Vzor mušky pro všední den, možná pomůže splnit sen - Masařka

Zveřejněno: 9.8.2018 v 07:06 , Autor: Ivo Novák , 25 Kč od 5 čtenářů

Vzor mušky pro všední den, možná pomůže splnit sen - Masařka

Nikdy neodmítnu nabídku, zda se chci podívat na mušky zručných vazačů. Někteří dokážou uvázat nádherné skvosty, které velice skvěle imitují originál.

Kapitoly článku

Mít nějakou tu dioptrii a nemít brýle, asi bych nepoznal, co je živé a co je muška.  Takové mušky můžou chytat skvěle, ale taky nemusí. Záleží na spoustě okolností. Nenápadnou pošvatku v přírodních barvách v přikalené vodě ryba nemá moc šancí zpozorovat.  V čisté vodě, ale bude jistě ve výhodě. Vzor může být perfektní, ale musí se chovat tak, aby připomínal živý druh.  Když se bude pohybovat podezřele, tak ryba pozná léčku a sebemenší detaily na mušce nám moc nepomůžou. Vytvořit mušce reálné štěty a nožičky je poměrně pracné a ne každý to dokáže. V proudnějších úsecích ryba stejně nemá moc času rozpoznat, jestli jsou na mušce tři, nebo dva štěty. Na takových místech spíš záleží na velikosti mušky a její siluetě a samozřejmě i na její barvě. 

Barva je jedním z důležitých hledisek. Asi nejraději vážu tělíčka nymf z peří páva. Jeho zelené lesklé zbarvení dodává mušce ten správný šmrnc. Stačí trochu cviku a vytvořit tělíčko mušky z páva je otázkou chvilky. Když se paprsky omotají kolem vázací nitě, nebo když se tělíčko pěkně okroužkuje drátkem, vznikne celkem trvanlivá muška, kterou jen tak ryby neotrhají a má šanci něco vydržet. Každý kdo váže mušky, se snaží experimentovat a vytváří si vzory mušek, které testuje u vody.  Čas od času se nějaká muška osvědčí a ta pak zaujme čestné místo v krabičce.  Jednou z mušek, o které bych chtěl napsat pár řádků, je muška které já říkám „ masařka“. Můj název ale neberte jako správný. Odvíjí se od barvy tělíčka, které vytvářím pomocí zelené lametky. Její lesk mi prostě připomíná barvu masařky, proto ten název. Rozhodně nemá nic společného s rabováním revírů J.  Jelikož zas tolik času vázání mušek nevěnuji, tak se snažím vytvářet vzory, které nezaberou moc času a nejsou náročné na vázání. Dá se říci, že už skoro standardně za hlavičku přidávám oranžový korálek. O tom už jsem psal v článku: Malé nic, co chytá víc.  Tentokrát jsem chtěl představit vzor, kde je tělíčko mušky vytvořené ze zelené lametky a okroužkované stříbrným drátkem.  Jen tak ve zkratce bych popsal vázací postup.

Budu psát o konkrétní mušce co je na obrázku. Na jigový bezprotihrotový háček Knápek č. 14 černé barvy navleču zlatou wolframovou kuličku o průměru 2,8mm s výřezem pro háček. Navleču korálek a upnu do svěráčku. Nití elastik zafixuji kuličky na háčku. Přichytím vlákna, z kterých vytvářím červený střapeček. Přichytím stříbrný drátek a nakonec lametku. Obtáčením lametky vytvořím kónické tělíčko. Lametku přichytím u korálku vázací nití. Tělíčko okroužkuji. Drátek se obtáčí v protisměru, co jste natáčeli tělíčko. S drátkem končím až mezi korálky, tam ho také přichytím vázací nití a odstřihnu přebývající část. Na nit si nadabuji prsty trochu dabingu černého tuleně a vytvořím pomyslné nožičky. Několik ztracených uzlů. Odstřihnu nit, zastřihnu střapeček a muška je hotová. Někdy je třeba nožky vyčesat suchým zipem, Uzel nezalakovávám. Při použití elastik nitě mi uzle drží a nerozvazují se.

Takových pár rad co možná znáte: Háček ležící na rovné ploše stolu se těžko z něj sbírá. Stačí naslinit prst, přimáčknout na háček a ten vám zůstane na prstu a z něj se vám už sebere velice dobře. Obdobné je to s navlékáním korálku. Na stole vám leží pěkně ploškou s dírkou na desce. Ukazováčkem na něj zatlačíte, zůstane na prstě a v této poloze se perfektně navleče na hrot háčku. Jsou to prkotiny, ale bez nich je někdy navlečení korálku mnohem zdlouhavější operací. Obzvláště pro méně zručné J . Osobně používám na tělíčko širší lametku , která je z jedné strany červená a z druhé zelená. Když chcete zelené tělíčko je třeba lametku přichytit tak, aby červená barva byla venkovní. Při prvním ovinu, zjistíte, že jste udělali správně. V opačném případě se budete trápit jak lametku přetočit, aby tělíčko bylo zelené a ne červené.  Kdo má lametky zelené z obou stran nemusí nic řešit. Při kroužkování je třeba dbát trochu důraz, aby drátek vytvářel pomyslné segmenty tělíčka. Je třeba oviny lametky i drátku utahovat. Samozřejmě s rozumem, aby jste lametku nepřetrhli. 

Popsal jsem základní vzor:“ Masařka“. Samozřejmě že se dají použít jiné barvy kuliček, jiná barva střapečku. Někdo je zvyklí vázat jinou nití, nebo kroužkovat vlascem, měděným drátkem, nebo jiným materiálem.  Ničemu se meze nekladou. Mě se tato muška osvědčila jak na lipany, tak i na pstruhy. Třeba perlíni jdou po ní velice statečně. Ideální je mírně přikalená voda, ale tato muška mi chytá i v čisté.  V hlubších tůních dokáže v pološeru zaujmout. Stejně tak za slunečného počasí odlesky tělíčka dokážou v jinak laxních rybách probudit zvědavost. Se stříbrnou hlavičkou jsem chytal víc.  S muškami chodím na několik revírů ve svém okolí. Jestli by ale chytaly, třeba na Ohři nemůžu posoudit. Zkuste jí na vaší vodě, třeba se i tam osvědčí. Chystám se s nimi na parmy, to ale až budou po tření.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama