Rybáři jsou bezradní, vysychají potoky a rybám chybí kyslík

Zveřejněno: 6.8.2018 v 08:48 , Zdroj: www.novinky.cz

Rybáři jsou bezradní, vysychají potoky a rybám chybí kyslík

Vysoké teploty nadělaly vrásky rybářům, kteří přicházejí o vysazené ryby. Nejhorší je situace na menších vodních tocích, které vysychají.

„To je příklad potoků na Vizovicku u Zlína. Letos na jaře jsme vysadili sto tisíc plůdků pstruha na horních tocích. V běžném roce pak z tohoto množství ulovíme tak deset tisíc kusů, letos je to pouze tisícovka. Chlapi jsou bezradní, někteří už ani nechtějí v dalších letech plůdky vysazovat, že je to zbytečná práce,“ přiznal předseda zlínské pobočky Moravského rybářského svazu Michael Javora.

Špatná je podle něj situace i na řekách, které mají podstav a voda v nich dosahuje i více než dvaceti stupňů. „Přitom za normálních podmínek má sedmnáct osmnáct stupňů, což rybám, hlavně lososovitým, svědčí. Teploty vody nad dvacet už vedou k dalším úhynům,“ dodal.

K těm dochází především ve městech po bouřkách, které svedou na silnicích ohřátou vodu do potoků. „Ryby pak při jezech takzvaně troubí, úplně lapají na hladině po vzduchu, protože čím je voda teplejší, tím méně má kyslíku,“ vysvětlil Javora.

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama