Jak správně měřit úlovky. Jste si jisti, že to děláte správně?

Zveřejněno: 18.1.2020 v 08:30 , Zdroj: www.irybarstvi.cz

Jak správně měřit úlovky. Jste si jisti, že to děláte správně?

Při pohledu na titulek vás nejspíš napadne, že obsah článku je určen výhradně pro začínající rybáře. To však není pravda. I mezi rybáři se totiž najde nemálo jedinců, kteří úlovky měří špatně.

Chtěl bych tedy všem chybujícím přiblížit, jak se ryby mají správně měřit a jak se neprovinit proti § 11 vyhlášky č. 197/2004 Sb., proti zákonu o způsobu měření délky ryb a nejmenší lovné míry vybraných druhů ryb v rybářském revíru.

Případný přestupek proti rybářskému řádu však není jediný důvod, proč tento článek píšu. Spousta rybářů své trofejní úlovky většinou prezentuje ve všelijakých soutěžích, na internetu či v rybářských časopisech. Jistě uznáte, že je nespravedlivé, když jeden rybu změří správným a druhý chybným způsobem. Správné měření úlovků podporuje i bezchybné vedení statistik o velikostech ulovených ryb. 

V odstavci 1 výše uvedeného zákonu je věta: „Délka ryby se měří od vrcholu rypce po konec nejdelších paprsků ocasní ploutve.“ Toto vyjádření ne každý chápe správně, a tak se může stát, že určitá osoba naměří např. 37 cm dlouhému kapříkovi o 3 cm více. Pak si třeba podměrečného kapra ponechá a přijde člen RS. Důsledky si domyslíte…

Nejčastější chyba

Kde se stala chyba? Nejčastější nedorozumění bývá, když rybáři měří úlovky „přes břicho“. Změřit délku ryby totiž neznamená změřit polovinu obvodu jejího těla. Tento chybný způsob měření dokáže měřené rybě přičíst poměrně hodně centimetrů, hlavně je-li ryba hodně vykrmená. Bohužel takto ryby měří valná část rybářů. Správně se má metr přiložit vedle těla ryby a jeho začátek, tedy 0 cm, by měl svírat přesně pravý úhel s nejvyšším koncem ocasní ploutve. Ta by měla být v přirozené podobě, tedy roztažená. Když jednotlivé paprsky ploutve naopak přitisknete k sobě, ryba také naroste o nežádoucí délku. Ústa ryby též musí samozřejmě s metrem svírat devadesát stupňů. Nejpřesnější měření ryb je však, když úlovek přiložíte přímo na metr. Takto se ryby měří například při rybářských závodech. Pak se dají úlovky měřit i s přesností na milimetry.

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama