Dyje bude do roka o více než kilometr delší. Důvodem je sucho

Zveřejněno: 10.8.2018 v 06:49 , Zdroj: www.tyden.cz

Dyje bude do roka o více než kilometr delší. Důvodem je sucho

Řeka Dyje mezi Českem a Rakouskem bude do roka celkově o více než kilometr delší. Vodohospodáři k jejímu toku napojí ramena, která odstavili zhruba před 40 lety.

Hranice mezi oběma státy vede středem řeky Dyje, měnit se ale nebude, uvedl na webu Povodí Moravy mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Napojování odstavených ramen je jedno z opatření v boji proti dopadům sucha, stát to bude asi 23 milionů korun.

Vodohospodáři obou států v rámci společného projektu prodlouží hraniční úsek Dyje mezi Břeclaví a soutokem s Moravou. Rakušané napojí dva meandry, jeden napojí Povodí Moravy na české straně. Práce na rakouské straně začaly k 1. srpnu, česká strana se přidá v polovině srpna, kdy už nebude riziko vyplašení hnízdících ptáků.

"Zpočátku budou práce probíhat mimo řečiště Dyje, ale v první polovině září se přesunou i do vlastního toku. Napojením vrátíme Dyji téměř třetinu původní délky, kterou ztratila při úpravách, a současně také typický charakter nížinné řeky," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama