Duše rybáře

Zveřejněno: 7.10.2017 v 08:25 , Autor: Ivo Novák

Duše rybáře

Své rybářské výpravy se snažím plánovat alespoň týden do předu, ale znáte to. Ve čtvrtek kamarád zavolá, jedeme na ryby tam a tam, pojeď s námi, budeme vláčet, mohl by se povést nějaký sumec.

Kapitoly článku

Své rybářské výpravy se snažím plánovat alespoň týden do předu, ale znáte to. Ve čtvrtek kamarád zavolá, jedeme na ryby tam a tam, pojeď s námi, budeme vláčet, mohl by se povést nějaký sumec. Vše je rázem jinak. Na poslední chvíli se shánějí tutovky, které by měly platit na dravce a věci se balí hodinu před odjezdem. Jsou to nervy. Co vzít a co nechat doma. Krabička s rotačkami na štiky není k nalezení, lanka zahrabané neznámo kde. Deset minut před odjezdem je konečně všechno v batohu. Sotva je čas na cigaretku.

Představy rybáře jsou pestré. Předem v rukou cítí drbanec který mu rve prut z ruky a v uších slyší lahodnou píseň brzdy navijáku. Při pohledu na vodu je vše jasné. Určitě budou sumíci  sedět někde v hloubce, nebo ve větvích poražených stromů u hráze. Tam směřují první hody. Lopatky woblerů přerývají dno metr po metru. Mění se nástrahy, barvy, velikosti. Hody lze počítat na stovky a pořád nic. Napětí slábne a z lovecké vášně se stává stereotypní dřina. První se ozve bolest v zádech pod lopatkou. Přijde hudrování. „Tady snad ani žádný sumec nemůže být". Každý metr vodní hladiny už je  provláčen  a konečně přichází záběr. Sumec to není, ale je to ryba. Konečně. Štika předvádí u lodi několik přemetů. Trojháček ale pevně sedí v čelisti. Marná snaha se osvobodit. V tu chvíli se předešlé hodiny nezdaru mažou a do rybářovo duše se vrací optimismus. Určitě tu budou další. Jde se na to. A znovu létají nástrahy nad hladinou, i když bolí už celá záda. Vše jde stranou. Do soumraku žádný záběr nepřichází. Slunce zapadá za vrchol kopce. I ledňáček u přítoku si chytil zřejmě poslední rybku dnešního dne a odlétl do hnízda.  Rybář se vrací ke břehu. Rybu chytil. Není tedy poražen a i když věřil že bude úspěšnější  přeci jen  je alespoň trochu spokojen. Ráno kolen páté hodiny vyleze ze spacáku, protře zalepené oči a bez remcání znovu odráží od břehu, aby si zopakoval včerejší den. Znovu se ho zmocní lovecká vášeň. Na nezdary se rychle zapomíná. Ví, že šance na úlovek je pokaždé. Každý den ale nemusí být posvícení a tak když se slunce znovu vyhoupne nad lesem, vzdává svůj boj.  Balí se. Jede se domů. Někomu stačí i pocit že byl na rybách a že si užil s přáteli pěkného dne. Jinému ten pocit nestačí a už cestou přemýšlí, kam vyrazí odpoledne. Když se rybařina stane závislostí, jedna ryba loveckou vášeň prostě nedokáže uspokojit.

