Rotační třpytky

Zveřejněno: 25.10.2018 v 17:10 , Autor: Ivo Novák , 35 Kč od 7 čtenářů

Rotační třpytky

Chytat pouze na rotační třpytky by mohlo sice přinést mnohým rybářům úspěch, ale ne vždy jsou tou pravou nástrahou.

Kapitoly článku

Málo kdo začíná  s rybařením tím, že si jako první pořídí vybavení na vláčení umělých nástrah. Většina rybářů začíná  s plavanou , nebo položenou.Každý způsob má své kouzlo a pokud ho člověk dopiluje k dokonalosti může lovit veškeré druhy ryb co u nás žijí. Přívlač je přestupní stanice pro rybáře kteří chtějí zkusit něco víc. Stejně jako lov muškařením, nebo na umělou mušku.Pro ty kteří nepostojí na jednom místě, ale toulají se kolem vodních ploch  a říček  je to ideální  a vzrušující způsob lovu. V dnešní době nabízí trh rybářům nepřeberné množství umělých nástrah.Je jen na samotném rybáři kterou si vybere a bude s oblibou používat. Někde se musí začít. Mezi základní nástrahy jistě patří rotační třpytky  o kterých by jsem  se chtěl zmínit a  adeptům přívlače trochu nastínit  jak  se v rotačních třpytkách orientovat. Začínající rybář  se jen těžko orientuje v rybářské prodejně u stojanu   kde má před sebou navěšené stovky woblerů, rotačních třpytek či gumových nástrah.O všem je dobré něco vědět dřív než utratíme své úspory za hromádku nástrah které by třeba právě pro vás byli k nepotřebě a zůstaly by ležet na dně krabičky jen jako přítěž.  Předem musí mít rybář jasno jaké druhy ryb chce chytat,  na jakých revírech a hlavně s jakým vybavením.

Rotační třpytky jsou dlouhá léta jednou z osvědčených nástrah na dravé ryby. Z trhu je vytlačují stále nové dokonalejší napodobeniny jiných nástrah, přesto žádné z nich  nedokáží ve vodě vyvolat chvějivé dráždivé vybrace, které umí vytvořit jen rotující lžička kolem osy  tělíčka třpytky. Kombinace vybrací,barvy nástrahy, velikosti a způsobu vedení jsou právě rozhodujícími faktory, které  hrají velkou roli  v tom, zda se dravec rozhodne nástrahu sledovat a zda ho vyprovokují k tomu  aby zaútočil. Nemusí ale jít jen o dravé ryby.

Na miniaturní rotační třpytky se dají lovit i  kaprovité.

Velikost je udávána číselnou řadou.Ty nejmenší nástrahy označené třemi nulami velké dravce jen ztěží zaujmou. Lov s nimi ale bývá velice zajímavý  a přináší mnohem více úlovků a uspokojení. Zvolíme-li si způsob vláčení  s pruty  určenými pro ultra lehký způsob vláčení  budou nás zajímat právě tyto třpytky označené třemi, dvěmi nebo jednou nulou. Velikost nástrahy  musíme volit podle toho jaký prut budeme při lovu používat.

V tom musíme mít jasno. Jak nástraha pracuje ve vodě musí rybář cítit ve svých rukou.Pokud nic necítí zvolil příliš malou nástrahu  pro svoje vybavení. Vláčecí pruty mají na blenku vyznačenou gramáž  a do té by se měla vejít i ta naše nástraha kterou kupujeme. Někteří výrobci  váhu nástrahy i udávají. Je jich ale jen minimum  a tak rybáři nezbývá než se orientovat instinktem.Pro hrubou orientaci by mohlo postačit že pro  lehkou přívlač s pruty do 30g budeme volit rotační třpytky v kategorii 0-2, střední 30-60g třpytky2-4, těžkou 4 a větší. Jednotlivé  třídy a velikosti se mohou vzájemně překrývat.  
Váha a velikost nástrahy jsou dvě veličiny, které spolu souvisí a na těchto veličinách záleží  jak třpytka při vedení  pracuje.Těžší  se rychleji dostávají ke dnu a jsou vhodnější při vedení proti proudu, lehčí jsou vhodnější na mělké úseky a k lovu po proudu.

