Zaměňované druhy: Hlaváč versus vranka

Zveřejněno: 15.6.2018 v 07:13 , Zdroj: www.rybsvaz.cz

Zaměňované druhy: Hlaváč versus vranka

Kapra nebo štiku pozná každý rybář. Ale občas se u vody setkáváme s rybáři, jejichž znalost rybích druhů o moc dále nesahá – nemají problém splést si malého amura s tlouštěm, hlavatku s trofejním pstruhem, plotici s ostroretkou nebo ostruchu s ouklejí.

Ve většině případů to nemusí vadit, i když správný rybář by měl mít o rybích druzích v českých revírech lepší přehled. Jenže některé často zaměňované druhy mají stanovenou nejmenší lovnou míru, dobu hájení, nebo jsou zákonem přímo chráněné – a tady už je nutné být při správném určení ryby velmi obezřetný.
Hlaváč černoústý (a jak si ho nesplést s vrankou)

V prvním díle se zaměříme na dvě drobné rybky, se kterými se mnoho rybářů často nesetkává, ale je pravděpodobné, že druhý zmiňovaný druh bude v rybářských médiích skloňován stále častěji.

Hlaváč černoústý je drobná, nepůvodní rybka, ze které nemají čeští rybáři vůbec radost. Jedná se o velmi zvláštní druh, který se ve větším počtu objevuje na našem území až v posledních několika letech. Dostal se do našich revírů pravděpodobně společně s lodní dopravou po Labi a velmi rychle se zde uchytil.

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Komentáře k článku

Zaměňované druhy: Hlaváč versus vranka 15.6.2018 v 10:23 #1
Slanecek Teplice, 0/5
offline
Když ono je těžké si pamatovat jak která ryba vypadá. Myslim ty podobné... Kdyz dnes prakticky nic jiného než kapra nechytite.
Minulý rok jsem byl svědkem jak se půlka rybníka přišla podívat na okouna a na ševce. I když jestli to byl švec se nedohodli. 😁
Kdyz jsem byl mladý rybář nachytalo se treba na Berounce tolik druhů ze byl člověk fakt "odborník". Dnes je spousta ryb aspoň u nas vzácností... F.
Reklama