Na řadu přichází ultra jemný vláčecí proutek a krabička s miniaturními nástrahami. Sbaleno mám během chvíle a vyrážím k zatopenému lomu v Ejpovicích. Bývá tu často plno. U přítoku si dali dostaveníčko oukleje a čas od času je vidět zalovení dravce. Je mi jedno co budu lovit, hlavně ať se něco děje. Mé měřítko spokojenosti zatím není naplněno až po okraj. Pořád ještě kousek schází.  Zkouším rotačku dvounulku  a okouni po ní statečně chňapají několik metrů od břehu. Nejsou to žádní obři, ale chvála bohu za ně. Převazuji na spláveček, nastražuji bílého červíka a posílám ho po proudu do hejna ouklejí. Těm se tu zřejmě dobře daří. Jsou větší jak okouni, pěkné rostlé, kousky přes 20cm. Takové se jen tak nevidí. Se suchou muškou by to byla nádhera. Na červíka reagují okamžitě a dá se říci, že co nához to ryba. Po hladině přijíždí loď a kotví zhruba 20m ode mne na hraně kde končí naplaveniny a začíná hlubší voda. Ideální místo pro vláčení. Nevím, zda šlo o mladý manželský pár, nebo o přítele s přítelkyní, ale rozhodně tak nějak bych si představoval idylické nedělní odpoledne. Usměvavá rybářka na špičce lodi vcelku zručně nahazuje woblera   podél hrany a snaží se ulovit dravce, kteří tu jistě jsou. Jde jí to velice obstojně, i když má trochu zvláštní způsob nahazování. Neslyšel jsem o čem  spolu  vedli konverzaci, ale podle výrazů v obličeji bylo znát, že se dobře baví, že jsou spokojení a že si užívají krásného slunného dne na plno. Je hodně rybářů co by těmto dvěma mohlo závidět. Přeci jen jsou dívky, kterým chvíle strávené u vody přináší také uspokojení. Vydržel bych se na ty dva dívat hodiny. Jejich přítomnost mi vůbec nevadila. Ta jejich pohoda se přenášela i na mne. Přál jsem mladé rybářce úspěch. Bylo by to zajímavé sledovat, jak by si poradila s pěknou rybou. Bohužel wobler uvízl ve vázce a tak vytáhli kotvy a vyrazili ho vyprostit. Žádné handrkování, co to děláš, vše v pohodě. I mojí připomínku: „škoda že to není ryba „, přijmu-li s úsměvem a po vyproštění odpluli za zátočinu. Zůstal jsem tu sám s obrazem, který se mi vryl do paměti. Vzpomínka zůstala ve fotoaparátu. Když se i po čase podívám na snímek, který jsem zde pořídil, vždy se mi vrátí pocit pěkného nedělního odpoledne, které jsem zde prožil.

Potrápil jsem ještě pěknou řádku okounů, kterým se líbila gumová nymfa na jigovém háčku a když slunce zapadalo, vydal se na cestu zpět. Říkám často, že při rybaření jde o pocity a dobrý pocit nemusí mít rybář jen z úlovků, ale i z toho co u vody prožil. Často mívám dobrý pocit i z úspěchů ostatních rybářů.   Do mysli se mi vrací vlastní úspěchy, i když těch nebylo zas tolik.

Jde jen o to, aby si rybář mohl v neděli před spaním říci: „Bylo to fajn, stojí za to žít".

Nemusí se vždy vyplnit představy, s kterými rybář vyráží na výpravu, nemusí ani nachytat ryby a přesto si může odnést dobrý pocit z toho, že byl u vody s dobrou partou, přáteli a že prožil něco nevšedního, pěkného. Jen ten který hodnotí  rybářskou výpravu podle kilogramů ponechaných si úlovků  nenajde to, co u vody hledal.

Začal jsem i chápat  nerybáře co vyráží k vodě s přáteli jen tak prostě posedět, poklábosit a sdílet radost s ostatními. Rybařina není nuda, jak by se mohlo zdát nezasvěceným.

U vody je fajn a kdo hledá únik z reality, najde ho právě tady. Jak padne nástraha do vody, vše jde stranou. Přivítá vás jiný svět. Svět kam patří rybářovo duše. Když je v ní místo pro dva, kteří jsou naladění na stejnou notu je to o to příjemnější .

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 3x:

Komentáře k článku

Duše rybáře 7.10.2017 v 17:36 #1
Ako Rajhrad, 0/6
offline
Super!
Reklama