Tvar lopatky třpytky také ovlivňuje její chod. Vyrábí  se dva základní tvary.
Oválná lopatka rotuje rychleji. Klade ve vodě větší odpor.Záleží na tom jak je ovál lopatky protáhlý či nikoli.  Vyvolává větší vybrace a je tedy vhodnější  na stojaté či mírně tekoucí vody a k lovu kdy nahazujeme proti proudu.Rychleji na sebe upoutá  a je vhodnější do kalné vody. Můžeme jí vést pomaleji než třpytku která má lopatku ve tvaru vrbového listu.Tu je za potřebí vést rychleji, vyvolává menší vybrace  a hodí  se tedy k lovu  kdy nahazujeme po proudu  Někteří výrobci ve snaze nalákat rybáře lopatky různě lisují a tvarují.Jak  se třpytka ve vodě chová poznáme až když jí vyzkoušíme. Není tedy vhodné nakupovat velké množství najednou, ale nejprve jednotlivé třpytky vyzkoušet a ty které nám vyhovují si nakoupit do zásoby.

Barva lopatky i tělíčka  hraje také podstatnou roli. Mezi léty ověřené třpytky patří ty se stříbrnou nebo měděnou lopatkou a se zlatým tělíčke.Rozhodně by v krabičce neměla chybět i třpytka s černou lopatkou s červenými či žlutými tečkami. Existuje spousta barevných kombinací.Stejně jako rybáři lovící na umělé mušky zkouší různé barvy a tvary umělých mušek měl by i rybář lovící přívlačí zkoušet různé barevné kombinace, aby oklamal ryby které už měly tu čest se setkat s rybářem. Volba barvy nástrahy je individuální záležitostí každého a nedá  se jednoznačně říci, která třpytka na danném revíru  bude tou pravou. Není na škodu vyzkoušet ty  základní  a  teprve až když zjistíme, že ryby na ně nereagují experimentovat.  

Chytat pouze na rotační třpytky by mohlo sice přinést mnohým rybářům úspěch, ale ne vždy jsou tou pravou nástrahou. Jindy ryby preferují trhavě vedenou nástrahu, nebo tu pohybující  se pomalu nade dnem.
Rotační třpytku bych ale volil jako jednu ze základních kterou by měl každý vyzkoušet. Neumím si představit velikost sbírky člověka který  by se věnoval své zálibě a skupoval byť jen jednu od každého druhu  a velikosti na kterou by narazil.
Uváznutím  a ztrátám  se člověk nevyhne. Ztráta té oblíbené zamrzí. Vždy je dobré jich  sebou na ryby brát dostatečné množství. Jen ten kdo je připraven není  překvapen  a může být tím úspěšným. Lehce se to říká. Hůř kupuje když není za co. Proto příště o tom jak si takovou rotační třpytku třeba udělat. Zatím jsem  se nesetkal  s výrobcem který by na rotační třpytky nandaval trojháčky bez protihrotů. Tak činí jen ti kteří  přívlači věnují závodně. Rozhodně by jsem  se přikláněl k tomu  aby tak činili. Je to drásající pohled na rybáře který  se silou snaží rybě nějakým způsobem vydolovat  trojhák  z pusy který našel svoje místo na všech třech hrotech. Jde to hrozně špatně. Přitom stačí alespoň hroty zamáčknout kleštěmi před tím než nahodíme.

