Začátek nové rybářské sezóny

Zveřejněno: 27.12.2017 v 08:06 , Autor: Ivo Novák

Začátek nové rybářské sezóny

Máme tu konec roku, tak se zkusíme podívat jak na ně v těchto chladných dnech.

Kapitoly článku

Rybářův rok začíná uzavřením úlovkového lístku, sečtením a vyplněním sumáře.

Při sčítání jednotlivých revírů si člověk vybaví ty nejhezčí dny, největší úlovky, pěkné chvíle u vody ať už strávené s kamarády, nebo chvíle co prožil při samotářských toulkách kolem řek, říček, potoků,zákoutí rybníků a zátočin přehrad.

Úlovkové lístky se musí odevzdat nejpozději do čtrnácti dnů po skončení roku, to je věc daná rybářským řádem a ten kdo by tuto povinnost nesplnil, nemusel by pak v novém roce dostat povolenku k rybolovu. Takže já hned nejpozději druhého ledna vše vyplním a běžím odevzdat hospodáři, zkontroluji si zda mi nevypršela platnost rybářského lístku a když jo, tak hned první úřední den v roce pospíchám na městský úřad požádat o vystavení nového.
Během chvíle je vše vyřízeno a já můžu na ryby.

Kam na ně vyrazit, to je vždycky otázka kterou je třeba bedlivě zvážit. Po zkušenostech z let předešlých bych určitě doporučil vodu tekoucí, ať už řeku, nebo potok. I když se stane jako letošní rok, že celý leden jsou teploty poměrně vysoko nad nulou, ( až +10 ) a sluníčko už pěkně hřeje, stojatá voda prohřátá ještě není  a ryby v rybníku jsou lenivé. Jedině kdyby byl rybník plný okounů, tloušťů a plotic, pak by se rybařit dalo. Na kapra si zatím nechte zajít chuť. Ne že by se nedal vůbec ulovit, stane se že se čas od času nějakému lenochovi trefíte přímo do pusy a ejhle kapr. Je to ale vyjímka, velká náhoda.Mnohem lepší je, se vypravit na mimopstruhový potok. Tady se prohání spousta ryb a jenom čeká na něco dobrého. V zimě moc rybářů k vodě nechodí, přirozené potravy mají ryby také málo a tak jsou hladové a berou někdy lépe než v parném létu. Nepočítejte však s tím že jejich aktivita bude po celý den stejná od rána do večera. Dvě až tři hodinky kolem oběda jim  k doplnění energie stačí. Nerejdí v proudných úsecích jako v létě, ale pěkně v klídku se ládujou v tišinách kde je větší hloubka. Hluboká tůň do které přitéká okysličená voda a přináší rybám potravu je ideálním místem k lovu. Na obrázku je jedno z mích nejmilejších míst. Nechytám přímo v proudu, ale až tam kde se proud zpomaluje a kde se na dně začínají usazovat sedimenty.Tam kde je rozhraní písku a sedimentů je to úplně nejlepší. Chce to ale znát i jak vypadá dno a jaká je tam hloubka. To všechno je dobré si očíhnout během letních vycházek. Když na takové místo narazíte máte vyhráno. Najít místo kde se ryby soustředí na přečkání zimy je trošičku problém. Chce to ryby hledat a né na ně čekat. Až je najdete rozhodně to nevykřikujte moc nahlas. Zmíníte se jednomu kamarádovi, ten druhému a příští týden až vyrazíte na ryby zjistíte že vaše tůňka je obšancovaná  rybáři a že nemáte šanci se dostat k vodě.

Klidně si to vyzkoušejte jak to funguje. Hele Franto, supr jsem si zachytal na tůni za mostem, to bylo ryb. Aspoň dvacet kousků a i tři duháky přes třicet čísel. Zkrátka rybí ráj. Raději ale udejte jiné místo a jiný revír. V sobotu se mrkněte na tůň za mostem kde bude plno a vy si na svém místečku v klidu zachytáte.

