Norek americký - černý inkvizitor

Zveřejněno: 26.8.2017 v 07:26 , Autor: Ivo Novák

Norek americký - černý inkvizitor

Na první pohled hravá lasicovitá šelmička. Pozorovat mláďata hrající si ve vodě, či na břehu je pěkná podívaná ovšem jen do chvíle, než dostanou hlad a vyrazí na lov.

Kapitoly článku

Na první pohled hravá lasicovitá šelmička. Pozorovat mláďata hrající si ve vodě, či na břehu je pěkná podívaná  ovšem jen do chvíle, než dostanou hlad a vyrazí na lov. Jsou to nemilosrdní inkvizitoři a pleniči našich revírů.  Pro pstruhový potok  několik rodinek tohoto tvora  je dá se říci  pohroma.. Prsty má spojené blánou a tak  se ve vodě pohybuje velice obratně. Pstruha zažene do úkrytu , či na mělčinu a to je jeho konec. Ostré drápy na předních nohou  a zuby dokončí dílo zkázy. Neloví jen ryby, ale i raky,  žáby,čolky,mloky i jiné obratlovce. Dokáže pěkně plenit i hnízda vodních ptáků.
Norek není u nás původním druhem. Byl k nám dovezen za účelem chovu kožešinových zvířat. Krachující farmy vypustili nakoupená zvířata do volné přírody a těm se tento počin rozhodně zalíbil. Získali volnost a podmínky které by jinde těžko získali.

Nic jim nehrozí, nemají žádné přirozené nepřátele. Ani člověka se bát nemusí. Člověk je tvor shovívaví a  norečka ochrání. Odstřel u nás není povolen. Toto privilegium mají jen členové myslivecké stráže a hospodáři.  Bohužel patrony jsou drahé, vydělání kožek taky  a kdo by se honil za něčím černým co je chvilku tady a za pár sekund úplně jinde. Žere to ryby no a co ?

Škody málo která organizace vykazuje, ono se to špatně počítá. Jak spočítat kolik toho ty  černý ondatry sežraly? Kde si prosím tě nějakého norka viděl ? To jsou keci, kde by se tu vzali. Kdo k vodě nechodí s norkem se nepotká. Kdo vyrazí potká se s ním v poslední době stále častěji.  Stačí si zapnout internet, zadat do vyhledávače heslo Norek americký a bude žasnout kde všude norci páchají škody  Ze vzduchu nalétávají kormoráni  a volavky, ve vodě loví norci a ondatry  a co zbude otráví člověk chemikáliemi.

V letošním roce se s norkem potkávám skoro na všech výpravách. Není to už jen náhodné setkání  s jedním jedincem  potulujícím se po břehu. Na některých revírech jsou to celé rodinky  a hejna skotačících mláďat. Možná se dočkáme dodatku v rybářském řádu : Lov norka celoročně povolen. Ponecháním si tří kusů denní lov končí.
Při poslední výpravě na pstruhový revír Bradava jsem dokonce norka měl na muškařské udici. Ne snad že by lapnul po blešivci na konci návazce, ale zřejmě se do vlasce zamotal, nebo se mu muška zapíchla do kožichu, nevím, ale jisté je že to byla parádní jízda a musím konstatovat že norek se ubrzdit nedá. Není šance. Alespoň já to nezvládl.
Na Úterském potoce se v letošním roce norci také rozmohli. Až jsem se nestačil divit. Na úseku kam jsem rád chodíval a vždy bylo co chytat rázem bylo mrtvo.Krásné hluboké tůně kde se proháněli lipani a kde ulovit několik ryb během chvíle nebyl problém najednou byly prázdné, marně jsem se snažil přes polarizační brýle zahlédnout stříbrný odlesk jejich těl.

Přisuzoval jsem svůj neúspěch zpočátku  ochlazení a špatnému výběru mušek.  Skoro jsem vystřídal všechny mušky v krabičce a pořád situace stejná  než mi to došlo. Narazil jsem na celou početnou rodinu  která si na tomto revíru našla domov.Nejprve jsem vyplašil jednoho norka který si v zápalu lovu nevšiml že stojím zabrozen ve vodě. Po několika metrech jsem narazil na další tři a pak se to ve vodě norkama jenom hemžilo.  Spořádají denně pěknou hromádku ryb a tak se není čemu divit že jsem tady nemohl narazit na čudlu.. Kde není ryba, není ani norka a tak za několik týdnů vyrazí dál proti proudu hledat nová loviště. Mláďata založí nové rodinky  a jestli někdo včas nezasáhne a nevymyslí nějaká opatření k redukování stavů těchto lasic budeme mi rybáři v hájku zeleném.

Jsem zvědav až příště zajedu na Úterský potok  jak moc se změní stav a početnost ryb.
Samo sebou že vymizí i mlok skvrnitý, skokan zelený, vranky a mihule.Zbude hladový černý inkvizitor.
Někteří jedinci kteří zřejmě delší dobu žili  na farmách si na přítomnost lidí zvykli a ztratili svojí plachost. Dokážou člověku vlézt klidně do batohu a sebrat svačinu, rybáře zbavit úlovku a vybrat ryby z vezírku, do poslední vybrat nástražní rybky  i když je máte několik metrů od sebe. Stačí jen chvilka nepozornosti.
Norek pomalu začíná osídlovat ne jen naše kraje, ale celou Evropu.  Chová se stejně jako dobyvatel. Vytlačuje   ostatní živočichy a zabírá území jen pro sebe.

Myslivci už si brousí  na norka zuby. Stačí jen ho přeřadit do lovné zvěře. Hned budou ulice plné kožichů.  Na zajíce či křepelku  už si myslivci skoro nevystřelí, tak alespoň by měli co lovit. Kvalita kožešiny volně žijícího norka nebude sice asi tak kvalitní jako ze zvířat z farem, ale třeba se brzy dočkáme nového materiálu na vázání mušek. Černý, či tmavě hnědý dubbing se často hodí. Barevných variant kožek by se našlo jistě i víc.
Stačí  jedno rozhodnutí, jeden dovětek do zákona o myslivosti a bude zase dobře.
 

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 1x:

Reklama