Borci z Vranky řádili na Vltavě

Zveřejněno: 15.10.2020 v 06:00 , Autor: Tomáš Vlček Ryba: Kapr obecný Země: Česko Revír: VLTAVA 6 (H) , 660 Kč od 13 čtenářů

Borci z Vranky řádili na Vltavě

Nejnadšenější rybáři z Prahy, Berouna a okolí se o víkendu sešli na první akci pod značkou Vranka. Součástí srazu amatérských rybářů byl sobotní závod, kterého se zúčastnilo 11 chlapů, jedna rybářka, dvě slečny a dva psi.

Kapitoly článku

 

Sraz začal už v pátek 9. října, kdy organizátoři připravovali celou akci a ostatní ladili formu. Tak přijelo prvních šest lidí. Všichni moc dobře věděli, že se počasí zkazí, tak stavěli stany a bivaky. Samozřejmě byly nahozené pruty a s tím přišly i první vytažené ryby. To slibovalo dobré výsledky při sobotní soutěži. Každý si vytáhl nějakého toho kapříka, největší pěkný lysec měl kolem 3 kg. Ale i jiné rybí druhy neodolaly  ̶  krásní cejni a plotice, dokonce i podoustev 45cm. Už v pátek vše naznačovalo tomu, že by se na této vodě mohlo dařit více feederařům, a také ano, měli o poznání větší úspěchy.

Páteční krásné počasí přímo lákalo k příjemnému posezení u ohně. Odpoledne se teplota vyšplhala na 19 °C a v noci
neklesla pod 12. A tak se vařila gulášová polévka, pekly se buřty, pilo se pivko a proběhla i nějaká ta sklenka destilátu. Ale vše s mírou. Řeč se točila stále kolem ryb, to samozřejmě, ale také se přítomní více poznávali, většina z nich se tady viděla úplně poprvé.

 

V sobotu hned při rozednění už někteří borci chytali a začali přijíždět další účastníci závodu. Pořadatelský tým se rozrostl o dvě studentky, které měly za úkol dohlížet na zapisování ryb, vše dokumentovat na zrcadlovku a celkově pomáhat. Zahájení soutěže bylo v 8:00, ne všichni stihli začátek, na což pravidla pamatovala, a prostě se přidali v průběhu.
 Průběh soutěže byl jasný, pravidla platná pro tuto svazovou vodu, vše podle rybářského řádu. Kdo nachytá nejvíc, nejdelší, nejmenší, nejhezčí… Vše se v závěru dne hodnotilo i oceňovalo.

Do závodu se zapojilo 11 chlapů a jedna žena. Začátek v 8 a konec v 18 h sliboval 10 hodin zábavy, podle většiny
účastníků chytání v poměrně těžké vodě. Mnohý rybář měl problém s proudící vodou pár stovek metrů pod Modřanským jezem. Každý z rybářů tak musel oželet nějaké to utržené krmítko, či celou montáž. A do toho přišel déšť. První kapky asi v deset a od dvanácti už to byl prakticky stále trvající liják. Ryby braly spíše dopoledne, jak se blížil večer, tak se rybám pomalu přestávalo chtít. O to víc překvapil jeden z rybářů, který přijel rovnou z výlovu rybníka na Berounsku a za polovinu chytací doby ulovil 8 kaprů, největšího 57 cm.

Výsledky desetihodinového závodu byly uspokojivé. Vítěz celé soutěže zdolal 13 ryb, z toho 10 kaprů. Jako další v pořadí byli rybáři s deseti, devíti a osmi ulovenými rybami. Největší a nejkrásnější ryba byl bezpochyby 92 cm dlouhý jeseter považovaný stále v našich svazových vodách za raritu. Ale časy se mění, a tak se budou i rybáři v Česku asi stále více s tímto krásným rybím druhem setkávat. Nejmenší zdolanou rybkou byla plotice rovných dvacet centimetrů. Celkem se ulovilo 52 ryb, z toho 28 kaprů, 13 cejnů, 5 plotic, 4 podoustve, 1 ostroretka a 1 jeseter.

