Navýšení hladiny v Nových Mlýnech je technicky možné, je ale potřeba vše řádně projednat

Zveřejněno: 21.8.2018 v 07:09 Revír: Dyje 5 Novomlýnská nádrž , Zdroj: www.pmo.cz

Navýšení hladiny v Nových Mlýnech je technicky možné, je ale potřeba vše řádně projednat

Zvažované navýšení hladiny ve vodní nádrži Nové Mlýny o 35 cm může významně zlepšit celkovou vodohospodářskou bilanci celé Dyjsko-svratecké soustavy.

Vodní nádrž je pro takové navýšení hladiny uzpůsobena již z minulosti a v případě povodní hladina stoupá i nad tuto zamýšlenou úroveň. Jednání jsou však na počátku, proto je velmi předběžné vyjadřovat se ke konkrétním krokům a opatřením, která by zvyšování hladiny předcházela.

Myšlenka zvýšit hladinu ve Střední a Dolní vodní nádrži Nové Mlýny (VDNM) vznikla právě na Povodí Moravy, s. p., protože z vodohospodářského hlediska se jedná o snadný a levný způsob, jak na jižní Moravě zajistit o 9 mil. m³ vody více, než kterými v současné době disponuje. To je množství, které přibližně odpovídá polovině zásobního objemu vodní nádrže Brno. Zvýšení objemu na střední a dolní nádrži přispěje nejen k posílení průtokového režimu v řece Dyji, ale i v ostatních vodních tocích a kanálech, např. v Zámecké Dyji, i v suchých obdobích. Zvýšený objem také pokryje potřeby vody pro závlahy nebo pro zvodňování lužních lesů pod Novomlýnskými nádržemi.

Novomlýnské nádrže je soustava 3 nádrží na řece Dyji, která ústí do Horní nádrže, do Střední nádrže ústí řeky Jihlava a Svratka. Hladina na Střední a Dolní Novomlýnské nádrži (spojité nádoby) byla v minulosti administrativně snížena o 35 cm z projektovaných a zkolaudovaných parametrů, čímž byl snížen zásobní objem nádrží o 9 mil. m3. K navýšení hladiny na původní kótu 170,35 m n.m. a posílení zásobního objemu o 9 mil. m³ není proto potřeba žádných technických opatření.

Zvýšení hladiny si vyžádá realizaci řady kompenzačních opatření ve vztahu k vyhlášené ptačí oblasti (NATURA) s významným hnízdištěm rybáka obecného a dále přírodní rezervaci Věstonická nádrž. Jednání s orgány ochrany přírody a krajiny jsou však teprve připravována a proto není možné ze strany správce nádrže – Povodí Moravy, s. p. – hovořit o konkrétních kompenzačních opatření, jak pro hnízdiště rybáka obecného, tak např. do ochrany stávajících biokoridorů, či jejich rozšíření.

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Komentáře k článku

Navýšení hladiny v Nových Mlýnech je technicky možné, je ale potřeba vše řádně projednat 21.11.2018 v 17:48 #4
Radýs78 Moravské Bránice, 11/2460
offline
MIra> Děkuji za reakci, vím že to není jednoduché, přesto si myslím že řešení to určitě má.
V jiných lokalitách toto vice méně neřeší, takto "obestavěná" lokalita jako je právě Mušov a Nové Mlýny už tady asi snad není, naštěstí... 👍
Bohužel ale takový "rybáři" jací jsou někteří i na zmíněných lokalitách, jezdí i na ostatní vody a pak máme i tam problém.
Protože i tam je pak po nich bordel a mistní si pak schválí vyhláškou to, že se u vody nesmí bivakovat, či vůbec nocovat, tím ale bohužel potrestají zase jen a jen slušné rybáře!
Bordel u vody tito tzv. rybáři budou a dělájí stejně dál, nás pak slušné rybáře RS a POLICIE jen buzeruje, že zas to či ono nesmíme a ten bordel co tam je, ještě musíme uklízet, nebo bychom měli sami problém...
Je toho bohužel asi víc a bohužel k lepšímu to pořát né a né vést.
Ale doufám že se nad tím vším KONEČNĚ někdo zamyslí a obojí se pohne k lepšímu... 🤗
Navýšení hladiny v Nových Mlýnech je technicky možné, je ale potřeba vše řádně projednat 21.11.2018 v 16:56 #3
MIra Holasice, 19/1363
offline
Radýs78>situaci tam trochu znam a ona to neni uplne zalezitost povodi. Je pravda ze u Brodu n/D povodi pronajima brehove pozemky rybarum, kteri se podle smlouvy o breh maji starat (sekat,udrzovat cistotu...) ale navezli tam akorat privesy a tam si muze povodi rict ze smlouvu neprodlouzi.
Naopak breh Nove mlyny-Sakvice je to otazka soukromych pozemku a tam je kratky i stavebni urad. Problem je v tom, ze se zahaji rizeni na odstraneni stavby, ale ke stavbe se nikdo nehlasi, takze odstraneni by mesto stalo nemale prostredky a nebylo by je na kom vymahat, naopak by se vystavilo mozne zalobe pro zniceni cizi veci. V pristim roce bude novy uzemni plan pro Nove mlyny tak uvidime k jakym zmenam dojde.
Ostatni lokality nevim
Navýšení hladiny v Nových Mlýnech je technicky možné, je ale potřeba vše řádně projednat 21.11.2018 v 12:18 #2
Radýs78 Moravské Bránice, 11/2460
offline
Bude to fajn, ikdyž to bude ještě tedy nějakou chvíli trvat.
Spíš by taky ale měli KONEČNE řešit ty "rybáře" co tam mají ty svoje rádoby pozemky okolo vody!
Když tam chci jet k vodě, tak je tam přes půl břehu soukromích, samí zákaz vstupu a bordel jak někde na smetláku, otřesný!!!
Hlavně že má každý plnou hubu řečí když se dostane na křeslo nejvižší na povodí a už je tam Xtý šéf a neudělali s tím zas vůbec nic....
Navýšení hladiny v Nových Mlýnech je technicky možné, je ale potřeba vše řádně projednat 21.11.2018 v 08:12 #1
MIra Holasice, 19/1363
offline
Takže jednání o navýšení hladiny se přerušuje do 30.9.2019 protože nebyly doloženy některé podklady.

Lhůta pro doložení výše uvedených dokladů byla stanovena v délce cca 10 měsíců, protože žadatel musí doložit mimo jiné stanovisko správce povodí, vodního toku a stanoviska a povolení orgánů ochrany přírody. Tato lhůta se jeví zdejšímu vodoprávnímu úřadu k provedení výše uvedeného přiměřená, protože žadatel musí opatřit podklady pro posuzování orgánu ochrany přírody, k čemuž zdejší správní orgán předpokládá časovou dotaci cca 6 měsíců, protože se jedná o subjekt hospodařící s veřejnými financemi a získání povolení, k čemuž předpokládá časovou dotaci cca. 4 měsíce.

Reklama