Do českých vod se po letech vracejí lososi

Zveřejněno: 26.12.2017 v 08:26 , Zdroj: www.novinky.cz

Do českých vod se po letech vracejí lososi

Lososi se do říček Kamenice a Lachsbach v Českém a Saském Švýcarsku vraceli i letos a bylo jich více než v minulých letech. Jen v Kamenici jich bylo spatřeno zhruba 20 kusů. Odborníci mají za to, že chladnější podzim, relativně nízká teplota, a především větší množství vody v říčkách lososům návrat usnadňovaly. V minulém století byl losos v Česku kompletně vyhuben.

Podle informací z německého sčítače na Lachsbachu bylo zaznamenáno přibližně do konce listopadu asi 40 lososů. „Letos můžeme říci, že byl spíše lososí rok. To souvisí s tím, že byl hodně vodnatý podzim, hodně pršelo, byly relativně nízké teploty a voda nebyla tak teplá jako v suchých letech před tím,“ řekl Právu mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

V letech 2013 a 2014 se lososů vracelo málo, i následující suché roky byly pro návrat méně příznivé. „Nyní jsme na vzestupné křivce, návraty jsou nepravidelné, závisí to hodně na počasí na podzim. Všimli jsme si jednoho úkazu, když je velká povodeň na Labi, následující rok je návratnost lososů prakticky nulová,“ uvedl Salov.

Plůdek lososa se vysazuje do říček v Českém Švýcarsku pravidelně na jaře a na podzim. Krom toho se jikry nechávají líhnout ve schránkách přímo v řece.

Nahlásit chybu v článku, Hodnocení článku 0x:

Reklama