Jeden z rybářů chytal jen 3 hodiny dopoledne, další rybář zase až pár hodin odpoledne. Byli i rybáři, kterým se nevedlo, a odešli s nulou, ale ve výsledném hodnocení a udílení cen se ani na ně nezapomnělo. Ve stylu chytání nekompromisně vyhrál feeder a kdo to risknul a přijel chytat tak zvaně na koule (boilies), odešel s prázdnou, nebo maximálně s jedním vytaženým kapříkem nebo nenažraným cejnem. Snad jen pořadatelé si posteskli, že nebyl vytažený žádný větší kapr 70+, kterých ve Vltavě stále plave dost.

Večerní vyhodnocení a vyhlášení rybářské soutěže proběhlo v kamarádském duchu, každý dostal věcnou cenu pořízenou za milý příspěvek majitele aplikace Vranka Vladimíra Součka. Ve stejném přátelském duchu pokračoval i celý večer. U pivka a grilování masa si rybáři sdělovali dojmy ze závodů i zážitky z celého setkání. A už se domlouvalo, kdy a kde se zase sejdou příště. Ti nejvytrvalejší rybáři chytali i v neděli, i když se citelně ochladilo a hlavně se balilo a uklízelo.

První kladná hodnocení zúčastněných rybářů dala organizátorům nabýt dojmu, že by z této akce mohla vzniknout tradice. Určitě se navázala nová přátelství, což bylo hlavním cílem celé akce. Teprve čas ukáže, jak se o tomto srazu bude mluvit i mezi ostatními členy na Vrance… Bude někdy nějaké příště?

 

 

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 7x:

Komentáře k článku

Borci z Vranky řádili na Vltavě 7.8.2021 v 21:03 #35
Kamillos Znojmo 2, 5/32
offline
No tak jasně, ale já bych si rád i zachytal.. třeba na hostovačku. Uvidíme..
Borci z Vranky řádili na Vltavě 7.8.2021 v 19:03 #34
Chřenovák1 Chřenovice, 5/10528
offline
Kamillos> Můžeš dorazit i bez povolenky budeš mít více času na pokec 🤠👍
Borci z Vranky řádili na Vltavě 7.8.2021 v 18:36 #33
Kamillos Znojmo 2, 5/32
offline
. Taky bych se rád přidal i když jsem nyní MRS. Tak snad nepropásnu příští termín.
Borci z Vranky řádili na Vltavě 7.11.2020 v 21:37 #32
Chřenovák1 Chřenovice, 5/10528
offline
sepik>Něco se chytlo
Borci z Vranky řádili na Vltavě 7.11.2020 v 21:30 #31
sepik Třeboň I, 0/261
offline
Chřenovák1> Ale něco přeci jen přišlo,takhle si to užívat s dětma je super,s nejstarší dcerou se taky snažíme a vždy je to fajn,hlavně ze to děti baví a že se při tom baví
Borci z Vranky řádili na Vltavě 7.11.2020 v 21:24 #30
Chřenovák1 Chřenovice, 5/10528
offline
sepik>Snažíme si tu rybařinu užívát
I když ryba nejde
Borci z Vranky řádili na Vltavě 7.11.2020 v 21:20 #29
sepik Třeboň I, 0/261
offline
Super,dokážete udělat akci snad na každým chytání,respekt a poklona všem
Borci z Vranky řádili na Vltavě 7.11.2020 v 18:33 #28
Chřenovák1 Chřenovice, 5/10528
offline
Lada>Hlavně ,že si to děti a tatkové pěkně užili
Borci z Vranky řádili na Vltavě 7.11.2020 v 17:48 #27
Lada Beroun-Město, 3/1427
offline
Chřenovák1> Jjj. Pěknej minisrazek. 👍👍👍
Borci z Vranky řádili na Vltavě 7.11.2020 v 17:34 #26
Čamlík Malenovice, 0/1008
offline
Chřenovák1> kuwa nejak moc chleba na jednom miste, no jo "prazakum tem je tu hej" . . . .
Reklama