Co rybáře zajímá

Zveřejněno: 9.4.2020 v 08:01 , Autor: Vladimír Souček

Co rybáře zajímá

Jsou v revíru ryby, dá se bivakovat nebo už berou? To jsou otázky číslo jedna a zajímají velkou většinu našich uživatelů.

Kapitoly článku

Máme tu jaro a velké množství dotazů ke všem myslitelným revírům. Revírů je velké množství a není možné založit jeden druh dotazu ke všem, obzvláště pokud na tyto dotazy jsou jednoduché odpovědi a platí pro všechny revíry.

Vezmu si jen jeden den jak postupně přibývaly dotazy. Část dotazů se smaže a většina zůstane bez notifikace protože toto mezi lidi pustit prostě nejde.

Níže najdete seznam nejčastějších špatných dotazů a jak postupovat když se chcete něco dozvědět.

Vysvětlivky k doporučením

Téma rozhodně nezakládat
Je možné založit, ale pořádně rozmyslet
OK, je možné téma založit, ale s respektováním doporučení

Jsou v revíru nějaké ryby?

Zeptat se, jestli v nějakém konkrétním revíru jsou nebo nejsou nějaké ryby nemá moc význam. Kdo vlastně může odpovědět a kdo tuto informaci má? A pokud tam někdo pravidelně chodí, tak vám samozřejmě nesdělí, že to je super revír a že tam máte okamžitě vyrazit. Kdyby toto udělal, tak tuto informaci si přečte spousta lidí a on si tam nějakou dobu nezachytá. Stačí, když na poměrně malý revír dorazí v sobotu 10 nových rybářů a máte po klidu který jste tam roky zažívali.

Proto nezbývá, než jít opačnou cestou - sdílet zkušenosti s ostatními, kteří tam neuspěli a takto si postupně vytvořit obrázek o revíru a zvolit vlastní strategii. Proti takovému sdělení nikdo nemůže nic namítat a vlastně neubližuje. Je pak na zkušenostech konkrétního rybáře, jak s informacemi naloží a jak je dokáže využít. A když už se mu podaří na revíru uspět, tak je hned na druhém břehu, mezi těmi, kteří nic neřeknou. A to je na tom našem lovu přeci to krásné - sám na něco přijít a uspět. Zkuste to.

Správně: chytal jsem na revíru, zkoušel jsem tuto techniku a tyto nástrahy a chytal jsem toto nebo jsem nechytil nic.

Jak aktuálně berou?

Ryby téměř vždy berou. Někdy víc, jindy míň. To ja léty ověřený fakt. Pokud berou, tak se v sekci s veřejnými zápisky začínají objevovat úlovky a to by každý správný rybář vyhodnotil tak, že ryby jsou při chuti právě více. Ale za 2 dny je to přesně naopak. Ryby při chuti nejsou. Takže když se ráno zeptáte jestli berou, tak nikdy nemůžete dostat správnou odpověď, protože to, jestli ryby braly, každý může říct až po návratu. A vlastně je to i dobře. Ráno každý vyráží k vodě s nadějí na úspěšný lov a ten přece není každý a to je ta věc, proč člověk k vodě jde. Den, kdy braly si budete dlouho pamatovat.

Správně: na toto se neptejte, sledujte aktuální lovy ostatních a pak se taky podělte.

Na co berou?

Jak rybář postupně navštěvuje různé revíry v různou roční dobu tak zkouší své oblíbené nástrahy, které se mu osvědčily i jinde. Jsou to vlastně startovací nástrahy, taková ta naše jistota. Jdete k novému revíru, nastražíte oblíbené boilie, kukuřici, peletu.... a čekáte co bude. Postupně zjistíte že to bere víc na to nebo ono. Vedle vás sedí někdo jiný a když za vámi přijde a zeptá se vás, proč jste úspěšní tak mu někteří z nás řeknou pravdu a někteří si to malilinko změní aby jim výhoda zůstala. A teď si představte, že byste měli vaši úspěšnou nástrahu napsat někam na internet aby si to přečetli stovky lidí. Jsem si jistý tím, že ta část rybářů, která svému jednomu kolegovi řekla pravdu, by v případě, že to má říct všem rybářům u dané vody a ještě těm, kteří přijdou zítra, za týden nebo za rok tak to neudělá, nebo udělá už jen komerční výrobce svých nástrah a náležitě si za tuto informaci nechá zaplatit výnosem z prodejů své nástrahy.