Není to zrovna moc férové, lepší je nikomu  se moc nechlubit. Tak jak jsem to popsal to ale opravdu funguje.

Z toho plyne poučení: Když vám někdo líčí jak někde berou na každé nahození a co je tam ryb, je lepší tam nejezdit. Jednak tam bude asi zřejmě dost plno a stejně to nikdy nebude takové jak to kamarád líčil. Už mockrát jsem i já takhle naletěl a hned jako splašenej se hnal tam kde je rybí ráj a ono nic. Může se stát že si tam kamarád jeden den zachytal jako král a druhý den to tam ani nebrnkne. Může se změnit počasí, průtok, zabarvení vody, tlak, sluneční aktivita, nebo prostě ryby odplují jinam a je hned všechno úplně jinak. Proto já raději nikomu moc toho neříkám a je klid. Někomu poradíte, on si tam nezachytá a pak vás akorát pomluví. Na druhém obrázku je další super místo pro zimní lov.

Svojí tůňku s rybami  jsme si tedy našli a teď jak na ně. Nejlepší je plavačka. To mi nikdo nerozmluví. Nejefektivnější rybolov, prochytáte velkou část, nalákáte ryby jak ty co hledají něco k snědku u dna, tak i ty co se snaží něco schlamstnout ve vodním sloupci. Nabídnete rybě sousto přesně tak jak to chce, přirozeně. Krásné záběry co vám přinesou ten správný požitek. Poslední dobou se všude píše a mluví o feederovém způsobu chytání ryb na položenou, ale to nahodíte a čekáte, nástraha zapadlá mezi kameny, za čtvrt hodiny přehodíte a možná se k rybě natrefíte a rybu ulovíte, ale plavačkář co bude chytat vedle vás za tu dobu chytí ryby tři, nebo víc. Proč?  Protože jeho nástrahu unáší proud, splávek si může libovolně nastavit podle situace tak jak potřebuje, prochytá velkou část a rybu najde. Dokáže rybu pohybem nástrahy vyprovokovat k záběru. Někdy stačí jen chvilku přidržet sestavu aby se nástraha ode dna přizvedla a tloušť který ji z povzdálí pozoruje to nevydrží a chlamstne po ní. Tímto nechci hanit feederové chytání. To má také svoje krásy, dají se ryby nachytat, ale při chytání na tekoucích vodách plavačku nepředčí Jaký prut zvolit ?

Když jsem začínal s rybolovem měl jsem jeden bambusový  proutek a tak vše bylo jasné. Dnes mám proutků víc jak dvacet a vybrat zrovna ten správný není nikdy jednoduché. Boloňezka, nebo matchový speciál se hodí spíše na větší  řeky, kde máte kolem sebe více místa, nebo chytáte nabrozeni ve vodě. Na říčky a potoky je mnohem lepší kratší proutek tak kolem tří metrů s jemnou gramáží a akcí. Ideální je pickerový proutek, nebo jemný přívlačový. Pickerový má malinká očka a v mrazu velice rychle zamrzají a tak když bude mráz vezmeme si raději proutek na přívlač. V zimě je voda čistá a tak na naviják natočíme vlasec 0,12 s nosností okolo dvou kil, to úplně stačí i na pořádné chlapáky. Spláveček se silnější anténkou aby byl  dobře vidět i na větší vzdálenost, nosnost stačí tak 0,4 – 1 g. Výběr splávečku je vždycky trochu problém. Vybrat ten správný tvar, gramáž a barvu jak anténky tak splávku podle dané situace je téma na celou knížku: My však z toho nebudeme dělat tak velkou vědu a postačí nám splávek kapkovitého tvaru s jasně signální červenou anténkou.

