Když jsou kapři u hladiny, nemusí být vůbec líní

Zveřejněno: 7.4.2018 v 07:20 , Autor: Ivo Novák Ryba: Kapr obecný, Tolstolobec pestrý, Tolstolobik bílý , 45 Kč od 9 čtenářů

Když jsou kapři u hladiny, nemusí být vůbec líní

Stačí k tomu srkačka, pak chytit kapra je hračka.

Kapitoly článku

V letních měsících se chování ryb řídí teplotou vody. Jak sluníčko prohřívá vodu, mění se i stanoviště ryb. Alespoň u některých druhů. Kdo se vypraví v letních pařácích na kapry, může volit mezi různými způsoby lovu. Některé jsou účinné a přináší výsledky, jiné mnohem méně. Aktivita ryb se během dne také mění a je dobré vyrážet k vodě s vybavením, které nám poskytne možnost improvizace.

Při svítání se může lov na položenou zdát velice úspěšný, ale po pár hodinách, kdy slunce vyleze nad horizontem, a začne prohřívat vrchní vrstvu vodní plochy, podmínky se změní, ryby se přestanou zajímat o potravu, kterou hledaly na dně a začne je zajímat, to co jim nabízí vrchní vrstva vody.  Jak se kapří hřbety objeví u hladiny je mnohem lepší zapomenout na elektronické hlásiče a montáže pro lov na položenou a vyzkoušet lov u hladiny. Ten samozřejmě nabízí také několik možností. Můžeme vyzkoušet plavanou, lov s plovátkem, ale i plovoucím krmítkem. O tom bych se rád zmínil, jelikož ho považuji za jeden z nejúspěšnějších způsobů v letních měsících.

Název tohoto způsobu jsem si upravil a nazval ho lovem s plovoucí srkačkou. Klasickou srkačku rybáři znají a používají při lovu na položenou, ale stačí pár úprav a srkačku dostaneme tam, kde jsou ryby. Mám tento způsob lovu rád, protože je akční a také pro mne zajímavějším a přitom je velice účinný. Čekání na chvíli, kdy ryba nasaje naší nástrahu, je při tomto způsobu lovu vzrušující. Očima sledujete jak se kapři snaží vysát zbytky krmení z krmítka a najednou signalizátor mizí z hladiny, na hladině vidíte reakci ryby která zjistila že udělala chybu, vlasec se napíná a přichází ta správná chvíle na zdolávání úlovku. Ryba se většinou zasekne sama přes odpor plovátka, které drží srkačku u hladiny. Není tedy třeba žádných extrémních záseků. Stačí zvednout špičku prutu a zdolávat. Lov s plovátkem je obdobný a plovoucí kousek pečiva na hladině má také své kouzlo o tom není pochyb, ale plovoucí krmítko má několik výhod a to že dostanete větší množství k rybě a tím jí dříve zaujmete.

Můžete si namíchat krmení jaké ryby upoutá, probudí v nich aktivitu a náš malý háček s malým soustem se s větší pravděpodobností dostane tam kam má. Vyrobit si plovoucí srkačku je jednoduché a v rybářských potřebách vše potřebné je k mání. Variant je samozřejmě hned několik. Většinou vše potřebné má rybář doma po ruce. Stačí tyčkové spirálové krmítko a větší splávek který se používá k lovu dravců s nástražní rybičkou. Nosnost splávku by měla být větší jak 10gramů. Záleží na tom, jak velkou srkačku si chcete vyrobit. S větší samozřejmě dohodíte dál a můžete si dovolit nandat do krmítka větší množství krmení a tak i 20g splávek není přehnanou volbou. Pokud nemáme po ruce spirálové krmítko s tyčkou můžeme použít i jednoduchou spirálu bez olova která se dá koupit za cenu okolo pěti korun. Někdy stačí navléci krmítko přímo na dřík splávku a je vše hotové. Můžeme použít i kousek tyčky z jiného olověného krmítka, ze spirálového odstranit středovou tyčku a spirálu navléci na samostatnou tyčku a zajistit jí na tyčce pomocí gumových zarážek, které používají kapraři při sestavování montáží. Ideální jsou velké kulaté zarážky, které se používají k ochraně obratlíku. Improvizovat u vody se dá různými způsoby. Já jsem třeba použil k výrobě polystyrenové plovátko které je součástí vezírku. Šikovný kutil si může pohrát i s balzovým dřevem a vytvořit si speciální kolekci plovátek s různou gramáží a velikostí krmítek. Spirála se dá natahovat a tím zvětšovat velikost krmítka a tím samozřejmě i užití většího množství krmení. Inspiraci k výrobě plovoucí srkačky můžete získat z přiložených fotografií. Praktické je vést kmenový vlasec středem tyčky. Pak je ale třeba sehnat takový dřík, který nám vlasec v tyčce zafixuje. Je to lepší než použít různé zarážky. Olověné broky nám funkci nezajistí. Stačí jeden rychlý výpad ryby a broky se posunou. K posuvu by mohlo dojít i při nahazování. Když není dřík, můžeme si pomoci vytvořením zarážky pomocí ventilkové gumičky a pod krmítko přidělat obratlík a na něj vytvořit návazec.  Sebou vozím i několik proříznutých splávků, které v případě potřeby mohu umístit nad srkačku a tím si zvýšit nosnost krmítka podle potřeby.

