Feederové krmítko a jeho výroba

Zveřejněno: 30.4.2017 v 04:00 , Autor: Ivo Novák

Feederové krmítko a jeho výroba

Postup výroby bezzátěžového feederového krmítka

Kapitoly článku

Jeho funkce je stejná jako u zátěžových krmítek. Dopravit na místo rybolovu návnadu a přilákat tak ryby. V čem je tedy jiné ? Neváží skoro nic a tak  si můžeme dovolit naložit do něj mnohem více krmiva  a na jedno nahození dostat do vody třeba i dvojnásobné množství než třeba s dvacetigramovým krmítkem. Mnohem pomaleji se snáší ke dnu a jen  zlehka dosedne na bahnité dno. Oprati zátěžovým krmítkům si při stejném množství krmení můžeme dovolit mnohem slabší vlasec a nahodit na stejnou vzdálenost aniž by jsme riskovali přetržení kmenového vlasce. Jeho využití je převážně na stojatých vodách  a při chytání na kratší vzdálenost. Do proudné vody se nehodí, proud by ho splavil ke břehu. Jeho využití je tak na vzdálenost zhruba do patnácti metrů. Na velké vzdálenosti jsou problémy s došponováním vlasce. Hodí se na velmi citlivé chytání. Je vyrobené z umělé hmoty zelené barvy. Na dně je nenápadné,splývá s okolím. Nebudí v rybě nedůvěru. Chytá se s ním trochu jiný stylem.

Vlasec jen mírně došponujem. Chvění špičky značí že ryby projevily zájem o krmení a snaží se něco urvat k krmítka. Dokážou ho i tlačit před sebou po dně a špička se pomalu ohýbá a zase vrací do původní polohy, nebo se prověšuje vlasec (nutno došponovat). Vlastní záběr ale poznáte stejně  jako u zátěžového krmítka. Špička se ohne a přichází zásek. V opačném případě přijde padák. Razantní prověšení vlasce. Vhodnější je pro průběžnou sestavu. Záběry jsou čitelnější.

Nastanou-li nám problémy s udržením krmítka na místě mám připravené v záloze přívěsné kapky různých zátěží a  připínám je do karabiny na obratlíku podle potřeby. Čím dál od břehu,tím větší zátěž. Připnutím olověné kapky uděláme z bezzátěžového krmítka zátěžové.
Plastový košíček se mi jeví jako velice zdařilí. Nekoroduje , nepomačká se jako drátěný  a pokut chceme namačkat krmení i z venku velice pěkně drží.Bezzátěžové krmítko by nemělo chybět ve výbavě feederaře. Jelikož na trhu zatím není. (většinou  se dají sehnat jen drátěná), popíšu vám jak si takové krmítko vyrobit doma.

Postup výroby

K výrobě budeme potřebovat  umělohmotné pletivo. Prodává se buď ve stavebninách, nebo domácích potřebách. Používá se pod omítku. Vyrábí se v různých velikostech ok. Pro náš účel jsou nejvhodnější  čtyř, nebo pěti milimetrové čtverečky.

Umělohmotnou trubičku  o průměru 3,5 mm.Stejná se používá na olověná tyčková krmítka.
Nýty. 3,5 x 10 mm
Drát  o síle  0,8 mm, nejlépe potažený umělou hmotou. Prodává se v domácích potřebách, nebo i v květinářství. Svazují se s ním květiny. Můžeme použít  i svářecí.
Metr k rozměření . Nůžky k vystřižení pletiva. Kleště na drát, kulaté kleště a sikovky.
Vše si připravíme a můžeme zašít.

Nůžkami vystřihneme z pletiva  obdélník o rozměrech  4 x 10 cm.
Kraje pěkně zarovnáme. Odstřiháme   okraje, aby se nám nemohl zachytávat vlasec.
Z umělohmotné trubičky odřízneme pilkou, nebo uštípneme kleštěmi 3cm dlouhý kus.Kraje očistíme.

Z drátu odstřihneme 16 cm dlouhý kus, naměříme si polovinu a v kulatých kleštích jej ohneme aby nám vzniklo malé očko. Do očka se bude připínat karabina obratlíku.

Navlékneme trubičku na drát a stáhneme až k očku.

Podle obrázku si vyměříme vzdálenost ke druhému nýtu.

V kulatých kleštích vytvoříme spodní oko. Velikost oka musí být větší jak čtyři milimetry.

Vytvoříme si drátěnou kostru krmítka

Do druhé řady pletiva vždy do druhého čtverečku z obou stran vložíme spodní díl nýtu. Vše kompletuji na ukazováčku prstu
Nasadíme připravenou drátěnou kostru na nýty

Obtočíme pletivo kolem prstu a nasadíme na nýty stejně jako spodní část. Přidržíme palcem a druhou rukou nasadíme horní části nýtů.
Přitlačíme na sebe. Sami pak drží.

V jedné ruce držíme připravené krmítko a do druhé si vezmeme sikovky. Je dobré si předem upravit čelisti. Já jsem si je sbrousil na hladko, jinak je možné si je polepit kůží aby se při nýtování nepoškodily nýty.

Obsah nalevo

Vložíme nýt do kleští a zamáčkneme. Je k tomu potřeba trochu více síly, proto je  lepší zmáčknout kleště oběma rukama.
Zamáčkneme oba nýty a je hotovo.

Je dobré si nakoupit materiál zhruba na výrobu 25 ks. Náklady na jedno krmítko jsou pak pouhé 3 kč když nepočítám čas se sháněním a vlastní výrobou. Komu se nechce pouštět do výroby  může si krmítka objednat prostřednictvím SMS na tel. č. 724064297. Deset kusů včetně daně a poštovného vyjde na 120 kč.  Umělohmotná krmítka se zátěží pak o něco více.

Krmítko máme, ještě namíchat něco dobrého do něj a můžeme vyrazit na ryby.
Přeji hodně úspěchů.

Kapitoly článku

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 3x:

Reklama