Jaký háček? Rozhodně ne kapráček. Mým nejoblíbenějším a nejpoužívanějším háčkem je zn. Trabuco, vel. Č. 12, na větší ryby  a pokud si chci opravdu pěkně zarybařit volím háček č.16, na ten se už dají chytat i  hrouzkové a ty panečku dovedou přitopit splávek.Na háček č. 18  s nastraženým jedním červíkem jsem chytil na 0,10 vlasec i kapra 65 cm a to je potom zážitek na celý život. Na tlouště ale platí pravidlo: malý háček jeden červík, malá ryba, větší háček č.12, tři červíci, velká ryba. Sám moc tohle pravidlo neuznávám a chytám raději na co nejmenší háčky, ale čas a úlovky mě o tomto pravidlu přesvědčili. Barva háčku podle mě moc velikou roli nehraje  i když na háčky červené barvy se mi několikrát podařilo chytit rybu i bez nástrahy. Rybám zřejmě připomínal patentku, larvu pakomára, nebo minižížalku. Červené háčky používám na hnojáčky, zlaté na kukuřičku a střídku rohlíku, stříbrné považuji za univerzální. Než moc lesklé, tak raději volím matnější. Stačí je ponořit na dva dni do octu  a háčky ztmavnou, pak je ale musíte řádně opláchnout a vytřít do sucha. Teď už jen vyvážit splávek. Řekne se cvaknu tam brok a je to hotovo, ale není to pravda. Rozmístění zátěže hraje jednu z nejdůležitějších rolí. Ideální jsou kalibrované plavačkové broky. Nekupujte si aušusky  kde na krabičce není udána jejich gramáž a pořádně si je prohlédněte zda jsou opravdu dělené v půlce. Hodně výrobců dodává na trh broky, nebo spíše olověné nasekané hrudky co nestojí za nic, každý brok váží jinak a vy jen nandaváte a sundaváte broky a splávek je buď přetížený, nebo nedovážený. U půlgramového splávku použijte alespoň tři bročky a to rozmístěné směrem od splávku od největšího k nejmenšímu. Perfektní pomůckou i když dost drahou pro plavačkáře jsou kleštičky na nandavání a sundavání broků. Pracuje se s nimi velice pěkně a ten kdo se chce rybařině trochu věnovat by neměl s jejich pořízením otálet. Já jsem si hodně dlouho také říkal že za takovou blbost přeci nebudu utrácet peníze, pak jsem si jednou chtěl udělat s něčím radost a padla volba právě na kleštičky a od té doby si neumím chytání na plavanou bez nich představit.Kdo se chce o chytání na plavanou dozvědět opravdu hodně pořídí si knížku Plavaná s Vincentem, nakladatelství Fox. Skvěle napsaná knížka, kde se dozvíte o chytání na splávek vše potřebné, jaký splávek kde a jak použít a jak rozmístnit zátěž i o jednotlivých způsobech chytání  jak na řece, tak na stojáku. Nestojí moc a je skvělá.

Na obrázku v pravo je vyfoceno další z mích oblíbených míst Proud který se valí do hluboké tůně.
Sestavu máme tedy hotovou a teď co napíchnout na háček? Jednoznačně vyhrávají červíci. Larvy masařky. V rybářských potřebách se dají koupit celoročně. Zhruba za dvacet korun kelímek. Dřív než je zaplatíte otevřete krabičku a mrkněte do ní. Nedejte na řeči prodavače že včera je zrovna přivezli. Červíci se musí hýbat a nesmí to být zčernalé mrtvolky, nebo kelímek plný tmavě červených kukel, nebo dokonce aby na vás vyletěly dospělé masařky. Jen svěží červík vás dovede k úspěchu. Vždy po ulovení ryby červíky vyměňte za nové.Tvrzení, to je ještě dobré je chybné. Když na háčku plandají jen rozmačkané a vysáté obaly bez života, tak se ryby nedočkáte a zbytečně ztrácíte drahocenný čas. Jen co nastražíte nové, světe div se je tu záběr.