Jak ušetřit kačky za rotačky

Rotační třpytka se může na první pohled zdát jako velice jednoduchá nástraha kterou by si zručnější kutil mohl doma vyrobit sám. K její výrobě je ale za potřebí  mít patřičné vybavení kterým každý nedisponuje  a pak je odkázán na výběr v rybářských prodejnách.Několik let jsem  se věnoval lovu na umělou mušku  a když jsem  se chtěl po letech vrátit k přívlači zjistil jsem jaké nehorázné sumy  mají prodejci u těchto nástrah  byl jsem nemile překvapen. Kdyby se prodávali samostatné díly asi by si je rybáři  dělali sami.Pro vazače mušek je toho k dispozici spousta. Mohl by se najít vírobce který by nabídl sortiment pro kutily vláčkaře jako třeba samostatné lopatky, tělíčka, nořící lopatky a těla na woblery. 

Najdou se  nadšenci kteří  si rotační třpytky vyrábí sami. Je dobré o nich vědět. Mohou vypomoci těm kteří by si chtěli vyzkoušet rotační třpytky vlastní výroby.Osobně mám to štěstí že jsem  se seznámil  s Jirkou Widnerem který se do experimentů  s výrobou pustil  a dobře ví jak takou rotačku udělat, aby  se ve vodě chovala tak jak má.Rady od takového člověka jsou pak k nezaplacení  a rybář prahnoucí po plné krabičce nevšedních nástrah má otevřené pole působnosti před sebou. Stačí poshánět jednotlivé díly u těchto nadšenců a může se začít.

Z čeho  se taková rotační třpytka vlastně skládá ?

 • Osa: Tu tvoří nerezový drát.Musí být dostatečně pevný, ale musí  se nechat tvarovat, aby jsme mohli na něm vytvořit očko pro trojháček. (viz fotografie) Průměr je zapotřebí volit podle velikosti nástrahy kterou si hodláme vytvořit.
  Na některých revírech není lov s trojháčkem povolen  a tak je vhodnější použít i jednoháček na který  se dá pro zatraktivnění nástrahy navléci malý twistek.
  Zdá  se mi vhodnější řešit konstrukci tak, aby bylo možné háček podle potřeby měnit. Posunutím tělíčka po ose vzhůru  se uvoní očko kde je háček navlečený.
  U většiny rotačních třpytek to možné není.
 • Tělíčko:  Bývá vytvořené  z mosazné kulatiny na soustruhu, či na soustružnickém automatu. Z jak silné kulatiny a jak dlouhé  musí tělíčko být  jsou důležité faktory které ovlivňují jak se bude nástraha chovat ve vodě. S tvarem tělíčka či s použitým materiálem  se právě dá hodně experimentovat.Lze použít i keramické či skleněné korálky, olověné zátěže, či spirálové tělíčka z různých drátů  které mají úpravu aby ve vodě nerezly.Takové si můžeme vyrobit i sami.
  Tělíčko by nemělo být delší než  lopatka.
 • Lopatka: Někdy také označována jako lžička. V místě kudy budeme prostrkovat dřík musí mít dostatečně veliký otvor aby se mohla po dříku volně pohybovat. Vhodný je co nejtenčí, ale zároveň nejpevnější materiál. Výrobci je vyrábějí na speciálních raznicích. Jejich pořízení je ale velice nákladné.Malovýrobci nezbývá nic jiného než si tvar lopatky orýsovat na plech  a ručně vystříhat a dobrousit..Někomu postačí nůžky a pilník, jiný si pořídi ruční, nebo úhlovou brusku
 • Dřík: Je motorem třpytky. Na něm závisí jak  se bude volně moci lopatka otáčet kolem své osy.
  Musí být dobře opracovaný  a natvarovaný tak  aby lopatka měla patřičný odstup od tělíčka, mohla se volně po ose pohybovat.Dirky pro osu musí mít dostatečnou vůli  a po natvarování být dobře průchodné.
  Rotační segmenty: Nevěděl jsem jak jinak nazvat částice které jsou na třpytce mezi dříkem  a tělíčkem. Vyrábí  se buď také z mosazi. Bývají  ve tvaru oboustranného kuželu, oválné, kulaté, soudečkové. Jde o to, aby pod dříkem byla co nejmenší ploška na které rotuje. Čím menší ploška je,tím menší je tření  a lopatka se může volněji otáčet.     

