta přinesl od vody tu obludu. Chlubil se s ním a ten chlap nevěřícně kroutil hlavou a ptá se, co že je to za rybu, že nic podobného u nich na Lužnici není ;-) Cejn totiž měřil neuvěřitelných 92 cm.

Až teď v době internetu jsem se na rekordy ulovených cejnů podíval. Největší ve světě měřil 95 cm a u nás na Nechranicích je zapsaný rekord 84 cm. Opravdu mohou cejni výjimečně dorůst až jednoho metru a stáří kolem 25 let. Táta nikdy nechytil obrovského sumce, nebo třeba amura, ale možná by po nahlášení tohoto úlovku, byl dodnes uvedený někde v tabulkách :-). A protože byl táta frajer, tak svůj kapitální úlovek věnoval tomu elektrikáři.

Na ryby s kolečkem

Poslední obrovský úlovek se Milanovi podařil v 72 letech. To si šel takhle večer sednout na kapry. Klasika na pařenku, jeden prut na odhoz s krmítkem a druhý hozený 4 metry od břehu. Jeho kamarád Tonda tentokrát nešel, přijela mu z Týnce nad Sázavou nějaká návštěva. No a tátovi přišel záběr, krásný plynulý záběr na prut v kraji. Po nádherném souboji přitáhl ke břehu obrovského Tolstolobika, část ryby dostal i do podběráku. Jak tam tak balancoval na kraji skály, poznal, že rybu sám nezdvihne. Tak vzal mobil a zavolal Tondovi, který už trochu popíjel, aby vzal kolečko a přišel mu pomoct. Tonda samozřejmě nevěřil, ale nakonec se nechal přemluvit. Vzal kolečko a známého a šli. U vody zjistili, že si táta opravdu nevymýšlí, pomohli mu opatrně naložit rybu do kolečka a převezli ji na plážičku, kde je lepší přístup k vodě. Tam po pár fotkách, za stálého polévání vodou, rybu vypustili zpět do revíru. Ta měřila 121 cm a vážila kolem 25 kg. Samozřejmě záběr přišel opět na prut nastražený blízko břehu.

 Celý příběh má ještě tečku na závěr, ten známý z Týnce pak večer telefonoval jiným rybářům s tím, že u nás na Mastníku se chodí na ryby s kolečkem :-) :-) :-)

 Bohužel je všechno tak dávno, že nemám originál fotky. Fotku tolstolobika mám někde na chatě, ale jen v papírové podobě. Snad jsem vás těmito příběhy trochu namotivoval a vy vyrazíte k vodě, protože právě teď to začíná být ta správná rybačka. Přeji šťastný lov.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 3x:

Komentáře k článku

Na ryby s kolečkem 23.4.2021 v 13:18 #16
Ivar Brno-Brno Město, 1/1086
offline
Kluci mrkněte na tento parádní článek,kam na ně,jak na ně a čím rybky lákat ..... tyglíkum zdar 💰💰💰
Na ryby s kolečkem 19.4.2021 v 08:31 #15
Duhan Hostomice, 1/605
offline
Zase krásný psaní Tome, jako vždy.
Nej cejna , mám z dětských let 76 cm, a to byla lopata, toho co chytil táta si ani nedovedu představit. Já většinou ty krásný ryby chytnu náhodně, většinou když cílím na jiný druh. Třeba tolstolobik na přívlač, pravda, chycený za hřbet, žádný obr, ale ten souboj, když tu rybu nemůžeš otočit. Nebo tenhle šupík, chycený na podvodní splávek na rousnice, při chytání sumců.
Vždycky to ale člověka potěší.
Na ryby s kolečkem 18.4.2021 v 18:19 #14
Hanz74 Praha 4-Chodov, 13/1124
offline
Zas pěkný článek Tome.Tak takového ještě nechytil největší měl 75cm v Řeži na Vltavě, ale to už hodně dávno, pak minuli rok na Laby, ten měl 65cm a teď v Únoru na Vltavě 6 63cm.To musela být pěkná uhelná lopatka😉😂👍👍👍
Na ryby s kolečkem 18.4.2021 v 08:40 #13
Ivar Brno-Brno Město, 1/1086
offline
Chřenovák1>To musel být krasavec,u nás na Jihlavě plavou tihle barevní cejnci jak píšeš zelenočerní.....ta barva je asi říční forma,no nevím....na jezerech jsou taky kapitální kousci,ale buď stříbrní nebo do hněda.Můj největší z jezer měl 67.
Na ryby s kolečkem 18.4.2021 v 08:09 #12
Chřenovák1 Chřenovice, 7/12456
offline
Ivar> Já mám největšího 75 ze Sázavy a to je už 30 let

Byl hodně tmavý zelenočerní
Na ryby s kolečkem 18.4.2021 v 07:27 #11
Ivar Brno-Brno Město, 1/1086
offline
Ha 🐋taková lopata se nevyskytuje ani u nás na jezerech....musel to být zážitek pro tátu takového velikána chytit, krásný článek 👍
Na ryby s kolečkem 17.4.2021 v 13:01 #10
Free Merklín, 5/146
online
Hezký článek, takového cejna jsem fakt ještě neviděl. Diky 👏👍
Na ryby s kolečkem 17.4.2021 v 12:35 #9
Maradis Počedělice, 6/49
offline
Langusta> No vidíš. To mne nenapadlo.
Na ryby s kolečkem 17.4.2021 v 11:03 #8
Lada Beroun-Město, 3/1903
offline
Tomáši opět skvělý článek. 😉😉😉👍👍👍
Na ryby s kolečkem 17.4.2021 v 10:45 #7
Čudl Otrokovice, 8/1359
offline
100lobik> já trouba to blbě pochopil 🤪
Reklama