Správně: na toto se neptejte. Použijte taktiku sdělení na co jste nebyli úspěšní a ani nezakládejte téma. Stačí ke komentáři k revíru.

Může se tu bivakovat a kde?

Odpověď na tuto otázku je vlastně velmi jednoduchá. Stačí, když si přečteme zákony které u nás platí a máme hned jasno. Bivakování má rozhodně blíže k táboření (viz vysvětlení níže - pojem táboření a nocování) a to se jen tak prostě nesmí. Takže by vlastně neměl být s ničím žádný problém, ale on je. Tím problémem je právě táboření. Označení termínem "bivakování" je nepřesné nikde se o něm nedočteme, vlastně už dočteme a to jen proto, aby nám rybářům toto bylo jasnější. Bivakování totiž provozujeme tím špatným způsobem. Dojdeme na místo, postavíme bivak a za 2 dny jej složíme a zmizíme. Tato činnost je ale již táboření. Pokud bychom jen nocovali. tj že bychom přet setměním bivak postavili a po probuzení zbalili, tak jsme nocovali a problém by nebyl. Bivak nám bohužel slouží jako příbytek pro ochranu před nepřízní počasí nebo pro zpříjemnění pobytu.

Proto mnohé obce zavádějí své obecně závazné vyhlášky a tam zakazují činnosti, které jsou pro ně nevhodné. Ale i bez vyhlášky je už táboření upraveno zákonem. Takže nemusíte složitě hledat majitele pozemků, vyhlášky ve kterém katastru leží - tábořit můžete jen se souhlasem majitele a pochybuji, že před tím, než pojedete na ryby na konkrétní flek, tak napíšete majiteli dotaz a požádáte jej o souhlas. Pak se souhlasem dorazíte k vodě a ejhle, obsazeno :)

Nocování

V lese můžete zůstat i přes noc a nikdo vás nemůže žádným způsobem omezovat. České zákony umožňují v přírodě volně “nocovat”. Definice tohoto termínu se ustálila na tvrzení, že jde o jednorázové přespání bez znaků dlouhodobějšího pobytu. Příkladem nocování je například položení karimatky a zalehnutí ve spacáku, či přespání v hamace. Ráno na místě nelze najít ani stopu po mém pobytu.

Táboření

Druhým termínem, který zákony zmiňují, je táboření. Tím je například vícedenní pobyt na jednom místě, kde si postavím stan, vykopu latrínu, založím ohniště a natáhnu šnůry na prádlo. Táboření je na většině míst zakázáno, případně k němu musíte mít souhlas majitele pozemku.

Jak zjistit do kterého katastru patří místo kde budu chytat?

Jděte na mapy.cz, klikněte na požadované místo kde hodláte chytat pravým myšítkem a vyberte "co je zde" a napravo vám vyjede odkaz "informace o parcele z katastru nemovitostí" - tam uvidíte do jakého katastrálního území místo patří. Pak už jděte na web obce a projděte obecně závazné vyhlášky.

Správně: na toto se vůbec neptejte. Když chcete legálně bivakovat, domluvte si majitele pozemku jestli vám to dovolí a současně to nezakazuje obecní vyhláška. Jinak bivakujete (táboříte) nelegálně.

Doporučte mi kam jít chytat?

(například - doporučte mi revír v okolí měsza XY, nebo kam jít na štiky v oblasti XY.....)

Každý rybář má zkušenosti s nějakým revírem a nějaký má oblíbený. Máte taky takový? Kolikrát jste jej doporučili ať si tam jde někdo zachytat? Že ani jednou nebo jen nejbližšímu okruhu nejlepších rybářských přátel? No jasně, to se přece dá čekat. A teď vám tu přijde 2x za den otázka kam si jít zachytat. Dostanete jasnou odpověď - buď hromadné mlčení, nebo se někdo slituje a hodí vám tam tu největší a nejtěžší vodu co zná. Takže co s takovým dotazem. Inspirujte se úvodním dotazem a přesně tak postupujte.