A jak to všechno vlastně funguje? Stejně jako klasická srkačka. Není na tom nic složitého. Základem je krátký návazec s háčkem a plovoucí nástrahou. Používám klasické medovky, nebo plovoucí pupy.  Šlo by samozřejmě použít i polystyrenová, nebo korková kulička, ale medovka  má svojí vůni a svůj účel plní velice dobře. Pokud přidáme do krmení i vařenou kukuřici, nebudí žádné podezření. Medovka na háčku by se měla pohybovat zhruba v polovině délky spirály. Rozhodně by návazec s háčkem neměl být delší jak délka spirály. Pak by se nám háček s nástrahou pohyboval jinde než je potřeba a účinnost plovoucí srkačky by byla mnohem menší. Když není po ruce žádná plovoucí nástraha, dá se použít i několik zrnek kukuřice. Pak je ale háček s nástrahou pod srkačkou a ne tam kde ho potřebujeme. Záleží na tom, jak velká je aktivita ryb. Jsou dny, kdy takto nastražená nástraha nám také přinese pěkné záběry. Při tomto způsobu lovu podstatnou roli hraje složení krmení. Je třeba namíchat takové, aby dobře drželo v krmítku, ale nesmí to být zase žádný tmel, který by byl v krmítku po celou dobu lovu a kapři ho jen olizovali jako lízátko. Krmení si raději míchám sám z dostupných složek, které si nakupuji samostatně.

Většinou si vystačím s kukuřičným šrotem, směsí pro nosnice, strouhankou, vařenou kukuřicí a několika ingrediencemi, které podpoří rybí chuť a zájem. S různými druhy koření se toho dá velice dobře dosáhnout. K experimentování jsou zde dveře otevřené. Nic se ale nesmí přehánět. Svojí vlastní recepturu si jistě každý vytvoří, nebo jí má už vymyšlenou. Zkoušel jsem různé experimenty s tím, zda je třeba řešit z čeho vytvářet návazec, ale jelikož rybám nevadil ani žlutý vlasce o síle 0,28mm upustil jsem od toho i když tenký z pletenky by byl asi vhodnější. Jelikož srkačka s krmením něco váží, je třeba sáhnout po dostatečně dimenzovaném prutu s kterým nebude problém nahodit a zdolávat kapry. Mám rád takové které mi dopřejí i zážitek při zdolávání a tak jsem pro tento způsob lovu zvolil pickerový prut s tužší akcí o délce 3m. Když vyrazíte k vodě, tak rozhodně nezapomeňte na polarizační brýle.

Ty vám pomohou ryby u hladiny objevit a samozřejmě na opalovací krém, který vás uchrání před spálením kůže a také na repelent proti komárům a klíšťatům. Nejsou to sice rybářské propriety, ale když nejsou po ruce ve chvílích, kdy ryby berou a od vody se nechce domů, tak schází. Když se večer ochladí a ryby zmizí z hladiny je čas změnit způsob lovu, nebo vyrazit k domovu. Sledovat ryby u hladiny a jejich reakce na naší nástraze je vzrušující. Když pak přijde chvíle, kdy sledujete hřbety kaprů jak se sjíždí k vaší nástraze ze všech stran a tlačí kymácející se krmítko před sebou s napětím pozorujete dění  a čas hrozně rychle utíká. Když krmení kapry rozvášní a dopad srkačky na hladinu je pro ně impulzem krmení, není utopií že záběry přichází do několika málo sekund.