Sestavení : Kompletace rotační třpytky je jednoduchou záležitostí ke které postačí kulaté  a štípací klečtě. Stačí ustřihnout dostatečně dlouhý kus drátku. Není dobré  šetřit každým centimetrem. Ty by vám mohli chybět při závěrečném ukončování.

Na jednom konci si vytvoříme očko, vložíme  háček a navlečeme tělíčko.Tím zajistíme  že o háček při zdolávání  nepřijdeme.  Na tělíčko  navlečeme rotační segmenty. Použijeme jich tolik, aby po navlečení dříku s lopatkou konec lopatky přesahoval délku tělíčka mušky.Kdo chce měnit háčky musí si nad dříkem nechat tolik  prostoru, aby po opětovném vytažení tělíčka měl možnost sejmout háček. Po vyměření už chybí jen vytvarovat kulatými kleštěmi horní očko  a celou rotační třpytku zakončit třemi obtočeními drátku kolem osy. Zbývající kousek drátku  se odstřihne u osy kleštěmi  a rotačka je hotová.

Kdo si chce barvit či polepovat lopatku holografickými fóliemi musí tak učinit dřív než se dá do kompletace. Dělá  se to mnohem lépe. Stejně tak barevné třásně  na háčky je vhodné si připravit před samotnou kompletací. Ve vázacím svěráčku  se pak těžko zakončuje vázání ztracenými uzly. Na zatraktivnění nástrahy jsou střapce na háčcích  účinné. Marabu peří ve vodě velice pěkně pracuje, ale jeho životnost je minimální. Stačí několik záběrů od štiky a je po parádě. Mnohem vhodnější jsou  vyrobené  z holografických splétaných trubiček které  se prodávají pro potřeby vazačů mušek,  kteří  z těchto trubiček vyrábějí  tělíčka strýmrů.Vhodné jsou ty splétané z jemných vláken.

Češi jsou národem kutilů. Je to dobře. Ulovení ryby na vlastnoručně vyrobenou nástrahu potěší.Rybář si tak může vyrobit dostatek nástrah a kdo jich dostatek má neklepe se hrůzou když protahuje místa s potopenými větvemi kde právě číhají ty nejhezčí  a největší kusy. Může si dovolit riskovat a neodchází od vody s pocitem že rybařina hzo dostane na pokraj finančního krachu.Ono pět utržených značkových rotaček  se dá pořídit za celodenní mzdu. Doma vyrobené vyjdou  na desetinu hodnoty a to už tolik nebolí. Kdo  nemá odvahu se pustit do samovýroby měl by se alespoň porozhlédnout po výrobcích  a pokud to jde nakoupit přímo u nich. Možná  se podivíte za jakou cenu je oni do obchodů dodávají. 

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 3x:

Komentáře k článku

Rotační třpytky 25.10.2018 v 20:18 #4
Standa90 Žďár nad Sázavou 6, 19/2129
offline
Každopádně moje top nástraha, za chvíli začne zima a tak je ten správný čas, zkusit udělat nějáké vlastní...
Rotační třpytky 25.10.2018 v 20:09 #3
_Candat_ Hrádek nad Nisou, 1/48
offline
Má velmi oblíbená zbraň, pak samozřejmě fungují i plandavky, dokáží také vyprovokovat velké dravce. Mají výhodu, že mají větší gramáž, a menší odpor vzduch, tedy létají dál, což se na některých vodách hodí.
Rotační třpytky 25.10.2018 v 19:55 #2
Bazzy Prachatice, 4/368
offline
Co já jich letos už utrhal je až k nevíře.. plus lanko nebo wolfram a sem těžce v mínusu vzhledem k počtu ulovků 😂
Rotační třpytky 25.10.2018 v 19:32 #1
PERN Rožmberk nad Vltavou, 130/426
offline
Jj rotačky jsou fajn
Reklama