Doporučení fleku (tedy přesného místa) je asi bez diskuze a položit tuto otázku snad ani nikoho nenapadne.

Správně: na toto se vůbec neptejte

Doporučte mi flek!

To je ještě horší dotaz než doporučení revíru

Správně: na toto se vůbec neptejte

Chodí sem někdo?

Jasně že chodí, na všechny revíry někdo chodí. Tato otázka od základu špatně. Neurčitá a nesmyslá.

Správně: na toto se vůbec neptejte.

Jaký jsou tu ruby a informace o revíru

Stejný dotaz jako jestli tam jsou nějaké ryby. Tato otázka zaky stojí za to. Vlastně shrnuje všechny předchozí dohromady a je totálně nekonkrétní. Při tomto dotazu tazatel nejspíše očekává, že se strhne lavina názorů které mu doporučí ta nejlepší místa, nejlepší nástrahy, strukturu obsády, seznam trofejních ryb, seznam vyhlášek.....tak tohle se opravdu nestane. Téma zůstane buď bez odpovědi, nebo s jedním příspěvkem.

Správně: vůbec nezakládejte téma, projděte fórum a snažte se najít nějaký rozumný příspěvek. Pak navšitvte danou vodu a napište svoje zkušenosti.

Nakonec jedno doporučení, které vám ještě jakž takž může téma zachránít, když už to nevydržíte a takové téma založíte:

Vždy přiřaďte k dotazu revír a současně do názvu dotazu dejte o čem dotaz je. Nejblbější dotazy jsou ty, které do názvu dotazu dají revír, nebo slovo Dotaz, Pomoc....toto je jasné smazání tématu. Když takový název máte a procházíte seznam témat, tak absolutně netušíte, co se v tématu skrývá!!!!!

Nebojte se v diskuzi pod článkem napsat svůj názor a návrhy jak situaci zlepšit.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 7x:

Komentáře k článku

Co rybáře zajímá 20.6.2020 v 11:58 #34
Kryš_tof Kynšperk nad Ohří, 0/8
offline
Sbirulino> to vím ale i tak děkuji
Co rybáře zajímá 20.6.2020 v 11:25 #33
Sbirulino Brno-Brno Město, 2/2102
offline
Kryš_tof> .. ještě dodám - trojhačky až od 16.6 když začíná sezóna vláčení atd.do té doby je nesmíš použít..
Co rybáře zajímá 20.6.2020 v 11:19 #32
Kryš_tof Kynšperk nad Ohří, 0/8
offline
Sbirulino> děkuji
Co rybáře zajímá 20.6.2020 v 11:16 #31
Sbirulino Brno-Brno Město, 2/2102
offline
Kryš_tof> ..trojhačky máš na woblerech,třpytkach,lžicach přece běžně, některý třpytky se prodávají i s jednohaky,na gumy máš jigy atd.
Co rybáře zajímá 20.6.2020 v 11:10 #30
Kryš_tof Kynšperk nad Ohří, 0/8
offline
Vláčení
Co rybáře zajímá 20.6.2020 v 11:09 #29
Sbirulino Brno-Brno Město, 2/2102
offline
Kryš_tof> .. myslíš při vláčce nebo když chytaš na kaču dravce?
Co rybáře zajímá 19.6.2020 v 15:30 #28
Standa90 Žďár nad Sázavou 6, 19/2129
offline
Chřenovák1> To zase jo... 😂😂
Co rybáře zajímá 19.6.2020 v 15:30 #27
Chřenovák1 Chřenovice, 5/10538
offline
Standa90> Lepší než založit novou diskuzi 😂
Co rybáře zajímá 19.6.2020 v 15:29 #26
Chřenovák1 Chřenovice, 5/10538
offline
Kryš_tof> Máš to napsané v rybářském řadě
Jinak můžeš používat tam, kde nejsou zakázané
To znamená si pokaždé přečíst u revíru 😂
Co rybáře zajímá 19.6.2020 v 15:28 #25
Standa90 Žďár nad Sázavou 6, 19/2129
offline
Kryš_tof> Tak tohle je vrchol vseho...Napsat to pod tohle tema... 😂😂😂
Reklama