Kromě larev masařky se dají ještě koupit v chovatelských potřebách larvy  brouka potemníka, tzv. mouční červi. Vypadají tak trochu jako  hubení chrostíci bez obalu. Rybám velice chutnají  a dají se na ně ulovit i ostřílené ryby. Jsou sice o něco dražší, ale zato je nemusíte skladovat v ledničce a živí vám vydrží  skoro celý rok, pokud se o ně budete alespoň trochu starat. Stačí jim k životu dát čas od času kousek tvrdého rohlíku a kousek jablíčka. Prodávají se na dl. 1dl. Vám vystačí na dlouhou dobu a aspoň je vždy nějaká ta živá nástraha po ruce. Larvy masařek nesmíte zapomenout dát po ukončení rybolovu na dno ledničky.  V ledničce by měli být tak +3 stupně. Při takovéto teplotě se cyklus líhnutí zpomalí a červíci vám vydrží i několik týdnů. Než se začnou kuklit.

Čerstvé kukly mají jasně červenou barvu a jsou také velice úspěšnou nástrahou. Kombinace dva červíci a jedna kukla je pro ryby přímo smrtící.

Žížalka je také dobrou nástrahou. Kombinaci: kousek čerstvé žížalky+dva červíci+kukla neodolá žádná ryba. Žížalky je nejlepší uchovávat v navlhčeném mechu v dostatečně velkém kýblu s proděravěným víkem.Chce to se o ně také trochu starat a dovlhčovat mech, jinak vyschnou na troud. Sebou si berte jen takové množství které jste schopni během jedné vycházky  vychytat. Hnojáčky skladujte zvlášť od zemních žížal a rousnice také. Na obrázku v  levo je další z ideálních míst k zimnímu rybolovu. Pod jezem kde je dostatečná hloubka se dá velice dobře chytat celoročně i když nejlepší dobou  jsou jarní měsíce.

Ten kdo si nasulcuje dostatečnou zásobu během roku má pak na co chytat i v zimě.

Prut už máme nachystaný, nástrahu na háčku, skvělou tůň před sebou  a zbývá už jen začít chytat.

Já nejraději chytám proti proudu. Je to sice náročnější než pouštět splávek po vodě, ale podle mě je to úspěšnější metoda. Záseky ryb jsou téměř stoprocentní. Ryba stojí ve vodě hlavou proti proudu, uvidí sousto, uchopího a vrací se zpět na své stanoviště. Když se chytá po proudu je se zásekem trošičku problém. Musí se počkat o chviličku déle, než se ryba otočí hlavou ke dnu  jinak hrozí že jí červíka vyškubnete z pusy. Rozhraní tišiny a proudu je úplně ideálním místem. Chybou je nahodit co nejdál, zaseknout rybu a při zdolávání si rozplašit celý úsek. Nejprve prochytejte vodu přímo pod svýma nohama a v nejbližším okolí, pak postupně zvětšujte vzdálenost. Ryby se v zimním období většinou zdržují až u dna a tak si dejte záležet s nastavením hloubky a rozvržením zátěže. Záběry jsou někdy razantní, ale většinou se jeví jako kdyby háček zachytil o překážku na dně. Je dobré každé takovéto uváznutí přiseknout.

Nezapomeňte si seštelovat brzdu navijáku, tak aby mohla částečně proklouznout, při tom ale dostatečně zaseknout rybu. Jemná akce proutku vám sice hodně odpustí, ale větší ryba by vám mohla při utažené brzdě jemnou saturnu utrhnout hned při prvním výpadu.

Když budete mít jemný proutek, slabý vlasec, tak i s tlouštěm kolem třiceti centimetrů si užijete jako s kaprem padesátníkem. Půlmetrový tloušť vám dokáže  pořádně rozpumpovat adrenalín.
Tak alou na ryby, jsou tam u dna a čekají jenom na vaší nástrahu. Když je pohostíte, oni vás také potěší.
Nesnažte se ryby lákat na vnazení, nacpaly by si bříška a odjely dát šlofíka.
Stačí jenom opravdu minimální množství.

Když ryby najdete, zachytáte si i bez krmení. Když se vám ryby nepovede najít, tak tam můžete sypat kolik chcete krmení a ryby se stejně nedočkáte.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 2x:

Reklama