Několik takových pěkných dní jsem si užil v letošním parném létě a musím přiznat že na takové dny se nezapomíná. Nejde o žádnou převratnou novinku. Spíš o oprášení zapomenutého způsobu lovu. Někdy mě udivuje chování rybářů, kteří dokážou pozorovat kapry u hladiny, ale nástrahy jim servírují u dna v hloubce a diví se že jim ryby neberou. Zdůvodní si to tím, že jsou ryby líné a nemají chuť, ale přitom by stačilo třeba jen změnit způsob lovu. Rozhodně nechci nikomu nic vnucovat, jen jsem chtěl připomenout že to jde v létě vyrazit k vodě i s jinou sestavenou udicí a vyzkoušet něco jiného. Třeba i vás tento způsob lovu zaujme, vyzkoušíte si ho a třeba i oblíbíte jako já. Mám rád lov přívlačí a na umělou mušku, ale právě v parném létě, kdy jsou kapři pod hladinou sáhnu po jiném prutu. Počítejte ale s tím že u některých revírů kde je pěkné koupání bude přes den v době dovolených a prázdnin plno lidí a tak to chce se připravit si pevné nervy, nebo si vybrat revír, kde budete mít ten správný klid a třeba i košatý strom nad hlavou, který vám poskytne stín. Přijde vhod.

Plovoucí spirálové krmítko je dobrou volbou i při lovu dravců.  Jen je třeba namíchat tužší krmení, aby ho nastražená živá rybka rychle nevyprázdnila při pokusech uniknout z háčku.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Komentáře k článku

Když jsou kapři u hladiny, nemusí být vůbec líní 9.5.2019 v 09:47 #13
Johnnie Praha 2-Nové Město, 9/1181
offline
UJEZDAK> ne, to je normální průběžná montáž
Když jsou kapři u hladiny, nemusí být vůbec líní 9.5.2019 v 08:25 #12
UJEZDAK Uničov, 27/463
offline
Srkacka je jen kdys sou navazce pevne privazane ke krmitku....kdys pod krmitko date zarazku a obratlik a na ten kratky navazec,srkacka to uz neni....ne?
Když jsou kapři u hladiny, nemusí být vůbec líní 9.5.2019 v 07:38 #11
Jozef Považská Bystrica, 0/1
offline
Používam menšie krmítko, ako plavák obyčajný korkový špunt...
Když jsou kapři u hladiny, nemusí být vůbec líní 8.9.2018 v 13:00 #10
Chřenovák1 Chřenovice, 7/12456
offline
Smety> od 1.1. 2019 je zakázána na všech revírech
Když jsou kapři u hladiny, nemusí být vůbec líní 8.9.2018 v 11:14 #9
Smety Žatec, 13/74
offline
Srkacky zakazat nekompromisne
Když jsou kapři u hladiny, nemusí být vůbec líní 7.9.2018 v 14:19 #8
Čudlař Verušičky, 0/22
offline
Bystricak> chťeli zakázat i napichování žižal na haček ale že je pak utopíme tak to je nezajímalo
Když jsou kapři u hladiny, nemusí být vůbec líní 7.9.2018 v 14:02 #7
Čudlař Verušičky, 0/22
offline
Zakázáním nic nezmění jde o rybáře né o metodu. Chytám na sekačku rád ovšem s vládcem nad 0,30mm
Když jsou kapři u hladiny, nemusí být vůbec líní 6.8.2018 v 23:35 #6
Stillovy Jihlava, 0/33
offline
Jen ať to zakážou a doufám že se tak rychle stane i u nás v MRS.
Když jsou kapři u hladiny, nemusí být vůbec líní 6.8.2018 v 17:44 #5
carpeer Tlumačov, 2/16
offline
Já jsem proti srkačkám... Úhyn ryb kvůli tomu je veliký... Jen ať rada rozhodne správně.
Když jsou kapři u hladiny, nemusí být vůbec líní 1.6.2018 v 18:20 #4
Bystricak Velká Bystřice, 0/2
offline
Zachvili bude zakázaný i háček. Lol
Reklama